Skocz do zawartości
IGNORED

AMPLIFON SET140


Szymon1

Rekomendowane odpowiedzi

Prosty i dobry układ to taki gdzie nie ma ani kondensatorów ani traf. Wiadomo tak się nie da. W SET140 jest jeden kondensator tylko tak że trudno o większe uproszczenie.

 

 

Dobra to tak na do widzenia mam klika takich "lukrowanych" zdań przetłumaczonych z Niemieckiego. Generalnie test jest napisany językiem trochę z "Pana Tadeusza" tak ze mogą być niejasności w tłumaczeniach.

 

 

Strona 009. Tytuł w spisie treści

 

Audiofilska maszyna parowa pod ochroną: Wielkie i ciężkie Monobloki lampowe Amplifona rozsiewają czystą magię dzwięku.

 

Strona 142: Podpis pod zdjęciem

 

Końca ery HiFi nie można wyjaśnić za pomocą technicznych terminów. Może kolorami. Ewentualnie wierszem.

 

]Strona 149: Opis obok zdjęć:

 

żadnych wielkich gestów, żadnych salw armatnich. Muzyka po prostu jest. Koniec wszelkich dyskusji.

 

Strona 149: podsumowanie (ostantnie kilka zdań)

 

Naprawdę poważnie sugeruję żeby rubrykę „Absolute Fidelity” zastąpić określeniem „Brak słów”. Dotyczy to urządzeń dla których używany przez nas w HiFi żargon nie znajduje odpowiedników. Tak jak pistolet na wodę nie jest pneumatyczną wbijarką do bolców (Bolzenschussapparat), a karuzela na odpuście nie jest kolejką wysokogórską. „Test” nie jest adekwatną formą aby choć na krok zbliżyć się do maszyn muzycznych pokroju SET 140. Tak jak apokalipsa nie będzie miała ziemskiego kronikarza, tak nie da się ubrać w słowa i obwieścić końca ery HiFi. Może za pomocą kolorów. Ewentualnie przy pomocy wiersza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz znać nazwy firm, które upadły bo np. sprowadziły w sporych ilościach środki ochrony przed zagrożeniami chemicznymi i pyłami i poległy z uwagi na nie spełnienie wymagań dyrektyw?

Wcale mi nie chodziło o nazwy jakichś firm, i dobrze o tym wiesz. W dalszym ciągu nie napisałeś nic konkretnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale mi nie chodziło o nazwy jakichś firm, i dobrze o tym wiesz. W dalszym ciągu nie napisałeś nic konkretnego.

No dobra. W końcu to nie muszą być moje obarczone cechą subiektywizmu przykłady czym grozi brak prawidłowego CE. Wpisz w wyszukiwarce frazę np. "Brak oznakowania CE" i masz setki informacji - pierwsza z brzegu (dziesiątki tysięcy kary):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SET 140 ma oznakowanie CE sądząc ze zdjęcia. Nie ma natomiast certyfikatów bezpieczeństwa wystawionych przez tzw. Jednoskę Notyfikowaną co potwierdził Pan Andrzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplifon, może i ja z pytaniem....5 stron na boku a chyba nikt nie napisał nic o brzmieniu

cały czas wałkuje się tylko techniczne sprawy a o muzyce wszyscy zapomnieli

może coś napiszesz o brzmieniu ?

fajnie że zaglądasz na forum i odpowiadasz na pytania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplifon, może i ja z pytaniem....5 stron na boku a chyba nikt nie napisał nic o brzmieniu

cały czas wałkuje się tylko techniczne sprawy a o muzyce wszyscy zapomnieli

może coś napiszesz o brzmieniu ?

fajnie że zaglądasz na forum i odpowiadasz na pytania

Mirek jak przejdzie "pierwsza fala" to opiszę granie na spokojnie.

 

Zapomniałem napisać, że wzmacniacz jest PIĘKNY!!!!! Szkoda, że raczej nie będę miał szansy go posłuchać.

Nigdy nie mów nigdy a nóż Cię ktoś zaprosi na odsłuch:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek jak przejdzie "pierwsza fala" to opiszę granie na spokojnie.

 

 

jeżeli trudno jest zrobić porównanie do jakiegoś wzmacniacza to najlepiej i najprościej odnieść się do młodszego brata SET42...tak myślę....przecież SET140 jest kontynuacją

Szymon, jeżeli Amplifon będzie co jakiś czas zaglądał do tego wątku aby się wypowiedzieć to miłośnicy tej firmy tylko będą się cieszyć...trza pielęgnować takie sprawy ....;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzje tworzą odrębną rzeczywistość, więc przynajmniej warto sprawdzić, z jakimi kolumnami przyszło grać testowanemu urządzeniu. Jeśli dobrze zauważyłem tutaj mamy kolumny Stein Master Class SP 1.1.

 

Cytując za specyfikacją: "wide-range driver with a diameter of 20 cm. Power handling 50 Watt."

 

To dokładnie głośnik koaksjalny 8-calowy. Oględnie o samej kolumnie można napisać, że najdroższy w niej jest lakier fortepianowy.

Cena kolumn w okolicy 25% ceny monobloków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie że zaglądasz na forum i odpowiadasz na pytania

Mirosławie - jakbyś poznał Andrzeja w realu - to byś byś był bardziej entuzjastyczny;-)

a nóż

A Ten jak zawsze na ostro...nawet pisząc o zaproszeniu;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Użytkownik Elberoth dnia 12.02.2017 - 15:29 napisał

pisał arek67 (któremu ufam)

Arek, Elb Cię wkopał :)

 

Oj Arek, Arek :). Uważaj, żeby z tego jakiejś transakcji nie było i nie stanęły u Ciebie jakie Medżiko :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. W końcu to nie muszą być moje obarczone cechą subiektywizmu przykłady czym grozi brak prawidłowego CE. Wpisz w wyszukiwarce frazę np. "Brak oznakowania CE" i masz setki informacji - pierwsza z brzegu (dziesiątki tysięcy kary):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dobra, spoko. Ale po prostu szlag mnie trafia gdy ktoś operuje ogólnikami i unika konkretów, bo to zwykle oznacza że ten ktoś udaje że coś wie, a tak naprawdę nic nie wie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, spoko. Ale po prostu szlag mnie trafia gdy ktoś operuje ogólnikami i unika konkretów, bo to zwykle oznacza że ten ktoś udaje że coś wie, a tak naprawdę nic nie wie.

 

McGyver, czy masz już godne do tego zestawu źródło jakiś "GOLDENDAC" ? To, że cena musi być i obudowa odpowiednia, to chyba oczywiste. Dźwięku i tak większość nie odróżni :) Na pewno nie może być tańszy niż 20-50 tys...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, czy masz już godne do tego zestawu źródło jakiś "GOLDENDAC" ? To, że cena musi być i obudowa odpowiednia, to chyba oczywiste. Dźwięku i tak większość nie odróżni :) Na pewno nie może być tańszy niż 20-50 tys...

Sorry, ale robienie wydmuszek mnie nie interesuje. Wpadnij do mnie z Audio Notem to się przekonamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale robienie wydmuszek mnie nie interesuje. Wpadnij do mnie z Audio Notem to się przekonamy.

 

To nie są wydmuszki tylko wyjście na przeciw żywotnym potrzebom społeczeństwa. Wiesz jak wspaniałe się słucha muzyki ze źródła za 50 tys? Dopiero pewne dźwięki zaczynają być słyszalne :) To i tak jest nadal głęboki budżet przy 500 tys za Fifth Element... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Set 140 będzie można kiedyś wysłuchać u jakiegoś dystrybutora polskiego chociażby przez jakiś określony czas jeśli nie będzie to stała współpraca? Jak do tej pory to to jakiś kompletnie mityczny twór. Dwa egzemplarze na forum których nikt poboczny też nie słyszał. Czy praktyczny "niedostęp" do urządzenia to świadoma ,przemyślana strategia producenta? Chodzi o umiejętne podbijanie stawki? Za rok, dwa cena już będzie 300 tys.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę wpis Amplifona:

"Możliwa też jest "wypożyczka" monobloków SET140 mam swój komplet demo tak że z tym też nie ma problemów."

 

Każdy chętny może posłuchać bez problemu we własnym systemie. Na tym poziomie to raczej konieczność. Ciekawe któremu polskiemu dystrybutorowi zależy na promowaniu produktów Amplifona.

To jest śmiertelne zagrożenie dla ich najdroższych klocków więc na takowe występy bym nie liczył. Tym, bardziej, że trzeba mieć "na stanie" resztę elementów systemu podobnej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nic nie gra na AS powiadasz. Accordo czy Ktemy grają wspaniałe i to jeszcze na lampie.Czyli można.

Poza tym brzmienie to jedno a ceny to drugie. 440tys zł za przestarzałą technologie to jest robienie z ludzi idiotow. Poza tym większość tzw.audiofilow nie ma pojęcia co to jest jakość. Wystarczy wziąć pod uwagę ile ludzi kocha szerokopasmowce czy jakieś trumny tubowe.

Moja niewiedza że co ze lampy są przestarzałe słabe i wadliwe. I jak dla mnie kiepsko grają.

Nikt z nikogo nie robi idioty. Cen 440 tysi nie jest dla ludzi. A zawsze znajdzie sie kilka osob na swiecie ,ktore zechca miec cos takiego i to wlasnie ze wzgledu na cene. I dla tych kilku osob takie wynalazki sa robione.

 

Bubusia uderzył w sedno. W niepasującym zestawieniu nic nie zagra.

O słynnej akcji z trafami nie wspomnę :)

Przecież to są wyczynowe graty i wymagają bezkompromisowego podejścia. Zmiana jednego klocka w systemach mocno ukierunkowanych powoduje najczęściej zawalenie się całości.

Szkoda ,ze tego nie zauwazyles wrzucajac w system Krella:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli trudno jest zrobić porównanie do jakiegoś wzmacniacza to najlepiej i najprościej odnieść się do młodszego brata SET42...tak myślę....przecież SET140 jest kontynuacją

Szymon, jeżeli Amplifon będzie co jakiś czas zaglądał do tego wątku aby się wypowiedzieć to miłośnicy tej firmy tylko będą się cieszyć...trza pielęgnować takie sprawy ....;-)

Ze względu na brak tranzystorowej konkurencji porównam SET140 do dużo bardziej popularnego SETa42 i mojego punktu odniesienia monobloków WM300. Przypomnę, że 300 setki wygryzły u mnie VTLa 450 i Jadisa JA200. Nie dając im żadnych szans na obronę.

SET140 słuchałem u siebie z kolumnami Martin LOGAN CLX, Martin Logan Odyssey, Studio 16Hz Ethos Ultimo. W Koninie u Roberta z kolumnami Studio 16Hz Ethos Ultimo, źródłem DCS Puccini i okablowaniem MIta. Na co dzień słucha na SET42SE więc mieliśmy bezpośrednie porównanie do tego modelu.

 

SET140 podobnie jak nowe urządzenia tej marki to szybkie i bardzo dynamiczne granie. Bas jak na lampę SE najlepszy jaki można z tej technologii wydobyć, szybki, zwarty, wielobarwny ze świetnym wypełnieniem i różnicowaniem. Posiada delikatny lampowy sznyt, nie jest to taka petarda jak w WM300 ale te są w tej kwestii bliżej urządzeń Krella i dzierżą prym w śród jakichkolwiek lamp jakie słyszałem. W stosunku do SET42 to przepaść. Moc, siła, kontrola i wysterowanie nawet trudnych kolumn bezdyskusyjnie na niedoścignionym poziomie dla słabszych setów. To jest największy progres w stosunku do słabszego brata. Średnica ma typowy dla setów charakter, jest pełna, dociążona i świetnie artykułowana. Całość przy zachowaniu niesamowitej gładkości i werwie tego zakresu. Da się odczuć, że to lampa se ale nie ma tej przesłodzonej maniery co 300B. W żadnym stopniu nie jest to przesłodzony, miodny charakter stereotypowych setów małej mocy. Nazwałbym jej charakter jako nieco ocieplony z piękna paletą barw i pełną artykulacją ale z niewielkim odstępstwem od żelaznej neutralności. Set42 w bezpośrednim porównaniu ma ilościowo więcej góry ale jest nieco gorszej jakości, mniej gładka i bardziej techniczna. Tak na ucho około 20%.

Góra niesamowicie spójna z resztą pasma, bardzo wysoka gładkość i rewelacyjna nośność dźwięku. Wybrzmienia, przeszkadzajki, oddanie akustyki sali i wszystkich smaczków jest wzorowe. Jest przy tym zachowany spokój i bardzo wysoka kultura przekazu. SPOKÓJ to słowo klucz najmocniejszych konstrukcji Amplifona, to jest pierwsze stwierdzenie praktycznie każdego kto przesiada się ze słabszej lampy w tym set42. To są urządzenia jak wielki i groźny pies, nie musi dużo szczekać żeby mieć do niego właściwy szacunek. W sumie góra to najbardziej niesamowita część tej konstrukcji, jej nośność i wybrzmienia, ulotność i werwa połączona z nieziemskim spokojem to coś wyjątkowego. Te monobloki wręcz uwielbiają jazzowe, wokalne klimaty i naturalne instrumenty, w tej kwestii grają wręcz magicznie. Cała resztę "tylko" wyśmienicie :) Mają typową dla lamp set manierę delikatnego przybliżenia pierwszego planu, jak to mówią krok do przodu. Przez to instrumenty i wokaliści są bardziej namacalni i obecni. Co najciekawsze nie wpływa to na wieloplanowość i pozostałą część spektaklu. Moim zdaniem są o ząb mniej uniwersalne niż wszystkogrające WM300.

W skrócie jest to petarda z delikatnym sznytem lampy se i niezwykłą kulturą przekazu. Pozostałą częścią toru bardzo łatwo pchnąć je wybranym przez użytkownika kierunku.

 

Szkoda ,ze tego nie zauwazyles wrzucajac w system Krella:))

Krell nie grał w głównym systemie tylko w "sypialkowym" stworzonym pod tranzystory. Jego jakość nawet na tle SETa42 jest tak żenująca, że nie wspominajmy o nim w tym wątku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon. W jednym zdaniu można by napisać że udało się połączyć ogień z wodą. Czy tak?

W olbrzymim stopni na pewno tak ale są jeszcze WM300. Te idą o krok dalej w kilku aspektach. Te mnie troszkę rozpuściły i teraz jestem ździebko zbyt wymagający :)

W sumie to już bratobójcza walka. Dla wszystkich, którzy nie słuchali 300 setek to koniec poszukiwań.

Biorąc pod uwagę, że są to monobloki lampowe to ich uniwersalność, praca na basie w połączeniu z wyrafinowaniem reszty pasma rzeczywiście nasuwają taką myśl jak podałeś.

Ze względu na dużą przezroczystość SETa 140 łatwo niestety zepsuć jego walory niewłaściwym zestawieniem. Jest trochę jak DCS, znaczy nie wybacza błędów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w stanie napędzić Logany .

Są w stanie ale da się je przesterować największymi CLXami. One mają niezwykle niską impedancję widzianą przez wzmacniacz praktycznie jak zwarcie. Trzeba do tego odczep na 2 lub 1 ohm. Do tego raczej mocarny PP. Wszystkie pozostałe hybrydy i klasyczne paczki fruwają bez ograniczeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

Są w stanie ale da się je przesterować największymi CLXami. One mają niezwykle niską impedancję widzianą przez wzmacniacz praktycznie jak zwarcie. Trzeba do tego odczep na 2 lub 1 ohm. Do tego raczej mocarny PP. Wszystkie pozostałe hybrydy i klasyczne paczki fruwają bez ograniczeń.

WM300 da się jeszcze przesterować CLX ami ????

To ja dawno oddałbym je kotu jako drapaczkę ;)

 

Znaczy CLXy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM300 da się jeszcze przesterować CLX ami ????

To ja dawno oddałbym je kotu jako drapaczkę ;)

 

Znaczy CLXy.

Nie, jedynie Seta 140. Nie mam kota ale pomyślę nad zakupem. Ostatnio są w modzie jak "ucho prezesa".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

Nie, jedynie Seta 140. Nie mam kota ale pomyślę nad zakupem. Ostatnio są w modzie jak "ucho prezesa".

Aaaa, już się wystraszyłem ;)

Faktycznie, Logany mają minimum chyba jakieś 1,3 Ohma i to odwrotnie czyli w górnym paśmie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, już się wystraszyłem ;)

Faktycznie, Logany mają minimum chyba jakieś 1,3 Ohma i to odwrotnie czyli w górnym paśmie .

Te to konkretnie 0,6 Ohma ale to nie problem. Od dołu też jest ciekawie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herzlich Willkommen

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Szymonie to u Ciebie? Sonic temple

post-32931-0-75997000-1486990179_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herzlich Willkommen

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Szymonie to u Ciebie? Sonic temple

Nie to wersja V1.1 u Rafała :)

Moje masz w pierwszym poście tego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.