Skocz do zawartości
IGNORED

OLED TV - ERA nadeszła !


janunio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy

Arkadowski ma rację, rozdzielczość z jakością nie muszą iść w parze.

Weźmy film z pierwotną rozdzielczością typu divix i przeskalujmy go do 4k (lub dla Bobcata 8k).

Rozdzielczość takiego pliku będzie odpowiadać 4k lub 8k a jakość będzie kiepska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeskalowany obraz SD do 4K będzie obrazem o rozdzielczości 4K

Fizycznie będzie obrazem 4K, ale rozdzielczość "widziana" to będzie nadal SD. Normalne skalowanie nic w tym obrazie nie poprawi poza podbiciem ilości pikseli. Chyba że użyjemy skalowania opartego na sieciach neuronowych, to różnica może być na plus, ale takich algorytmów na rynku profesjonalnym na razie się nie używa. Poza tym tak przeskalowany obraz robi się trochę sztuczny i nie każdemu to odpowiada.

Bitrate rzeczywiście jest najważniejszym parametrem, z tym że każda rozdzielczość ma swój optymalny przedział w którym obraz wygląda akceptowalnie/dobrze/bardzo dobrze. Zwiększanie przepływności w nieskończoność też nic nie daje, bo przyrosty jakości robią się coraz mniejsze, aż do nic nieznaczących. Niestety nadawcy z reguły zaniżają nam ten parametr ze względów ekonomicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie będzie obrazem 4K, ale rozdzielczość "widziana" to będzie nadal SD. Normalne skalowanie nic w tym obrazie nie poprawi poza podbiciem ilości pikseli. Chyba że użyjemy skalowania opartego na sieciach neuronowych, to różnica może być na plus, ale takich algorytmów na rynku profesjonalnym na razie się nie używa. Poza tym tak przeskalowany obraz robi się trochę sztuczny i nie każdemu to odpowiada.

Bitrate rzeczywiście jest najważniejszym parametrem, z tym że każda rozdzielczość ma swój optymalny przedział w którym obraz wygląda akceptowalnie/dobrze/bardzo dobrze. Zwiększanie przepływności w nieskończoność też nic nie daje, bo przyrosty jakości robią się coraz mniejsze, aż do nic nieznaczących. Niestety nadawcy z reguły zaniżają nam ten parametr ze względów ekonomicznych.

 

Dokładnie. Nic więcej, nic mniej. Tyle tylko, że 1080i nie oznacza przepływu danych :) jak to usiłuje wmówić jeden z forumowiczów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Byłbym niezmiernie wdzięczny za ustosunkowanie się do powyższej informacji przez tych wszystkich Wielce Szanownych Dyskutantów, którzy wieszczyli że ja do 8K w Europie nie dożyję, może moi wnukowie.

 

Czasem warto być trochę wizjonerem i myśleć nie tylko w kategoriach "dziś".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitrate rzeczywiście jest najważniejszym parametrem, z tym że każda rozdzielczość ma swój optymalny przedział w którym obraz wygląda akceptowalnie/dobrze/bardzo dobrze.

no właśnie, i na tej podstawie w przybliżeniu można określić z bitrate rozdzielczość obrazu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na tej podstawie w przybliżeniu można określić z bitrate rozdzielczość obrazu

Nie bardzo można, chyba że chcesz odróżnić SD od 4K to pewnie bez problemu się uda. Zbyt duże znaczenie ma tutaj koder, użyty do kompresji i wcześniejsza obróbka obrazu np. czy jest przefiltrowany czy ma dodany szum itp. To wszystko wpływa na większe lub mniejsze zapotrzebowanie na strumień danych (tzw. kompresowalność obrazu). Ogólnie temat jest dość złożony.

MPEG2 to przestarzały, mało wydajny koder z epoki DVD, którego już chyba nikt nie używa, a już na pewno nie do 4K. Jeśli będziesz kompresował np. h264 to te optymalne przepływności będą dużo niższe, nie mówiąc już o jakości obrazu. Tak więc musiałbyś analizować zbyt wiele parametrów żeby z przepływności ustalić rozdzielczość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym niezmiernie wdzięczny za ustosunkowanie się do powyższej informacji przez tych wszystkich Wielce Szanownych Dyskutantów, którzy wieszczyli że ja do 8K w Europie nie dożyję, może moi wnukowie.

Cóż wypada stwierdzić że dożyłeś (ja też) ;-). Kiedy kupujesz ;-) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż wypada stwierdzić że dożyłeś (ja też) ;-). Kiedy kupujesz ;-) ?

 

Jak tylko cena spadnie do jakiegoś bardziej do przyjęcia poziomu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak tylko cena spadnie do jakiegoś bardziej do przyjęcia poziomu.

o to ja czekam na ten moment, za dużo goryczy i śmiechu padło pod adresem ,, tego,, 8k, więc jak kupisz wszyscy nabiorą wody w usta. Powodzenia i oby to nie było za 10 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten się śmieje kto się śmieje ostatni :)

 

Zauważyłeś jak wszyscy sceptycy i niedowiarki 8K nabrali wody w usta? Wymiotło ich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne:

Torben Rasmussen (flatpanelshd) testował OLED SONY A8.

Odkrył, że w matrycach 2018 powiększono czerwony sub-pixel.

Jak sądzi w celu zmniejszenia wymaganej jasności i większej ochrony przed wypalaniem.

Rzeczywiście na czerwonych planszach najszybciej pojawia się powidok.

LG o tym milczy z wiadomych powodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stwierdził Przemysław P. specjalista w dziedzinie av, 8k to chwyt marketingowy nieosiągalny na codzień przez następne 10-20 lat więc zdążysz ze 2 tv w tym czasie zajechać

 

A życie sobie, bez oglądania się na Przemysława P. Przy okazji: kto to zacz?

 

Przemysławowi P. powinno być głupio, że życie zrobiło mu kuku. I obnażyło poziom jego niewiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech będzie i 32k tylko czy ludzkie oko to zauważy?

 

Nie wiem, nie widziałem, bo i gdzie mógłbym? 8K widziałem, w tym tydzień temu na Electronic Show w podwarszawskim Nadarzynie. Zauważyć można bez najmniejszego problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo można, chyba że chcesz odróżnić SD od 4K to pewnie bez problemu się uda. Zbyt duże znaczenie ma tutaj koder, użyty do kompresji i wcześniejsza obróbka obrazu np. czy jest przefiltrowany czy ma dodany szum itp. To wszystko wpływa na większe lub mniejsze zapotrzebowanie na strumień danych (tzw. kompresowalność obrazu). Ogólnie temat jest dość złożony.

MPEG2 to przestarzały, mało wydajny koder z epoki DVD, którego już chyba nikt nie używa, a już na pewno nie do 4K. Jeśli będziesz kompresował np. h264 to te optymalne przepływności będą dużo niższe, nie mówiąc już o jakości obrazu. Tak więc musiałbyś analizować zbyt wiele parametrów żeby z przepływności ustalić rozdzielczość.

Wiesz, jak widziałeś blu-ray w akcji, póżniej 720p a następnie udawane 1080i i HD ready to nie trzeba być jakąś alfą i omegą by móc odróżnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż ja również mam w chwili obecnej FHD i sobie poczekam aż 8K będzie miało cenę dla ludzi. Skoro już jest na rynku to spadkowy trend cen można uznać za pewnik. Jak w każdym innym przypadku. Do tego czasu materiału do oglądania będzie więcej.

 

Dlatego programowo nie idę w Ultra HD Ready czyli 4K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ten się śmieje kto się śmieje ostatni :)

 

Zauważyłeś jak wszyscy sceptycy i niedowiarki 8K nabrali wody w usta? Wymiotło ich.

No pogadamy, jak będziesz miał go w domu i będziesz miał co na nim oglądać.

To że Sharp sprzedaje 8k w tej chwili jest tyle warte co Helios z 25 lat wstecz.

Czyli nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pogadamy, jak będziesz miał go w domu i będziesz miał co na nim oglądać.

 

Sceptycy najpierw wieszczyli, że ja nie dożyję do 8K w Europie (może moje wnuki), teraz gdy okazało się że już jest - zmienili płytę i powtarzają niczym mantrę że nie ma co oglądać. A w 4K jest? Też praktycznie nie ma.

 

Podawałem informację, że Sharp tworzy platformę VOD 8K.

 

To że Sharp sprzedaje 8k w tej chwili jest tyle warte co Helios z 25 lat wstecz.

Czyli nic.

 

Sceptycy zamiast nadrabiać miną powinni raczej przyznać się, że nie mieli racji. W ten sposób pokazaliby swoją klasę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sceptycy najpierw wieszczyli, że ja nie dożyję do 8K w Europie (może moje wnuki), teraz gdy okazało się że już jest

 

 

Nie, jeszcze w Europie nic nie ma w 8K !!! Na razie mamy marketingowe prężenie muskułów. I to jest klasa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeszcze w Europie nic nie ma w 8K !!! Na razie mamy marketingowe prężenie muskułów. I to jest klasa?

 

Telewizory już są. Drogie, ale są. Zawsze istnieje pytanie co powinno być pierwsze. I zawsze można czynić zarzut: nie ma telewizorów bo nie ma co oglądać, albo nie nadajemy programu w tym standardzie bo nie ma na czym oglądać. Ktoś musi zrobić pierwszy krok.

 

Sharp właśnie w Europie taki zrobił. Wkrótce będzie kolejny: platforma VOD z materiałem 8K. Można co najwyżej udawać, że się tego nie widzi. Potwierdza się bezsens zabawy w przejściówkę Ultra HD Ready czyli 4K.

 

Mówiąc o klasie miałem na myśli przyznanie się do błędu pesymistycznych prognoz że 8K w Europie to kwestia naszych wnuków. Bądź uprzejmy nie udawać niezrozumienia w celach polemicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to temat dla naszych wnuków ale obawiam się, że telewizji w 8k w Polsce, nie dożyjemy.

Wiesz, o FHD w Japonii, słyszałem jak miałem z 11lat i pierwszy kolorowy telewizor zawitał do domu "Helios"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że telewizji w 8k w Polsce, nie dożyjemy.

 

W 2020 próbne transmisje w Polsce. Link do tej informacji podałem w tym wątku.

 

Wiesz, o FHD w Japonii, słyszałem jak miałem z 11lat

 

Na przełomie lat 80/90-tych ubiegłego stulecia Japonia testowała u siebie telewizję wysokiej rozdzielczości, ale wtedy były to próby analogowej.

 

Statystycznie, mam szanse przed śmiercią, zobaczyć mecz w 8k

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.