Skocz do zawartości
IGNORED

Pomoc przy wyborze kolumn Hi-End


jamakaci3

Rekomendowane odpowiedzi

Hm, mam wątpliwości:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dynamika 7 dB ... to niezły byłby w takim razie odlot, gdyby ją jeszcze mniej skompresowali. Inna sprawa, że o jakości realizacji nie mówi sam zakres dynamiczny (utwór Edyta Górniak - Dotyk - Jestem Kobietą, ma większy zakres dynamiczny co teraz sprawdziłem wtyczką do foobar, a jakość realizacji jest po prostu parszywa).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

To trzeba mieć tak ze 270 cm wzrostu,albo słuchac na drabinie,albo byc podwieszonym do sufitu linką.

A jak bedzie slychac jak niektórzy maja pokoje i to dośc duże o wysokości 230?

W/G mnie panuje nieuzasadniony zachwyt tymi kolumnami,tylko dlatego,ze są drogie i duże)

 

Do manii wielkości i nabuchanego ego jak znalazł :-)))

 

Gary Carr 13 utwór fim-xrcd-teraz już znasz)

pozdr

 

Dziękuję....

Pzdr

 

Dynamika 7 dB ... to niezły byłby w takim razie odlot, gdyby ją jeszcze mniej skompresowali. Inna sprawa, że o jakości realizacji nie mówi sam zakres dynamiczny.

 

Posłuchaj Aarona Coplanda Orchestral Work...albo..http://www.allmusic.com/album/release/arvo-p%C3%A4rt-orient-occident-mr0002692459

To jest dynamika pełną gębą...uwaga na szyby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba mieć tak ze 270 cm wzrostu,albo słuchac na drabinie,albo byc podwieszonym do sufitu linką.

 

Ale taki supertweeter nie ma grać na słuchacza. On tworzy aure i dostarcza informacje przestrzenne. Jego efekt słychać w całym pokoju. Lepiej żeby był znacznie wyżej niż linia uszu. Pytanie co to jest znacznie wyżej? Wg.moich eksperymentów tak ok 180-200cm jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest ze wyrownanie różnic odległościowych między środkami akustycznymi przetworników w urządzeniu głośnikowym jest sprawa pierwszoplanowa. przesuwanie zas fazy filtrami to duzo trudniejsze

 

Satsiop weź sie w garść ! "wyrównanie roznic odległościowych miedzy środkami akustycznymi przetworników"

1.

nie jest to wyrównanie odległościowe tylko czsowe chodzi o to by czas w ktorym dźwiek dociera do maszych uszu z poszczególnych glośników był taki sam (przereklamowany zdaniem np misiomora) chociaz ja stosuje taki zabieg dla własnie łaczenia przetworników za pomoca piltrów pierwszego rzędu

 

2.

pisales o "glosnikach" i "membranach" centrum akustyczne głośnika to nie membrana ani głośnik , poczytaj:)

 

3. wyrownanie czasowe nie zalezy tez tylko od wzajemnego usatwienia głośników , zalezy tez od ich przebiegu impedancji

 

4. jesli chodzi o zgranie fazowe , to można robić kolumny z pionowym frontem ,pochyłym, dzielonym ... na tych samych glośnikach! w każdym przypadku do odpowiedniego zgrania fazowego bedą potrzebne inne rzędy filtrów. Rozumiesz wreszcie???

 

W kazdym badz razie konczac o tych glosnikach, kolumna ma glosniki (jak widac na zdjeciu) ustawione w jednej linii, co prawdopodobnie skutkuje tym, ze faza nie musialabyc wyrownywana na drodze elektrycznej, co jest niewatplwym plusem.

ja piernicze facet nie kompromituj się!!!

jesli juz chcesz zrobic wyrównanie czasowe to porównaj sobie gdzie znajduja sie centra głośnika 30 cm i twwetera!

nalezy pochylac front lub zrobić obudowę modulową by poprzesuwać glośniki wzgledem siebie

poczytaj o kolumnach Vandersteena , zobacz ich budowę i zasanow się co piszesz:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... no nikt mnie nie pochwalił, ahhh

 

Myślałem najpierw o Tannoy STD200 ale on jest ograniczony mocą i do mojego systemu jest za slaby w dodatku ma zwrotnice tylko "pasywna" ,

chcialem tez żeby ktoś mi zrobił zewnętrzną zwrotnice i podpytywałem tutaj na forum, trafiłem na konstruktora kolumn który doradził żebym najpierw zmierzył kolumny bo inaczej wysokie pomiędzy kolumnami a supertweeterem mogą wzajemnie sobie przeszkadzać.

 

Po całym zamieszaniu znowu natrafiłem sie na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale z "aktywna" zwrotnica ? i taki by mi najbardziej odpowiadał tylko żeby nie wpaść w błoto to muszę się więcej dowiedzieć, to jest jedyny ze znalezionych przeze mnie który wpina się bezpośrednio do kolumny

 

Moi mili obyci ludzie, czy ten seper... z podanego linka śmiało mogę bez pomiarów podłączyć do systemu ?

 

jak sugeruje producent

SupertweeterConnections.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się te supertweetery podłącza. Nie ma z tym problemu. Inną kwestią jest jak wysoko go odetniesz i czy jest w danym modelu taka możliwość. Elac i Tannoy mają takie możliwości. Czym wyżej go odetniesz tym mniej będzie jego pasmo nachodzić na pasmo z głównego tweetera. Można też pobawić się z miejscem jego ustawienia. Czasem +/- 10-20cm może wnieść zmiany. Tak pokazują pomiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty nie powiesz...Slawek.xm

 

Czas jest powiazany z faza a faza z czasem, oczywistym jest ze zgodnosc faz mozna regulowac na dwa sposoby poprzez przemieszczanie glosnikow jak i korekcje filtrami all-pass.

To ty sie nie kompromituj 'znawco' wez dowolna ksiazke i doczytaj podstawy a pozniej dyskutuj.

Ja w kazdym badz razie koncze glupawa dyskusje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sly30

Tłumaczono mi ze problemem jest mój tweeter w kolumnie który pracuje na 1-33 kHz a dla przykładu Tannoy ma najwyższe odcięcie od 18kHz

Tannoy i tak się do mnie nie nadaje bo jest do maksymalnej 135 Watts RMS mocy wzmacniacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas jest powiazany z faza a faza z czasem,

pierwszy raz napisales w tym temacie cos mądrego:)

 

niestety nie rozumiesz tych zalezności, a kolumny Diogenesa maja korekcje i czasowa i fazowa za pomoca filtrów elektrycznych

 

filtr bierny nie "zasila" głośnika tylko odfiltrowuje częstotliwości , których głosnik nie powinien przetwarzac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak przy 4 droznym systemie stosuje sie bardziej strome zwrotnice, latwiej uzyskac plaska charakterystyke. Przy filttrach pierwszego rzedu uzyska sie charakterystyke z gorkami i dolkami

 

nawet Ci sie nie chce obejrzeć i poczytać tego co podaje za przykłady i dalej piszesz swoje:) to do kolumn 4-way i filtrów 6db/okt

 

każda charakterystyka kolumny ma "górki i dołki" niezaleznie od rzędów filtrów

 

Sly, niech Slawek.xm pokaze swoje konstrukcje, zobaczymy...

Ale ide o zaklad ze nabierze tylko wody w usta i na tym zakonczy sie ta dyskusja. ;)

kolego pisałem Ci ,ze w lutym mija trzy lata jak sam osobiście obiecałęs mi pokazać zdjęcia twoich innowacji

plastelinowo koralikowych

możesz pokazać je tu i teraz :)

 

a jesli chcesz czegos konkretnego ode mnie to zapytaj mnie. Sylwek jest poważnym czlowiekiem i nie bedzie robił za twojego litonosza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />W/G mnie panuje nieuzasadniony zachwyt tymi kolumnami,tylko dlatego,ze są drogie i duże)<br />

 

Przesadzasz te największe T&F mógłbym przygarnąć i o dziwo jak nie mam specjalnych oporów do wyglądu kolumn to tym razem mam, no kurde nie wiem dla czego?

 

<br />czy te barwy na niskich poziomach nadają taki efekt ze bas jest dobitniejszy a przy wysokich tonach bardziej szczegółowy ?<br />

 

Sprawa jest dosyć banalna i wynika z fizjologii; przy tak niskich częstotliwościach ucho słyszy dźwięk dopiero o dosyć dużej głośności !

Mechanizm obronny w uchu działa tak że przy głośnych dźwiękach mięsień poluźnia strzemiączko młoteczka tak ze dźwięk nie jest przekazywany dalej do ucha wewnętrznego.

Tak że słuchając ciszej a później pogłaśniając o dziwo nagle ten bas jest gorzej odbierany :) Jak byś wziął porządny miernik SPL to pewnie na najniższym basie dobiłeś już do tych 110dB a Twoje ucho już go zaczyna słyszeć przecież od około 80dB (krzywa czułości słuchu Fletchera Munsona)i na tym 80dB jest to ten najfajniejszy bas mimo że nie masuje wątroby jak na koncertach realizowanych przez przygłuchych realizatorów dla dla przygłuchych odbiorców znieczulonych piwem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The AudioSmile Supertweeter zainteresował mnie ale nie mogę znaleźć czy ma ograniczenie mocy wejściowej, żeby go nie spalić

NIby ma tam jakis potencjometr do glosnosci ale nie wiem czy to jakos ogranicza sygnal ktory moglby spalic malucha.

Pisalem do goscia w ogole bo tez sie zainteresowalem super tweeterem ale odpisal ze do konca marca nie wyrabia z zamowieniami wiec ewentualnie trzeba by sie na liste wpisac z zaliczka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIby ma tam jakis potencjometr do glosnosci ale nie wiem czy to jakos ogranicza sygnal ktory moglby spalic malucha.

Pisalem do goscia w ogole bo tez sie zainteresowalem super tweeterem ale odpisal ze do konca marca nie wyrabia z zamowieniami wiec ewentualnie trzeba by sie na liste wpisac z zaliczka.

 

Niestety po Angielsku nie dogadam się, mógłbyś się go zapytać czy z końcówka 600W nie bedzie problemu ?

ile zaliczki ? i czy jakiś rabat da gdy Ty i ja zamówimy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety po Angielsku nie dogadam się, mógłbyś się go zapytać czy z końcówka 600W nie bedzie problemu ?

ile zaliczki ? i czy jakiś rabat da gdy Ty i ja zamówimy ?

Ja od razu o rabat zapytalem to on nawet nie wspomnial o rabacie - chyba ma za duzo zamowien...

A jaka Ty masz koncowke?

Mi sie wydaje ze najpierw kupie cos takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jesli to cos da to zastanwie sie nad lepsza klasa tweetera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze najpierw kupie cos takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jesli to cos da to zastanwie sie nad lepsza klasa tweetera.

 

Przemyślałem sprawę, po alkoholu dostaje olśnienia :-)

bez pomiarów dupa blada, ustawie za cicho będzie nie wydajnie, za głośno to go spale

 

muszę zaczerpnąć więcej informacji żeby nie wydać bez sensu

 

Juz drugi raz podchodzę do tematu i drugi raz panikuje :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca rozumiem o co tobie chodzi z tą dużą mocą? Nie wiem jak jest w innych, ale w Elac-ach nie było problemu nadmiaru mocy i groźby spalenia. Wpina się to kablami głośnikowymi w terminal głośnikowy kolumny razem z kablem idącym od wzmacniacza. Jeśli kolumna ma opcje na biwire to wpina się to w terminal średnio-wysokotonowy. U mnie grało to i z Burmesterami 911 mającymi 780W/4ohm i z Vitusami mającymi 800W/4 i nigdy nie było problemów. To jest zabezpieczone przed spaleniem. To nie jest tak samo jak goły tweeter do montażu w kolumnie, do wpółpracy ze zwrotnicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodząc w dane techniczne na ich stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- moc nominalna / muzyczna - 400 / 600 W przy 6 Ohm

liczmy przy 4 Ohm-ach moc nominalna 600W i śmiało może pracować z końcówkami o dużych mocach

 

dla porównania, informacja w danych technicznych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- moc nominalna / muzyczna - 60 / 75 W

- zalecana moc wzmacniacza "Empfohlene Verstärkerleistung" - 20 - 100 W/kanał

 

 

Następny przykład: TANNOY STD 200 o mocy 135W ma zalecaną przez producenta moc wzmacniacza do 250W na kanał

 

 

A ze mają zabezpieczenia przed spaleniem to nie wiedziałem

no wiesz, na początku lat 90` podłączało się do Diory bezpośrednio wysoko-tonowe, było cyk, pyk i cisza, na wieki,

i sentyment pozostał, o zacofaniu nie wspomnę ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę, po alkoholu dostaje olśnienia :-)

 

bez pomiarów dupa blada, ustawie za cicho będzie nie wydajnie, za głośno to go spale

 

Uszy częstotliwościami których nie usłyszysz a są w sygnale też możesz puścić z dymem! Gerard przemyśl to jeszcze raz ale na trzeźwo!

 

Ja sobie tak kiedyś popaliłem gwizdki w kolumnach było sprężenie akustyczne z gwizdkami przez bardzo dobrą wkładkę w gramiaku która sobie spokojnie ciagneła wysoko ponad 20 kHz. :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell-u, jak rozmawialiśmy prywatnie to tu pociągnę dalej odpowiadając także na Twoje pytanie

Wspominałem jak podpowiadali mi ze bez pomiarów jest to ryzykowne ale wtedy rozmowa była na temat

tweetera pasywnego i dorobieniu do niego zwrotnicy zewnętrznej,

a ten ELAC i tym podobne maja w sobie zwrotnice czy tam filtr nie znam się które prawdopodobnie wydobywają "częstotliwości nie szkodliwe dla pasma kolumn", dziwnie to brzmi i jak to działa nie wiem ale powoli się zagłębiam żeby to rozgryźć przed wyborem zakupu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu duzo deliberowac, z tego forum to znam trzech kolesi ktorzy maja pojecie na temat budowy kolumn, numer jeden Misiomor, rozlegla wiedza analityczne myslenie, polaczone z dobra intuicja. Twonk ktory dzialal, (nie wiem czy dalej dziala) z Misiomorem, dobrze uzupelnia team, bo dobrze slyszy i ma dobry gust muzyczny. Pierwszy raz i jedyny slyszalem tak dobrze zestrojone kolumny, zrobione w PL wlasnie w ich wydaniu. Harpia, sporo wie, malo mowi, ciagle ma klopoty moim zdaniem z doborem elektroniki do swych kolumn. Ale bez watpienia powiem ze wiedze i praktyke duza ma! I to byloby na tyle. Reszta w PL, z tego co slyszalem jak na moje ucho, ciagle popelnie jakies wieksze i mniejsze bledy.

 

Zapomnialem dodac, uwazam ze tez koles od tych Grajpudel ( teraz jest zmiana nazwy, nie wiem na jaka) tez wniosl duzo nowego do High-endu, jego glosniki graja wybitnie, mysle ze koles ma racje, masa membrany to sprawa podstawowa, a papier to dalej najlepszy material na membrany. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stasiop

Masz rację papier to nadal najlepszy materiał na membrany głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stasiop

Masz rację papier to nadal najlepszy materiał na membrany głośników.

Ameryki nie odkrylem, kazdy konstruktor zaawansowanego glosnika powie to samo, nie zawsze publicznie, ale w kuluarach...powie ze nie wymyslono lepszego materialu na membrany ktory ma tak doskonaly stosunek sztywnosci masy i wewnetrznego tlumienia drgan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........i ma tak naturalną barwę i brzmienie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopułki wysokotonowe z niego są wręcz fantastyczne.

 

Ludzie zejdźcie na ziemię, to już nic wspólnego z papierem nie ma poza włóknami celulozy a reszta koledzy to wszędzie stosowany sandwich i kompozyt wielu materiałów!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopułki wysokotonowe z niego są wręcz fantastyczne.

 

Ludzie zejdźcie na ziemię, to już nic wspólnego z papierem nie ma poza włóknami celulozy a reszta koledzy to wszędzie stosowany sandwich i kompozyt wielu materiałów!

gdzie masz ten kompozyt w celulozie scana czy seasa czy SB Acoustics ?

a co do kopułek to nadal jedwabne tweetery pokazują miejsce w szeregu daimentowo-berylowym wynalazkom

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.