Skocz do zawartości
IGNORED

Rewelacja czy rewolucja - czyli Sure klasa D


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Mam problem. Otóż mój sprzęt grający przez ok. 8h dziennie ma mało ambitne zadania.

Wzmacnia dźwięki z komputera, radio internetowe, czasem TV jeśli tylko trzeba wysłuchać jakieś newsy.

W sumie żal mi do tego eksploatować Audiolaba 8200A. Grzeje się, a i widać to w rachunkach.

Do rzeczy :

Czy ktoś może mi polecić coś z ebay jakąś pełną końcówkę tak 2x60W, z układem zabezpieczenia głośników i może jeszcze zasilacz impulsowy do tego (chodzi mi o jak największą sprawność)

Coś by w miarę przyzwoicie grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, może i nie siur(shure znaczy się :P ), ale też miło klumka. TPA3106 na płytkach Mrclavy z diyaudio i zasilacz meanwell. Delikatny przydźwięk słyszalny jak się, przyłoży ucho do głośnika bez muzyki. Mam też obecnie TA2022 na jakiejś mało znanej płytce, którego robię dla kolegi, Bardzo fajny sprzęt, trupek trochę lepszy(lepsza kontrola i wykop. Żadnego "cyfrowego grania" nie zaobserwowano, barwa przyjemna, nic nie trzeszczy, nie brumi. Dobra zabawka, za nieduże pieniądze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem kit L25-D i przymierzam się do montażu. W związku z tym mam pytanie. Czy stosujecie w tym wzmacniacz układy zabezpieczające na wyjściu? Jeśli tak to co byście polecali?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś sam z takim problemem. Mnie już krew zalewa, ale słyszałem że się do niego wybierasz......

 

Udało się komuś ostatecznie załatwić sprawy z kolegą ThomasWawa?

 

Ja się dobijałem już w czerwcu bo mój zasilacz po prostu przestał działać. Dostałem co prawda krótkie info na PW co sprawdzić, ale to nie pomogło. Ostatecznie umawiałem się na oddanie przetwornicy na naprawę i tutaj sprawa utknęła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kit L25-D i przymierzam się do montażu. W związku z tym mam pytanie. Czy stosujecie w tym wzmacniacz układy zabezpieczające na wyjściu? Jeśli tak to co byście polecali?

Pewnie nikt nie stosuje, co nie znaczy, że nie jest to wskazane :) L25D nie ma wyjścia mostkowego, więc każdy tego układ się sprawdzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jakich wartości potencjometrów używacie na wejściu? Mam jak kolega zephyr kit L25D i nie bardzo wiem czy dać potencjometr czy lepiej drabinkę rezystorową. Regulowane wyjście z DAC-a pewnie rozwiązało by problem ale mój niestety nie posiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez grzecho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj bufor albo preamp między DAC'iem a wzmacniaczem. Sama drabinka pogorszy dźwięk, chociaż będzie działać. 20k pownno być ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez toptwenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed buforem jakiś potek ?

 

toptwenty polecasz może coś konkretnego co by rozwiązało problem regulacji głośności?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC > potek > bufor (preamp) > wzmacniacz mocy. Jakbyś zgadł, tak się składa, że mam i bufor i preamp, oba DIY, bez obudowy. Bufor dajesz, jak nie musisz sygnału wzmacniać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez toptwenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot tej konstrukcji wzmacniacza jest taki, że ma stosunkowo małą rezystancję wejściową i potrzebuje przez to dobrego wydajnego prądowo źródła sygnału, dlatego najlepiej działa w układzie jak napisał Toptwenty. Może być też bufor z cyfrową regulacją głośności na PGA, ja mam tak i sobie chwalę. Odpowiadając też na posta dotyczącego zabezpieczeń, nie mam żadnych dodatkowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem zwykły potencjometr 50k(bo innego nie mam) i nie zauważyłem jakiś sensacji. Tylko że ja mam Sure.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensacji nie usłyszysz, po prostu Twój wzmacniacz nie gra optymalnie. Ja też mam Sure'a. Sygnał powinien wychodzić ze źródła o niskiej impendacji. Potencjometr 50k na wejściu do IRS2092 nie jest dobrym pomysłem.

 

Cytat z instrukcji:

"A proper input signal is an analog signal ranging from 20Hz to 20kHz with up to 3 VRMS amplitude

with a source impedance of no more than 600 Ω"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensacji nie usłyszysz, po prostu Twój wzmacniacz nie gra optymalnie. Ja też mam Sure'a. Sygnał powinien wychodzić ze źródła o niskiej impendacji. Potencjometr 50k na wejściu do IRS2092 nie jest dobrym pomysłem.

 

Cytat z instrukcji:

"A proper input signal is an analog signal ranging from 20Hz to 20kHz with up to 3 VRMS amplitude

with a source impedance of no more than 600 Ω"

Może masz rację. Ja podłączałem Sure również do wyjścia przedwzmacniacza od NADa C320 i wielkiej różnicy nie usłyszałem. Może nawet z potencjometru jest lepiej.

 

Kłopot tej konstrukcji wzmacniacza jest taki, że ma stosunkowo małą rezystancję wejściową i potrzebuje przez to dobrego wydajnego prądowo źródła sygnału,

Chyba chodzi ci o impedancję a nie o rezystancję. Tam na wejściu jest kondensator to rezystancja na wejściu będzie nieskończona a dokładniej będzie wynosiła 100k bo na wejściu jest rezystor 100k do masy.

Mylicie panowie impedancję na wyjściu z wydajnością prądową.

Wzmacniacze transkonduktancyjne n.p. mają nieskończoną impedancję wyjściową a mogą dostarczać nawet kilka amper prądu. Za to większość wzmacniaczy operacyjnych pracujących jako wzmacniacz napięcia mają prawie zerową impedancję wyjściową a potrafią dostarczyć tylko kilka miliamper prądu.

Impedancja wejściową czy wyjściowa nie ma nic wspólnego z wydajnością prądową. Impedancja zależy od rodzaju i głębokości sprzężenia zwrotnego a wydajność prądowa zależy od mocy tranzystorów wyjściowych i wydajności prądowej zasilacza.

 

Zresztą wzmacniacze transkonduktancyjne mogą pracować jako wzmacniacze mocy dostarczając kilkadziesiąt watt mocy do impedancji o wartości 4 ohm mimo że same mają nieskończoną impedancję wyjściową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepiej gra z DAC AK4396 + preamp, który na wyjściu ma LME49990. Może ten NAD jest zbyt wolny jak na technikę class-d?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Być może. W każdym bądź razie ten Sure z przedwzmacniaczem NADa grał lepiej niż końcówka mocy z NADa z tym przedwzmacniaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi ci o impedancję a nie o rezystancję.

Oczywiście masz rację, miało być impedancja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło dźwięku,które mam ma wyjście regulowane tylko XLR. Aby podłączyć mojego TP2050

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

byłem zmuszony zrobić bufor XLR na RCA

post-4767-0-15094500-1412414963_thumb.jpg

i mam pytanie, jak się ma w teorii to dopasowanie

post-4767-0-22003000-1412415109_thumb.jpg

dodam tylko że gram na tym już kilka tygodni i jak dla mnie jest super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w projekcie L25D zamiast rezystorów 5k1/2w (R117 i R118), które się przegrzewają mogę dać 4k8 złożone z 2k2/2w i 2k7/2w. I jeszcze jedno pytanie. Planuję zasilić go +/- 60V. W kicie elektrolity na zasilaniu są 150uF/80V. W nocie katalogowej IRAUDAMP7 na schemacie te pojemności mają 470uF. W związku z tym czy bezpieczne będzie zastosowanie w tym miejscu 330uF/63V (takie udało mi się znaleźć pasujące gabarytowo)? Wytrzymają napięciowo? Chodzi mi o CP7 i CP8.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zephyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

63V to za mało dla napięcia 60, poszukaj na 100V. Co do rezystorów to dałbym raczej 2x 2,7k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L25D odpalony. Sygnał audio jeszcze nie popłynął, ale na szczęście obyło się bez efektów audiowizualnych. W jednym kanale offset 0,0mV w drugim 2,4mV. Jutro być może uda się czegoś posłuchać (na razie na głośnikach ćwiczebnych).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wsadzę kij w mrowisko, ale co tam. Słuchałem tego wzmacniacza wczoraj w ciągu całego dnia i naprawdę starałem się znaleźć powód zachwytów nad tą konstrukcją i porównywanie do takich wzmacniaczy jak Accuphase. Jasna sprawa, że kosztuje on ułamek kosztów, ale nawet jak za te pieniądze (około 350 zł z przetwornicą) jest to brzmienie mocno przeciętne. W moim przypadku doszło jeszcze przenoszenie wszelkich śmieci z zasilania jakie generuje przetwornica co objawiało się lekkimi trzaskami słyszalnymi w głośniku wysokotonowym i przydźwiękiem sieci w niskotonowym. Sytuację poprawiła lekko wymiana kondensatora wejściowego na Superior Z, ale wydaje mi się, że nie tędy droga by do wzmacniacza za 160 zł dorzucać dwa elementy, które mają poprawić jego brzmienie i powodują niemalże podwojenie kosztów. A już przegięciem totalnym jest pisanie, że wzmacniacz ten w niesamowity sposób kontroluje bas!!! Fakt - jest go dużo, ale można o nim napisać wszystko tylko nie to, że jest kontrolowany. Doskonale wszystkie wady uwidocznił pierwszy utwór z płyty "Weather Systems" zespołu Anathema. Zaczyna się on spokojnie - i tu pojawił się nawet uśmiech na mojej twarzy, ale w dalszej części jest dosyć gęsto zaaranżowany i w tym momencie już sobie nie poradził. Plany zlały się w jedną ścianę dźwięku. Konkluzja jest następująca - jako tako radzi sobie z utworami o niezbyt skomplikowanej aranżacji, brakuje tzw. "powietrza" i blasku na górze pasma a do tego dochodzi jeszcze problem z kontrolą dołu. Ciekawi mnie jeszcze sprawdzenie go z zasilaczem liniowym co pewnie niedługo się stanie bo mam prawie wszystkie elementy potrzebne do jego budowy, ale nie sądzę by nastąpiła tutaj jakaś niesamowita rewolucja. Niemniej jednak za te pieniądze na pewno nadaje się ten wzmacniacz jako nagłośnienie do lokalu gdzie muzyka ma stanowić tło a nie główną atrakcję. U mnie w systemie nadal królową będzie "Ugoda". Z konstrukcji DIY na razie zagroził jej tylko F5 Nelsona Pass'a i gdyby nie to, że miał trochę za mało mocy pewnie musiała by ustąpić mu miejsca. Na razie jednak jej pozycja nadal jest nie zagrożona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał sprzedać to chętnie odkupię tylko po to aby posłuchać u siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wsadzę kij w mrowisko, ale co tam. Słuchałem tego wzmacniacza wczoraj w ciągu całego dnia i naprawdę starałem się znaleźć powód zachwytów nad tą konstrukcją

 

 

A którego wzmacniacza, bo jest tu mowa o klilu. Głównie LD, ale i TK.

Nie chcę być jakimś wielkim obrońcą ekowzmacniaczy, ale twój post dowodzi jeszcze raz, że jakość grania wzmacniaczy (i nie tylko ) jest rzeczą bardzo subiektywną i musi podpasować użytkownikowi, nie należy więc brać dosłownie i za pewniaka ani postów skrajnych w jedną, ani w drugą stronę. Prawdę mówiąc nie słuchałem na LD, ale TK2050 jest bardzo muzykalny, a o basie można powiedzieć wszystko, ale nie że nie jest kontrolowany. Nie mogę go też porównać do ugody, ale od symasyma podoba mi się bardziej. W dodatku jest ekologiczny, co nie jest bez znaczenia, jeśli np nie wyłącza się go na noc :) Niewątpliwie wielką zaletą TK2050 jest fakt, że o ile nie jest potrzebna jego skrajna moc zasilacz mamy za darmo, bo chyba każdy ma jakiś walający się zasilacz od starego laptopa, przy czym jakiś zakłóceń od tak takiego zasilacza w głośnikach doszukać się nie mogę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie że niektórzy składają wzmacniacze w klasie D spodziewając się kolejnego audiofilskiego cacka :) Moim zdaniem to nie do tego służy… Tak jak wspominał @januss73 chodzi głównie o pobór energii. U mnie w domu nagłośnienie obecne jest prawie 14h dziennie. Nie wyobrażam sobie aby przez ten czas pracowały moje piece. Wzmacniacz w klasie D jest idealnym rozwiązaniem. Gra nieźle, ale w żadnym wypadu nie porównałbym go do moich flagowych wzmacniaczy. Kolega wspomniał o TK2050, a ja powiem, że nawet TK2020 może nieźle dać czadu i zaskoczyć brzmieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytajcie koledzy pierwszy post tego wątku. Dlatego właśnie postanowiłem sprawdzić ten wzmacniacz. Skoro autor stwierdził, że klasa D za 40 dolarów pobiła klona Accupahse'a, którego same podzespoły musiały kosztować ze cztery razy tyle co UGODA to nie dziwicie się chyba, że zapragnąłem "własnousznie" sprawdzić ocokaman. Wniosek z tego taki, że albo klon kiepski, albo UGODA lepsza od klona. Swoją drogą chętnie postawiłbym w szranki oryginalnego Accu i porównał z konstrukcją kolegi Jarka. A może robił ktoś z forumowiczy takie porównanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zephyr to może dodam od siebie.

Aktualnie mam ugodę z pre JC-2 i mam sure'a z przetwornicą od TomasaWawa.

Ugoda jest mocno zmodyfikowana tak jak zresztą sure(choć tu jeszcze nie postawiłem kropki nad i).

Muszę przynać, że ugoda gra lepiej ale sure odstaje naprawdę niewiele.

Owszem wymaga zmiany kondów (sure), te oryginalne były delikatnie mówiąc do niczego, ale po małych modach gra bardzo dobrze.

Jeśli chodzi o kontur i mikrodynamikę nie wiem czy nawet w tym względzie nie jest lepszy. Pod kątem basu jest poziom zbliżony. Ugoda z pre przebija pod kątem sceny i planów, Choć przyznaję, że słuchałem ostatnio sure z pre passa i tu już naprawdę jest bardzo dobrze.

Zephyr ugoda wg ogólnych wytycznych też gra przeciętnie i dopiero zmieniając nieco " w środku" i dodając dobry pre można uzyskać naprawdę bardzo dobry dźwięk. Natomiast sure'a nie lekceważyłbym i jest to potencjał, który myślę warto brać pod uwagę. Zresztą ja nie dałem za wygraną i myślę, że z sure jeszcze sporo wyciągnę :), niestety troche to potrwa bo czasu mało.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie że niektórzy składają wzmacniacze w klasie D spodziewając się kolejnego audiofilskiego cacka :)

 

A z jakiego to powodu wzmacniacze w klasie D nie mogą być audiofilskie?

 

Boomaga, opisz swoje modyfikacje sura. Może się komuś przyda.

 

Dużą wadą sura i ogólnie konstrukcji na IRS2092 jest mała impedancja wejściowa, co powoduje podniesienie wymagań dla źródła sygnału. Stąd też tak duże różnice przy zmianach kondensatorów wejściowych (ja ich wcale nie mam). Twierdzę, że dobry preamp pozwala surowi pokazać co potrafi. Mój preamp, to mała modyfikacja forumowego preampa od Jar1 z PGA2320, z tym że u mnie za bufor zamiast FETów robi wzmacniacz transkonduktancyjny OPA861 w układzie wtórnika emiterowego, jeżeli tak można to nazwać. Faktem jest też, że mój sure też już jest po sporych modyfikacjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez frobek

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.