Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  268 członków

YB Audio Klub
IGNORED

Klub miłośników YB Audio


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mój znajomy

Żaden mój znajomy, jak dotąd nie przesiadł się na horny, ze względu na granie na "twarz" i wiele innych wad. Nie twierdząc że bydełka na Scanach są idealne.

 

Większa efektywność do mnie nie przemawia, jak dla wielu którzy mają scany ponieważ wiedzą że potrzebny jest prąd. A jak dasz im odpowiednią moc odwdzięczą się bardziej niż "fala w tubie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nautilus81 ... to właśnie monobloki na 211 w PSE, ale chętnie kiedyś je podłączę o ile będzie taka możliwość i pod wysokoskuteczne kolumny (nie wiem w sumie tylko od ilu się zaczyna wysokoskuteczność ... 90? 95? 100dB?).

Nie było tu mowy o jakimkolwiek "wykładaniu się wzmacniaczy" (jako ciekawostkę mogę podać, że bardzo ważną tutaj rolę przy tym odegrało źródło)

 

 

Wyglądem może przypominają po części monitory, ale grają jak pełnowartościowe 3 drożne podłogówki.

Co do różnic to nie mnie to oceniać bo raczej spotkanie towarzyskie niż sparingowe i porównawcze.

 

Myślę, że walory brzmieniowe jednych jak i drugich kolumn docenią nawet dobrze osłuchane z różnymi gatunkami muzycznymi osoby.

 

P.S.

Szkoda tylko, że konstruktor nie ma czasu na częstsze tego typu spotkania.

 

Chyba tworzy coś nowego :-)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wieniu26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Żaden mój znajomy, jak dotąd nie przesiadł się na horny, ze względu na granie na "twarz" i wiele innych wad. Nie twierdząc że bydełka na Scanach są idealne.

 

 

Większa efektywność do mnie nie przemawia, jak dla wielu którzy mają scany ponieważ wiedzą że potrzebny jest prąd. A jak dasz im odpowiednią moc odwdzięczą się bardziej niż "fala w tubie".

 

Tak jak pisałem wcześniej da się uzyskać dobry dźwięk czy to ze stanów czy z satori ale nie z tania elektronika szczególnie lampową. Tanie systemy jedynie zagrają plumkanie na trudniejszej muzyce się wyłożą. Wysokoskuteczne kolumny z dobrze dobrana elektronika lampową zagrają z większa swoboda dynamika i lepsza namacalnoscia dźwięku niz cokolwiek innego.

Idąc twoim rozumowaniem zreszta po części słusznym 90 procent wzmacniaczy lampowych nie powinno istnieć a jednak ludzie świadomie je kupują porównując z innymi tranzystorowymi i słuchają karykatury basu i braku dynamiki.

 

 

Edytowane przez nautilus81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokoskuteczne kolumny z dobrze dobrana elektronika lampową zagrają z większa swoboda dynamika

To Twoja opinia... Odpowiedni tranzystor z mocą 30-50W zagra zdecydowanie lepiej w porównaniu do "fali z tuby" z lampką 20-30W.

 

lepsza namacalnoscia dźwięku niz cokolwiek innego

to również tylko Twoja opinia.. Jak może być namacalna, skoro ciągle forsujesz 2-way...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tu pitu pitu, że lampa nie gra, że nie napędzi tego i owego ..... to ja postanowiłem po dłuższej przerwie odwiedzić @binganta

i tu niespodzianka po co niektórych wpisach ...

Banialuki opowiadacie na tym forum i je powielacie

 

Trzeba przyznać, że ładnie się te kolumny w stylu "Harbeth" czy vintage prezentują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To Twoja opinia... Odpowiedni tranzystor z mocą 30-50W zagra zdecydowanie lepiej w porównaniu do "fali z tuby" z lampką 20-30W.

 

 

to również tylko Twoja opinia.. Jak może być namacalna, skoro ciągle forsujesz 2-way...

 

Da się tylko trzeba wiedzieć jak. Jak satysfakcjonuje cię granie 30 watowego tranzystora z trudnymi kolumnami to dalsza dyskusja nie ma sensu.

 

A klasowe końcówki małej mocy tez się wyłożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak satysfakcjonuje cię granie 30 watowego tranzystora z trudnymi kolumnami to dalsza dyskusja nie ma sensu.

No to tego się spodziewałem, nie manipuluj pisałem o 30-50W. Pisałem również

A jak dasz im odpowiednią moc odwdzięczą się bardziej niż "fala w tubie".

 

Ponowna manipulacja to "trudne kolumny", proszę nie forsuj swoich przekonań i pozostaw siły dla swoich klientów aby im wytłumaczyć magię i namacalność z 2-way...

 

A jak oceniasz 10W lampkę ze zniekształceniami na poziomie 15%, to jest super połączenie.

 

P.S.

Ja mam 4 końcówki od 110W w klasie A do 25W w klasie AB na tranzystorach lateralnych..... Czy teraz jestem dobrym interlokutorem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Szkoda tylko, że konstruktor nie ma czasu na częstsze tego typu spotkania.

 

Chyba tworzy coś nowego :-)

 

Niestety konstruktor ma dość daleko aby dojechać na takie spotkanie i dodatkowe obowiązki w domu. Ilość wolnego czasu skurczyła się do zera ;-) .

 

Na warsztacie oczywiście też coś jest, jak zawsze :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Pylonów Diamond 28 to na dniach jeden z forumowiczów odbierze od nas kolumny które właśnie zamówił w miejsce tych Diamondów, tak więc będzie mógł sporo powiedzieć nt różnic. Kolumny jakie mu zbudowaliśmy to jest zupełnie nowa konstrukcja z uwagi na to, że chciał mieć nadal kolumny wielkości Pylonów ale jednocześnie 3 drożne. Za bazę posłużyły doświadczenia z wcześniejszych projektów w nieco nowym zestawieniu. Myślę, ze wyszło bardzo ciekawie, ale nie uprzedzając faktów proszę o chwile cierpliwości :-)

 

Mnie bardzo ciekawią konstrukcję o których pisałeś kilka tygodni temu. Uchylicie rąbka tajemnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to tego się spodziewałem, nie manipuluj pisałem o 30-50W. Pisałem również

 

 

Ponowna manipulacja to "trudne kolumny", proszę nie forsuj swoich przekonań i pozostaw siły dla swoich klientów aby im wytłumaczyć magię i namacalność z 2-way...

 

A jak oceniasz 10W lampkę ze zniekształceniami na poziomie 15%, to jest super połączenie.

 

P.S.

Ja mam 4 końcówki od 110W w klasie A do 25W w klasie AB na tranzystorach lateralnych..... Czy teraz jestem dobrym interlokutorem..

Mówiłeś o 30-50 watach manipulowałbym gdybym napisał 20.

Nie musze im tłumaczyć słuchają i dostają namacalność 2 way z tuby.

Co do zniekształceń masz racje wzmacniacze lampowe maja większe zniekształcenia niż wzmacniacze tranzystorowe. Idąc dalej tym tropem patrząc jedynie na zniekształcenia jedyna słuszna droga są wzmacniacze cyfrowe.

 

Pewnie wiesz ze wzrast ze wzrostem mocy jaka generuje wzmacniacz rosną zniekształcenia jeśli mamy wzmacniacz lampowy i podłączymy kolumny 85 dB i 95 dB żeby uzyskać podobny poziom głośności jaką moc musimy dostarczyć do jednych i drugich ?

 

Oboje nie mamy kolumn yb Ty masz swoje racje ja mam swoje i raczej się nie dogadamy dlatego proponuje zakończyć dyskusje i nie zaśmiecać wątku.

Edytowane przez nautilus81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wiesz ze wzrast ze wzrostem mocy jaka generuje wzmacniacz rosną zniekształcenia jeśli mamy wzmacniacz lampowy i podłączymy kolumny 85 dB i 95 dB żeby uzyskać podobny poziom głośności jaką moc musimy dostarczyć do jednych i drugich ?

 

To zależy od konstrukcji wzmacniacza. Akurat w przypadku większości wzmacniaczy tranzystorowych takie twierdzenie jest fałszywe. Im wzmacniacz oddaje większą moc tym ma niższe zniekształcenia. Oczywiście do pewnego momentu. Jednak przez pierwsze kilka-kilkanaście W zniekształcenia są spore. Najlepsze parametry taki wzmacniacz osiąga w środkowym przedziale mocy od powiedzmy 20 do około 80% mocy.

Jak ktoś nie wierzy to niech wejdzie na audio.com.pl i przejrzy kilka testów wzmacniaczy gdzie są wykresy THD+N od mocy. Znajdą sie oczywiście takie wzmacniacze tranzystorowe o dość egzotycznej konstrukcji gdzie będzie inny przebieg tego wykresu ale to jak wspomniałem będzie egzotyka typu wzmacniacz single ended typu ZEN Nelsona Passa lub podobne dziwolągi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To zależy od konstrukcji wzmacniacza. Akurat w przypadku większości wzmacniaczy tranzystorowych takie twierdzenie jest fałszywe. Im wzmacniacz oddaje większą moc tym ma niższe zniekształcenia. Oczywiście do pewnego momentu. Jednak przez pierwsze kilka-kilkanaście W zniekształcenia są spore. Najlepsze parametry taki wzmacniacz osiąga w środkowym przedziale mocy od powiedzmy 20 do około 80% mocy.

Jak ktoś nie wierzy to niech wejdzie na audio.com.pl i przejrzy kilka testów wzmacniaczy gdzie są wykresy THD+N od mocy. Znajdą sie oczywiście takie wzmacniacze tranzystorowe o dość egzotycznej konstrukcji gdzie będzie inny przebieg tego wykresu ale to jak wspomniałem będzie egzotyka typu wzmacniacz single ended typu ZEN Nelsona Passa lub podobne dziwolągi.

Yoshi wyraźnie napiałem wzmacniacz lampowy.

 

Uważam że łączenie wzmacniaczy lampowych szczególnie niższych mocy z małymi głośnikami o dużych wychyleniach i niskiej efektywności nie jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego tak mało piszę na forum, a osób jak ja jest pewnie sporo.

 

Robi się dym cholera wie tak naprawdę o co.

 

@bingant zrobił fajne skrzynki, zaprosił co by przywlec jakieś właśnie lampy bo ludzie pytają czy ich konstrukcje zagrają z lampą. Wiadomo, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie podłączał 2 watowego lampiaka do tego typu kolumn.

 

W ramach wyjaśnień bo kilku ludzi pytało na PW:

 

Jeżeli chodzi o monobloki jak i przedwzmacniacze to są to produkty WBA (white bird amplification)

 

Monobloki Ironbird na lampach 211 moc 45 wat w klasie SE

Premap na E88CC i 2A3 oraz mniejszy na E88CC

CD Marantz SA17mkII

DAC na Soekrisie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego tak mało piszę na forum, a osób jak ja jest pewnie sporo.

 

Robi się dym cholera wie tak naprawdę o co.

 

@bingant zrobił fajne skrzynki, zaprosił co by przywlec jakieś właśnie lampy bo ludzie pytają czy ich konstrukcje zagrają z lampą. Wiadomo, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie podłączał 2 watowego lampiaka do tego typu kolumn.

 

W ramach wyjaśnień bo kilku ludzi pytało na PW:

 

Jeżeli chodzi o monobloki jak i przedwzmacniacze to są to produkty WBA (white bird amplification)

 

Monobloki Ironbird na lampach 211 moc 45 wat w klasie SE

Premap na E88CC i 2A3 oraz mniejszy na E88CC

CD Marantz SA17mkII

DAC na Soekrisie

 

Pozdrawiam

te 45 W to może być w A-klasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do chłopaków z YB. Czy rozważaliście stworzenie kolumny 4-way powiedzmy coś ala Phoneix ale z dodatkowym np ss 18wu. Czy to ma sens, czy też przerost formy nad treścią. Być może propozycja zupełnie bezsensu bo połączenie 12mu z wo24p jest na tyle dobre, że dodanie midbasa 18wu by nic na plus nie wniosło, a koszt dodatkowych głośników i zwrotnic by znacznie podniósł cenę?

Edytowane przez cichom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie do chłopaków z YB. Czy rozważaliście stworzenie kolumny 4-way powiedzmy coś ala Phoneix ale z dodatkowym np ss 18wu. Czy to ma sens, czy też przerost formy nad treścią. Być może propozycja zupełnie bezsensu bo połączenie 12mu z wo24p jest na tyle dobre, że dodanie midbasa 18wu by nic na plus nie wniosło, a koszt dodatkowych głośników i zwrotnic by znacznie podniósł cenę?

 

Tak rozważaliśmy taka koncepcję i nie jest ona pozbawiona sensu. Dorzucenie do Phoenixa illuminatora 18tki dałoby na pewno dość ciekawy akcent w zakresie średnich tonów.

 

Testowałem podobna koncepcję na SB Satori w połączeniu MW19 z MR13 i efekt był lepszy niż na samym MR13 i inny (trudno powiedzieć czy lepszy czy gorszy) niż na samodzielnym MR16 . Takie połączenie wydobyło cechy charakterystyczne obu głośników i skleiło to w całość. Efekt był po prostu inny z uwagi na to, że MR13 inaczej gra od MR16. Dół pasma średnicy był równie dobry a może i nawet ciut lepszy na takiej sklejce 19+13 niż na samej 16tce.

 

Przenosząc to na grunt Phoenixa i głośników Scan Speka, dodanie illuminatora 18 na pewno zmieniłoby to brzmienie i trochę zagęściło dolną średnicę, aczkolwiek nie specjalnie w obecnym Phoenixie jest się do czego przyczepić. Scan 12MU to lepszy głośnik od Satori MR13 i korzyść płynąca z rozbicia na 4 drogi chyba będzie w jego przypadku mniejsza niż przy Satori. Mimo to jestem zdania, ze trochę dałoby się ugrać tym dodatkowym głośnikiem bo można by powalczyć o znaczne obniżenie podziału pasma miedzy basem a średnicą i dzięki temu wydobyć inny charakter brzmienia.

 

Pytanie czy warto. Dopłata do takiego rozwiązania byłaby niestety spora. Trudno mi to teraz dokładnie szacować ale to są dwie 18tki plus dość mocno rozbudowana i droższa zwrotnica. To mogłoby podnieść koszt kolumn wykonania mniej więcej o 30%.

A efekt? Raczej nie gorszy ale trudno powiedzieć o ile lepszy. Trzeba mieć świadomość że dodatkowym głośnikiem wpływamy wyłącznie na wycinek pasma, zakres powiedzmy 100-700Hz. Pozostała część konstrukcji pozostaje bez zmian. Trudno oczekiwać efektu który rzuci na kolana w każdym aspekcie. Jeżeli nastąpi poprawa to tylko w tym ograniczonym zakresie. To jest kwestia nie do rozsądzenia czy warte jest to dopłaty bo każdy mierzy to swoją miarą. Kolumna 3 drożna jest idealnym balansem miedzy jakością a ceną. 4 way podniesie nieznacznie jakość ale już sporym kosztem.

 

Moim zdaniem ta koncepcja ma większy sens jeżeli pójdzie się za ciosem i dołoży dodatkowo jeszcze jeden głośnik basowy. Koszt nie wzrośnie już tak znacznie jak na taki rodzaj konstrukcji. Kolumna robi się bardzo duża ale fajnie się w nią wpisuje koncepcja układu 4 drożnego.

Edytowane przez Yoshi_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
...Dorzucenie do Phoenixa illuminatora 18tki dałoby na pewno dość ciekawy akcent w zakresie średnich tonów..

 

Ale wtedy wchodzi się w niskie podziały z całym bagażem problemów.

Koszt 4D sporo większy, impedancja byłaby mało przyjazna słabym wzmacniaczom a dodatkowo słabo widzę spasowanie tego zestawu z nastawieniem na "super źródła pozorne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy wchodzi się w niskie podziały z całym bagażem problemów.

Koszt 4D sporo większy, impedancja byłaby mało przyjazna słabym wzmacniaczom a dodatkowo słabo widzę spasowanie tego zestawu z nastawieniem na "super źródła pozorne".

 

Tak na prawdę jedynym problemem jest większy koszt. Cała reszta to tylko spekulacje. Robiłem 4 way i nie było żadnego z ww problemów. Impedancja przebiegała na normalnym poziomie. Niższy podział nie świadczy od razu o tym, ze impedancja musi siadać. To tak na prawdę kwestia odpowiedniego doboru filtracji.

Poza tym jak ktoś robi kolumną na 1 czy dwóch Satori WO24 to powinien się liczyć z tym ze musi mieć odpowiedni wzmacniacz a nie próbować tego napędzać jakimś anemikiem. WO24 to nie jest głośnik żeby zapinać go do słabego wzmacniacza i oczekiwać cudów.

Edytowane przez Yoshi_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak się prezentują ceramiki������.

Ciężko zmieścić się na zdjeciu bo stoją ponad metr od sprzętu i blisko ścian bocznych.

 

post-16978-0-59022500-1509286374_thumb.jpg

 

Nie wiem czemu takie zdjecia się wklejają słabo to wygląda dajcie znać jak to inaczej zrobić������.

 

Jak grają te zacne kolumny? :)

 

Które z waszych kolumn 3 drożnych będą najbardziej optymalne w rockowym graniu Panowie z YB?

24m2, możliwie równa charakterystyka, szybki konturowy bas, średnica i góra selektywna, może być trochę oszukana w stronę ocieplenia,

 

Pamiętam, że podobał mi się iluminator na średnicy 18cm (2 drożne paczki) wyciągał na prawdę sporo z nagrania, nieziemskie oddanie gitary i wokalu, gorzej z perkusją, tutaj już było za wolno i zdecydowanie za dużo basu ale to pewnie kwestia strojenia kolumny.

 

Na 90% tranzystor.

 

 

P.S Czy ktoś na śląsku ma kolumny YB?

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które z waszych kolumn 3 drożnych będą najbardziej optymalne w rockowym graniu Panowie z YB?

24m2, możliwie równa charakterystyka, szybki konturowy bas, średnica i góra selektywna, może być trochę oszukana w stronę ocieplenia,

 

Pamiętam, że podobał mi się iluminator na średnicy 18cm (2 drożne paczki) wyciągał na prawdę sporo z nagrania, nieziemskie oddanie gitary i wokalu, gorzej z perkusją, tutaj już było za wolno i zdecydowanie za dużo basu ale to pewnie kwestia strojenia kolumny.

 

Na 90% tranzystor.

 

 

P.S Czy ktoś na śląsku ma kolumny YB?

 

Proponuję projekt Zephyr S http://yb-audio.pl/realizacje/zephyr-s/ , świetna kolumna do rocka. Idealnie wpisuje się w opis jaki podałeś.

Jeżeli szukałbyś lekkiego ocieplenia wysokich w stosunku do illuminatora R3004 to proponuję ten sam projekt w wariacji z berylowym SB Acoustisc.

 

Siedziba firmy jest na śląsku, pod Częstochową (http://yb-audio.pl/onas/kontakt/). Więc najlepiej podjechać do nas :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję projekt Zephyr S http://yb-audio.pl/realizacje/zephyr-s/ , świetna kolumna do rocka. Idealnie wpisuje się w opis jaki podałeś.

Jeżeli szukałbyś lekkiego ocieplenia wysokich w stosunku do illuminatora R3004 to proponuję ten sam projekt w wariacji z berylowym SB Acoustisc.

 

Siedziba firmy jest na śląsku, pod Częstochową (http://yb-audio.pl/onas/kontakt/). Więc najlepiej podjechać do nas :-).

 

Faktycznie to nie aż tak daleko. Jak nazywa się miejscowość w której macie siedzibę? Na google pokazuje mi nad Czestochową.

Czy kolumny zephyr macie na stanie?

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to nie aż tak daleko. Jak nazywa się miejscowość w której macie siedzibę? Na google pokazuje mi nad Czestochową.

Czy kolumny zephyr macie na stanie?

 

Miejscowość Złochowice nad Częstochową. Na stronie mamy mapkę z oznaczonym punktem, wystarczy kliknąć wyznacz trasę i pokieruje (http://yb-audio.pl/onas/kontakt/). W tej chwili do odsłuchu mamy kolumny zamiast Zephyrów mamy kolumny Zonda. Są to kolumny ciekawsze od Zephyra, warto się z nimi zapoznać. Poza tym są Sharq Beryllium, Bise oraz dwie pary customowych monitorów. Jest czego słuchać, dnia nie starczy ;-).

Edytowane przez Yoshi_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.