Skocz do zawartości
IGNORED

Jak polepszyć brzmienie z plików?


Jarosław Kaźmierczak

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czy wy nie przesadzacie? (pytanie retoryczne)

 

Kolega zajmuje się nagrywaniem koncertów. Dzisiaj to żaden problem, byle jaki mikser wypluwa skrętką 64 kanały i zwykły laptop to łyka bez popitki, ale to jest amatorka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Żeby to robić porządnie, to trzeba być niezależnym od nagłośnienia, więc trzeba mieć swoje przedwzmacniacze i system nagraniowy, często też potrzebne są dodatkowe mikrofony. W związku z tym używa się kart i interfejsów, na przykład takich:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

products_madiface_xt_2b.jpg

 

W małej obudowie po USB 3 mamy 196 kanałów wejściowych i 196 wyjściowych. Jak ktoś biedniejszy i nie ma reszty hardware w MADI, to użwa np. trzech połączonych takich:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

products_digiface_usb_1b.jpg

 

razem to jest 96 wejść i 96 wyjść.

Jest też wiele innych rozwiązań, podaję popularne i tanie. Oczywiście wszystko poza mikrofonami jest zdwojone ze względów niezawodnościowych.

Wyżej wspomniany kolega proste sesje wymagające 16 śladów robi jednym interfejsem na iPadzie.

Jeżeli myślicie, że na jakimkolwiek komputerze pracującym z tymi urządzeniami jest zainstalowany jakiś fidelizer czy inny polepszacz czy separator z zasilaczem liniowym albo że ten interfejsik który ma 196 kanałów w te i wewte ma jakieś problemy z graniem na laptopie tych plików bez przerw z dysku albo coś, to myślcie dalej. Również widać, że to wszystko jedzie światłowodami, które jak wiadomo pogarszają brzmienie ;) o którym nie wspominam, bo nie muszę mówić, jakie reakcje w normalnym świecie budzą rozważania z tego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogódź się z tym. jesteś głuchy. nie słuchasz skrętki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wszystko jedzie światłowodami, które jak wiadomo pogarszają brzmienie...

Swiatlowod szklany brzmi lepiej od plastikowego (podobno).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogódź się z tym. jesteś głuchy. nie słuchasz skrętki.

 

Nie tylko ja. Dante idzie skrętką, komutowane jest zwykłymi routerami. Stadiony ale też opery i filharmonie są tym obecnie okablowane. To jest standard. ZWYKŁĄ skrętką szóstką, kablują komputerowcy, którzy nie wiedzą, do czego to będzie służyć, bo obok audio po dante idą tam też normalne internety, a co się wepnie to się ma. A tu pliczek stereo ma kłopoty, żeby grać bez przerw jeden po drugim i musi mieć kierunkowy kabelek, który przecież jest dwukierunkowy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma jakieś problemy z graniem na laptopie tych plików bez przerw z dysku

A tu pliczek stereo ma kłopoty, żeby grać bez przerw jeden po drugim

Bo w normalnym użytkowaniu, przy ustawieniach domyślnych np. foobara, tak jak podczas nagrywania, nie używa się ładowania całego pliku do pamięci. Niestety, kiedyś jakiś audiofil wymyślił (może z 10 lat temu?), że z pamięci gra lepiej i tak to się ciągnie do tej pory. Nie da się tego z ludzi wykorzenić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w normalnym użytkowaniu, przy ustawieniach domyślnych np. foobara, tak jak podczas nagrywania, nie używa się ładowania całego pliku do pamięci. Niestety, kiedyś jakiś audiofil wymyślił (może z 10 lat temu?), że z pamięci gra lepiej i tak to się ciągnie do tej pory. Nie da się tego z ludzi wykorzenić.

 

Pro Tools od niedawna (no dobra, parę lat) ma możliwość ładowania śladów do pamięci i grania z pamięci. Brzmieniowo oczywiście bez różnicy (aż się boję to pisać, bo tu dyski grają) ale staje się wtedy bardziej "responsywny", wyczuwalnie szybciej startuje czy przewija ekrany na przykład. Używałem tego, ale w przypadku koncertu niestety zawodzi... Buforowanie 100-200ms na normalnym dysku 7200 jest wystarczające przy 120-160 śladach, a to nawet na WIN XP z 4GB RAM. Tyle, że w tle antywirus, dropbox, teamviewer i parę innych. Niestety nie mogłem uruchomić fidelizera, po pierwsze go nie mam a po drugie komputer był już przeciążony, jakbym zapuścił jeszcze fidelizer, to by komputer nie podołał i stanął ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, przemaku, dom to nie estrada- żeby choć trochę uratować to, co tak bezdusznie spartoliliscie zwykłymi kabelkami, należy w domu zastosować jeden, ale kosztujacy tyle, co wszystkie Wasze- może wtedy da się tego słuchać. A z fidelizera trza zrobić rdzeń systemu operacyjnego wyłącznie do audio.

 

;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Hi Jerzy,

 

Please note, as you are aware, we are not available in Poland. You are outside the U.S. and the regions we are available. This is due to record label restrictions on high res digital downloads. We are seeking to launch internationally soon. But at this moment I do not have an exact time period. We're not sure how the system allowed the orders, but you will not be able to purchase titles going forward due to the international restrictions on either of the sites you have registered on. We will refund the cost of this item from the order. You will receive an email confirmation once it is complete.

 

 

Sincerely,

Stephan

HDTracks Support Team@

 

www.hdtracks.com"

 

6 sty 2016 14:19

 

nie używa się ładowania całego pliku do pamięci

jak się nie używa, skoro się używa?

Przerwy za długie są faktem przy "normalnym" graniu. Brak przerw przy graniu z RAM też jest faktem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asus lamborghini vx6 (atom d525, win 7)

Prawdopodobnie Twój win 7 to wersja starter

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się nie używa, skoro się używa?

Napisałem, że:

Bo w normalnym użytkowaniu, przy ustawieniach domyślnych np. foobara, tak jak podczas nagrywania, nie używa się ładowania całego pliku do pamięci.

Nie pisałem o audiofilskim używaniu, a o normalnym.

 

Przerwy za długie są faktem przy "normalnym" graniu. Brak przerw przy graniu z RAM też jest faktem.

To, niestety, nie mam pojęcia o co może chodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Ale jest wątków dlaczego moje płyty nagrania brzmią słabo? A gdzie jest powiedziane, że spece od nagrań zawsze robią dobrą robotę? A nie jest tak, że jakość ma może z 5% produkcji? To tak jak na forach fotograficznych za profi uchodzą panowie od fotografii ślubnej i presecików w PS. Ostatnio robiłem sobie przegląd nagrań Deerhoof. Ich płyta koncertowa, wydana niedawno, brzmi zdecydowanie najgorzej, na poziomie ich wczesnych rzeczy z lat 90-tych.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

"Hi Jerzy,

 

Please note, as you are aware, we are not available in Poland. You are outside the U.S. and the regions we are available. This is due to record label restrictions on high res digital downloads. We are seeking to launch internationally soon. But at this moment I do not have an exact time period. We're not sure how the system allowed the orders, but you will not be able to purchase titles going forward due to the international restrictions on either of the sites you have registered on. We will refund the cost of this item from the order. You will receive an email confirmation once it is complete.

 

 

Sincerely,

Stephan

HDTracks Support Team@

 

www.hdtracks.com"

 

6 sty 2016 14:19

jak się nie używa, skoro się używa?

Przerwy za długie są faktem przy "normalnym" graniu. Brak przerw przy graniu z RAM też jest faktem.

Jak masz 960 zeta wykup sobie roczny abonament na Qobuz. Ceny na hi-resy 5-11 euro plus cała biblioteka dostępna jak w Tidalu.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie mogłem uruchomić fidelizera

Mam nadzieję, że żartujesz, bo ja całkiem serio o Fidelizerze. Kiedyś też chciałem sprawdzić, spróbować, a nóż... Po pierwszym uruchomieniu Fidelizera nawet nie zdążyłem uruchomić foobara, zauważyłem, że "coś nie gra" z komputerem. Zrestartowałem komputer, ale uruchomić już się go nie udało. Musiałem przeinstalować system (wtedy też XP).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Ale jest wątków dlaczego moje płyty nagrania brzmią słabo? A gdzie jest powiedziane, że spece od nagrań zawsze robią dobrą robotę?

albo że podstępnie nie generują plikowej paradontozy tj. nie wstawiają podstępnie przerwy między plikami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie Twój win 7 to wersja starter

home premium, 32

 

wykup sobie roczny abonament na Qobuz. Ceny na hi-resy 5-11 euro plus cała biblioteka dostępna jak w Tidalu

nie da się używać w Pl. Myślałem o płatnościach z Austrii i streamingu w Pl (nie wiem, czy kto się nie przyczepi?), ale na tym poziomie sprzętowym (DAC) myślę, że nie ma to sensu. Baza - w interesującym mnie zakresie- lepsza nawet niż w Spotify. Niech wchodzą do Pl

 

"wstawiają podstępnie przerwy między plikami?"

 

fenomenalne- szacun

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Hi Jerzy,

 

Please note, as you are aware, we are not available in Poland. You are outside the U.S. and the regions we are available. This is due to record label restrictions on high res digital downloads. We are seeking to launch internationally soon. But at this moment I do not have an exact time period. We're not sure how the system allowed the orders, but you will not be able to purchase titles going forward due to the international restrictions on either of the sites you have registered on. We will refund the cost of this item from the order. You will receive an email confirmation once it is complete.

Uprzejmie lecz stanowczo odpisali ci, że nie masz wszystkich w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wstawiają podstępnie przerwy między plikami?"

 

fenomenalne- szacun

Masz jakąś zrytą konfigurację i nie masz gapless. No i piszesz o tym do firmy od której masz pliki. Ani nie fenomenalne ani szacun. ( wpis obraźliwy )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

home premium, 32

 

 

nie da się używać w Pl. Myślałem o płatnościach z Austrii i streamingu w Pl (nie wiem, czy kto się nie przyczepi?), ale na tym poziomie sprzętowym (DAC) myślę, że nie ma to sensu. Baza - w interesującym mnie zakresie- lepsza nawet niż w Spotify. Niech wchodzą do Pl"wstawiają podstępnie przerwy między plikami?"

 

fenomenalne- szacun

Wszystko się da. Zarejestruj się przez Facebooka. System przypisuje cię do Francji. Przy testowaniu triala lepiej tak zostawić, potem możesz przerejestrować konto. Ich ampka na telefon nawet częściowo działa po polsku. Oni mają kilka podstron. Strona zakupów jest tylko po francusku(lepiej sobie włączyć tłumacza). Reszta jest w wersji angielskiej. Wadą może być to, że apka desktop jest chyba pod Win10. Słuchanie przez przeglądarkę to słabizna. Apka daje dużo lepszy dźwięk niż apka Tidala(można ustawić co najmniej 3 opcje typu WASAPI, ASIO itd.). Najlepiej gra w trybie off-line, po zapisaniu plików na dysku.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam takiego "fidelizera" wbudowanego w Audirvanę.

Stwierdzam, że jedyne co zmienia przy załączeniu wszystkich opcji jest wprowadzenie pewnej niewygody w używaniu komputera w trakcie odtwarzania. Zmiany brzmienia nie odnotowałem. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ja też mam takiego "fidelizera" wbudowanego w Audirvanę.

Stwierdzam, że jedyne co zmienia przy załączeniu wszystkich opcji jest wprowadzenie pewnej niewygody w używaniu komputera w trakcie odtwarzania. Zmiany brzmienia nie odnotowałem. :)

Ale na Apple w ogóle jest lepiej od strony śmieci z SO.

Są jakieś niusy na temat wersji na Win10? Miała być na koniec 2017 ale chyba to jeszcze potrwa.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Coś chyba o lutym ostatnio czytałem.

Nie oczekiwałbym zbyt wiele. Inny system inny player choć nazwa ta sama.

Wystarczy mi, że będzie ASIO bez żadnych blokad jak w jRiver. Triala i tak można spróbować.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że żartujesz, bo ja całkiem serio o Fidelizerze. Kiedyś też chciałem sprawdzić, spróbować, a nóż... Po pierwszym uruchomieniu Fidelizera nawet nie zdążyłem uruchomić foobara, zauważyłem, że "coś nie gra" z komputerem. Zrestartowałem komputer, ale uruchomić już się go nie udało. Musiałem przeinstalować system (wtedy też XP).

 

Ja też serio. Osiem śladów grałem z komputera 386 z WIN 3.1, a pentium się nie wyrabia? Ktoś tu kogoś wkręca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też serio. Osiem śladów grałem z komputera 386 z WIN 3.1, a pentium się nie wyrabia? Ktoś tu kogoś wkręca.

Nie, nie, :) :) chodziło mi o to, że żartujesz, że chciałeś ten Fidelizer uruchomić. Można się przypadkowo nabawić bólu głowy. ;) :)

----------

Taka ciekawostka. Już o tym pisałem kiedyś. Pamiętam, jak zacząłem się interesować plikami bezstratnymi (ok. 2003-2004), królował wtedy format ape (Monkey's Audio). Ja miałem wtedy Pentium III 500 MHz. Jeżeli dobrze pamiętam, Monkey's Audio miał chyba 5 stopni kompresji, a przy najwyższym stopniu kompresji, użycie procesora podczas odtwarzania wahało się w granicach 98-100%. Żeby w tym czasie otworzyć np. notatnik trzeba było czekać minutę. Ale jakoś nic nie przeszkadzało podczas odtwarzania. Takie to były czasy. Teraz bez Fidelizera nie gra, a jeszcze musi być jego wersja płatna. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz bez Fidelizera nie gra, a jeszcze musi być jego wersja płatna. ;)

 

gra gra, tylko za jasno, stąd te przyciemnianie w Fidelizer vol 8 żeby wyrównać brzmienie..

Spisek producentów muzyki, hardware i software jak nic :)))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, :) :) chodziło mi o to, że żartujesz, że chciałeś ten Fidelizer uruchomić. Można się przypadkowo nabawić bólu głowy. ;) :)

----------

Taka ciekawostka. Już o tym pisałem kiedyś. Pamiętam, jak zacząłem się interesować plikami bezstratnymi (ok. 2003-2004), królował wtedy format ape (Monkey's Audio). Ja miałem wtedy Pentium III 500 MHz. Jeżeli dobrze pamiętam, Monkey's Audio miał chyba 5 stopni kompresji, a przy najwyższym stopniu kompresji, użycie procesora podczas odtwarzania wahało się w granicach 98-100%. Żeby w tym czasie otworzyć np. notatnik trzeba było czekać minutę. Ale jakoś nic nie przeszkadzało podczas odtwarzania. Takie to były czasy. Teraz bez Fidelizera nie gra, a jeszcze musi być jego wersja płatna. ;)

A jakbyś projektował portal, gdzie w górce loguje się 10 000 userów w ciągu minuty to na ile logów byś zaprogramował margines bezpieczeństwa?

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocmy wiec do tematu:

 

Jak polepszyć brzmienie z plików?

 

Nie da sie (zakladam, ze jest bitperfect). Jak ktos uwaza, ze sie da, to niech napisze co, jak i dlaczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie (zakladam, ze jest bitperfect). Jak ktos uwaza, ze sie da, to niech napisze co, jak i dlaczego.

Jak się nie da, jak się da.

Robisz adaptacje akustyczną, kupujesz lepsze ZG, dac'a. Gra lepiej pliki BP?

Oczywiście nie chodzi o poprawę "brzmienia plików", bo czegoś takiego nie ma, ale jakość odtworzenia ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.