Skocz do zawartości
IGNORED

Akcesoria Bazodruta


Slawomir2007

Rekomendowane odpowiedzi

A czy nie uważacie , że kulki np. pana Bazodruta powinny być podłożone nie pod całe urządzenie , w tym przypadku pod kompaktofon lecz pod sam napęd w kompakcie , głównie po to aby odizolować rzeczony transport od drgań transformatora zajmującego wspólnie z mechaniką cd wspólne podłoże , jakim jest obudowa urządzenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrych urządzeniach napęd jest zawieszony elastycznie.

Firmy stosują różne rozwiązania ale cel jest ten sam.

Niemniej jednak cała obudowa i inne elementy w niej zainstalowane podlegają

wibracjom dlatego różne podkładki antywibracyjne znajdują zastosowanie i są popularne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z rok lub dwa lata temu kupiłem od pana Bazodruta (nie pamiętam jak się nazywał) podkładki antywibracyjne pod kompakt i nie powiem , poprawa dźwięku okazała się na in plus , oczywiście nie była to spektakularna poprawa , niemniej słyszalna . Przy okazji przesłuchałem Lampizatora na lampach 300 B i brzmieniem byłem urzeczony by nie rzec zaczarowany aczkolwiek zdaję sobie sprawę , iż wspomniany Lampizator był porównywany z kompaktem CA 840 C i trudno jest mi stwierdzić jakby wypadło porównanie ze znacznie lepszym (droższym) kompaktem CD ? Dodam , że cena była i jest nadal jak dla mnie zaporowa zważywszy na funkcjonalność Lampizatora i ubogą implementację wejść , brak asynchronicznego wejścia USB ,itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrych urządzeniach napęd jest zawieszony elastycznie.

 

 

To nie tak do końca, istotne jest która część urządzenia można łatwiej wzbudzić np. falą dźwiękową. Jeśli np sam napęd to dawanie oprócz elastycznego zawieszenia dodatkowo kulek jest bez sensu. Wtedy należy od tego odejść i np. "uziemić" a raczej połączyć sam napęd z masywną trudną do wzbudzenia obudową na sztywno! Tak robi np. Ancient Audio. Oczywiście są rożne koncepcje ominięcia tego problemu, są bardzo dobre i bardzo lekkie odtwarzacze które sobie z tym problemem radzą np.Nagra CDC która waży tylko 4,5kg. Super wrażliwa i pewnie też przyjazna kulkom ;) może być Audiomeca Mephisto której napęd lasera jest mocno odchudzony co do masy a za tym i jego bezwładność a za tym podatność na zakłócenie akustyczne jest stosunkowo większa. i mimo masy całego urządzenia należy je izolować od drgań przenoszonych przez podłoże.

 

Moim zdaniem to bardzo indywidualna sprawa z tymi kulkami, u jednych będą działać u innych nie! Istotna jest duża dokładność wykonania kulek jeśli nie ma idealnej kołowości następuje zamiast toczenia ślizganie i zjawisko slip stick. Z polskiego na nasze za czym kulka zacznie się toczyć poddając się napierającej sile pochodzącej od źródła zakłóceń jest przytrzymywana przez niedokładnie obrobiony materiał dużą powierzchnią styku a co za tym idzie toczenie następuje z opóznieniem co powoduje zakłócenia podatności układu drgającego. Czym wyższa podatność tym układ dokładniej nadąża za zmianami a co za tym idzie drgania nie przenoszą się na mechanikę jak i ! elektronikę. W sumie zastanawiam się czy te podpórki Reymo pod kiepsko zrobione kable głośnikowe coś też nie pomagają być może ?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru obrazac nikogo, ale chyba kazdy z nas przechodzil etap DIY zwlaszcza w kabelkach. Moj pierwszy DYI to " jamnik" sanyo a " lepsze" rozciagniecie w dol uzyskalem budujac suba gdzie glosnikiem byla jednostka z gramofonu Bambino a aktywnego zasilania dostarczal Grundig mk232 tylko trzeba bylo nagrywanie wlaczyc zeby dzialalo.

Potem przyszly korektory, takie do samodzielnego montazu i eksperymenty kablarskie.

Nie wstydze sie tego a 25 lat temu bylem nawet dumny- sub z Bambino mial kopyto bo byl na linii transmisyjnej:) i kumple nie mogli sie nadziwic ze jamnik gra takim basem.

Kable i geometrie, tasmy teflonowe z castoramy i nne cuda,frajdy bardzo duzo.

Potem bawilem sie bardziej zaawansowanym DIY.

A jaki moral? Ano taki ,ze zaden projekt( zaznacze z moich wczesnych prob DYI) nie zagral lepiej niz markowy, a jak sie policzy wszystkie koszta na kablarskie eksperymenty, to mysle, ze Acrolinka mozna by kupic.

Bardziej przymyslane modyfikacje owszem przynosza poprawe ale mowimy o takim podejsciu gdzie kazdy lut na kondku Mundorfa wychodzi od pierwszego przylozenia Wellera z reg temp. I nie jest to Mundorf 10 razy wylutowany z innym ukladow.

Jesli chodzi o home made podstawki i innego tego typu to jak najbardziej popieram i w swoim systemie dalej uzywam tzw. Stone blocks z pumeksu z moja modyfikacja pod pre i second hand ceraball pod CD/70 eur to max ile bylem w stanie zaplacic za " nozki" Po lekturze wielu peanow na temat ceraball./Ale to nie jest takie oczywiste bo w moim systemie i wg mojego sluchu roznice miedzy ceraball a DYI wersja z kulka sa na granicy percepcji i nie slyszalem jeszcze zeby stozki czy podkladki przeniosly urzadzenie w inny wymiar poza ewidentna roznica np. Sorbotan vs. kolce.

Moze kiedys...trzeba miec otwarty umysl.

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Nie wstydze sie tego a 25 lat temu bylem nawet dumny- sub z Bambino mial kopyto bo byl na linii transmisyjnej:) i kumple nie mogli sie nadziwic ze jamnik gra takim basem.

Kable i geometrie, tasmy teflonowe z castoramy i nne cuda,frajdy bardzo duzo.

25 lat temu Bambino i Castorama? Wolne żarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bambino bylo pdziedziczone po mamie, model 3 chyba, glosnik byl elipczny wbudowany w gorna czesc walizki, a Castorama byla pozniej ale chodzilo mi o idee sklepu typu 1001 drobiazgow.

Niestety 25 lat temu dopiero raczkowalem jesli chodzi o swiadomosc audiofilska ale tez mozliwosci finansowe.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru obrazac nikogo, ale chyba kazdy z nas przechodzil etap DIY zwlaszcza w kabelkach. Moj pierwszy DYI to " jamnik" sanyo a " lepsze" rozciagniecie w dol uzyskalem budujac suba gdzie glosnikiem byla jednostka z gramofonu Bambino a aktywnego zasilania dostarczal Grundig mk232 tylko trzeba bylo nagrywanie wlaczyc zeby dzialalo.

Potem przyszly korektory, takie do samodzielnego montazu i eksperymenty kablarskie.

Nie wstydze sie tego a 25 lat temu bylem nawet dumny- sub z Bambino mial kopyto bo byl na linii transmisyjnej:) i kumple nie mogli sie nadziwic ze jamnik gra takim basem.

Kable i geometrie, tasmy teflonowe z castoramy i nne cuda,frajdy bardzo duzo.

Potem bawilem sie bardziej zaawansowanym DIY.

A jaki moral? Ano taki ,ze zaden projekt( zaznacze z moich wczesnych prob DYI) nie zagral lepiej niz markowy, a jak sie policzy wszystkie koszta na kablarskie eksperymenty, to mysle, ze Acrolinka mozna by kupic.

Bardziej przymyslane modyfikacje owszem przynosza poprawe ale mowimy o takim podejsciu gdzie kazdy lut na kondku Mundorfa wychodzi od pierwszego przylozenia Wellera z reg temp. I nie jest to Mundorf 10 razy wylutowany z innym ukladow.

Jesli chodzi o home made podstawki i innego tego typu to jak najbardziej popieram i w swoim systemie dalej uzywam tzw. Stone blocks z pumeksu z moja modyfikacja pod pre i second hand ceraball pod CD/70 eur to max ile bylem w stanie zaplacic za " nozki" Po lekturze wielu peanow na temat ceraball./Ale to nie jest takie oczywiste bo w moim systemie i wg mojego sluchu roznice miedzy ceraball a DYI wersja z kulka sa na granicy percepcji i nie slyszalem jeszcze zeby stozki czy podkladki przeniosly urzadzenie w inny wymiar poza ewidentna roznica np. Sorbotan vs. kolce.

Moze kiedys...trzeba miec otwarty umysl.

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

a wiesz ile kosztuje zrobienie tego Acrolinka ?? a ile karza za niego placic ? pomysl choc chwile zanim cos napiszesz :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz ile kosztuje zrobienie tego Acrolinka ?? a ile karza za niego placic ? pomysl choc chwile zanim cos napiszesz :(

Faktycznie ta cena to jakaś kara boska:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ta cena to jakaś kara boska:)

mala pomylka bo pisownia jest taka sama jak ( moze i morze ) czyli od karac karza a kazac każa , najlepiej bedzie jak sie napisze ...kasza ...pasuje !!!! Nigdy bledu nie popelniles ?? czyli jesli myslisz o karze boskiej to karaj :) Ty tez blad popelniles prawda ?? w myslach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dla miłośników dodatków:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy kliknąć na junion dżeka i pokażą się normalne znaki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
a wiesz ile kosztuje zrobienie tego Acrolinka ?? a ile karza za niego placic ? pomysl choc chwile zanim cos napiszesz :(

Chyba mnie nie zrozumiales, mi chodzilo o to, ze eksperymenty kosztuj wcale nie takie male pieniadze i czasem lepiej zamiast wchodzic w wynalazki kupic markowy produkt. Nie jest to zlota regula ze wszystkim ale tak ja to widze.

Odnosnie ceny acrolinka to mowimy o innym swiecie. Do DYI kupujemy w detalu a akrolink ma bAze materialowa praktycznie nieorganiczona, o ile mysl techniczna moze byc home made to pewnych rzeczy bez wlasciwych urzadzen w swiecie kabli nie da sie zrobic. Wystarczy poczytac ostatnie hifi. Muzyka i popatrzec ile maszyn wykorzystuje sie przy produkcji kabli jesli nie chcemy uzywac gotowego przewodnika.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś jest niepowtarzalne, to można to wyceniać dowolnie drogo. Takie święte prawo każdego.

 

Może niektórzy swoje życie ubezpieczają na miliony :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie nie zrozumiales, mi chodzilo o to, ze eksperymenty kosztuj wcale nie takie male pieniadze i czasem lepiej zamiast wchodzic w wynalazki kupic markowy produkt. Nie jest to zlota regula ze wszystkim ale tak ja to widze.

Odnosnie ceny acrolinka to mowimy o innym swiecie. Do DYI kupujemy w detalu a akrolink ma bAze materialowa praktycznie nieorganiczona, o ile mysl techniczna moze byc home made to pewnych rzeczy bez wlasciwych urzadzen w swiecie kabli nie da sie zrobic. Wystarczy poczytac ostatnie hifi. Muzyka i popatrzec ile maszyn wykorzystuje sie przy produkcji kabli jesli nie chcemy uzywac gotowego przewodnika.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

W ostatnim hi-fi same bzdury pisza ? nakrecaja tylko kabze a naiwni placa ot cala dzisiejsza lektura tylko kasa sie liczy czy ktos komus dzis zrobil/wykonal cos za darmo ? wiedza kosztuje.... czyzby ?? na nauke nigdy nie jest za pozno :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i bzdury ale w moim odczuciu to jedyne czasopismo ktore moge zniesc. Kupuje tylko kiedy jestem w kraju 1-2 w roku wiec moze dlatego. Swego czasu lubilem " magazyn hifi " odnosnie recenzji sprzetu i miesiecznik "klasyka" z recenzjami plyt.

Ale potwierdzam ze teraz tylko kasa i pozycjonowanie produktu.

Jak czytam po,raz kolejny ze naped dziala pewnie to spogladam na moj zewnetrzny naped do lapka za 9 ( dziewiec) dolarow z przesylka z Chin i dziala genialnie. Czasy Colandow z VRDSem na pokladzie juz raczej nie wroca.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Monobloki Mark Levinson napędzające JBL Everest na AS były podączone sieciówkami Heavens Gate Audio "Ultra Silence". Tak znienawidzona i opluwana firma. To już wiadomo, które sieciówki są ever-est :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poznalem bazodruta okolo 1.5 rok temu. Odwiedzil mnie ze swoimi zabawkami. Jednego dnia kupilem od niego nosy(od dawna planowalem zakup) siemensa i podstawki antywibracyjne pod cd. na tyle dobrze znam swoj system zeby od razu ocenic co jest grane. Oczywiscie nie wpialem wszystkiego na raz. Po jakims czasie dostalem 3 sieciowki de lux(u mnie 4tys:-) ). Efekt??? -nie poznalem systemu!!!! Poprwa byla ogromna. Nie kupilem ich bo nie wydam 4tys za 1 "no name". Gdyby powiedzial 2 tys to pewnie wzialbym 3 na raz. Pozniej mialem xlry ale te mi wybitnie nie leza i po 10 minutach je wypialem.

Drut ma swoje teorie i madrze z nich korzysta tak jako sprzedawca jak i znawca. Jestem doroslym czlowiekiem i sam podejmuje decyzje i jestem bazodrutowi bardzo wdzieczny za jego podejscie do tematu audio. Wypozycza zabawki, jest kulturalny i mily PRZYJEZDZA DO DOMU, ZOSTAWIA ZABAWKI I CZEGO CHCIEC WIECEJ????? JA DZIEKI NIEMU POZNALEM NOWE RZECZY I DOWIEDZIALEM SIE CZEGOS NOWEGO O SWOIM SYSTEMIE. Pamietajcie, ze nikt nikogo do niczego nie zmusza a my mamy wlasne uszy i wlasny rozum. Wieslaw dzieki za fajne podjescie i oby wiecej takich ludzi jak Ty. Pozdrawiam Michal z Czestochowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poznalem bazodruta okolo 1.5 rok temu. Odwiedzil mnie ze swoimi zabawkami. Jednego dnia kupilem od niego nosy(od dawna planowalem zakup) siemensa i podstawki antywibracyjne pod cd. na tyle dobrze znam swoj system zeby od razu ocenic co jest grane. Oczywiscie nie wpialem wszystkiego na raz. Po jakims czasie dostalem 3 sieciowki de lux(u mnie 4tys:-) ). Efekt??? -nie poznalem systemu!!!! Poprwa byla ogromna. Nie kupilem ich bo nie wydam 4tys za 1 "no name". Gdyby powiedzial 2 tys to pewnie wzialbym 3 na raz. Pozniej mialem xlry ale te mi wybitnie nie leza i po 10 minutach je wypialem.

Drut ma swoje teorie i madrze z nich korzysta tak jako sprzedawca jak i znawca. Jestem doroslym czlowiekiem i sam podejmuje decyzje i jestem bazodrutowi bardzo wdzieczny za jego podejscie do tematu audio. Wypozycza zabawki, jest kulturalny i mily PRZYJEZDZA DO DOMU, ZOSTAWIA ZABAWKI I CZEGO CHCIEC WIECEJ????? JA DZIEKI NIEMU POZNALEM NOWE RZECZY I DOWIEDZIALEM SIE CZEGOS NOWEGO O SWOIM SYSTEMIE. Pamietajcie, ze nikt nikogo do niczego nie zmusza a my mamy wlasne uszy i wlasny rozum. Wieslaw dzieki za fajne podjescie i oby wiecej takich ludzi jak Ty. Pozdrawiam Michal z Czestochowy.

Nie poznałem Bazodruta osobiście ale od 2 lat utrzymujemy kontakt telefoniczny.

Bardzo sympatyczny,uprzejmy i gotowy na wszelkie eksperymenty z audio.Dobrze że występujesz w roli obrońcy Bazy bo sporo

osób nie wiedzieć dlaczego ma uszczypliwy lub wręcz atakujacy stosunek do niego.To co oferuje potencjalnym klientom zawsze

można posłuchać samemu bez czasowego ciśnienia lub presji.Więc cóż chcieć więcej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ciekawe, poza b. dużą różnicą w cenie, jakie są różnice wpływu na dźwięk. Pomysł ten sam, może być inny materiał.

 

1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - Bazodrut 400 PLN za 4 sztuki.

 

2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - no name 3 sztuki za 120 PLN (czyli sztuk 4 kosztuje pewnie 150 PLN).

 

Wg mnie lepsze wykonanie prezentuję te tańsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu nowe akcesoria z nowej, krajowej manufaktury. Ktoś miał styczność.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, poza b. dużą różnicą w cenie, jakie są różnice wpływu na dźwięk. Pomysł ten sam, może być inny materiał.

 

Te z alledrogo są stalowe (podkładka i kulka) więc mówimy o całkowicie innym podejściu do tematu. Podkładki bazy poprawiają brzmienie w zasadzie w każdym aspekcie ( aluminiowe podkładki i kulka krzemowa) a te z aukcji niestety tylko degradują przekaz ( ostrość, szklistość i agresja.)

Osobiście uważam ze podkładki bazy są relatywnie uczciwie wycenione i robią niezłą robotę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny Bazodruta faktycznie staly sie mocno ludzkie :)

Jak z jakością? Kiedyś miałem te podkladki i były fatalnie wykonane, tzn powierzchnia po której toczy sie kulka była tak nierowna i fatalnie wypolerowana, ze kulka pod obciazeniem, toczyła sie z wyczuwalnymi oporami a nawet przeskokami. Cos sie zmieniło w tym temacie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.