Skocz do zawartości
IGNORED

LG jako pierwsza firma Oled prezentuje model 8K. Czyli nadchodzi 8K nowa era w pełnej rozciągłości.


locoloco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy

To porównanie 8K vs 4K też mi pachnie manipulacją.

Często produkty są zwyczajnie sabotowane.

Przykład firma shimano przerzutki tylne Ultegra vs jakieś Alivio czy Acera . Niższe grupy są od razu produkowane z większymi luzami by działały gorzej i założone nowe mają dużo gorsze parametry niż mocno styrany wyższy model -oczywiście ja jako snob i osoba lubiąca dobre jeżdże na Ultegrze :)

 

Ale wracając do 8K to jak jej era szybko minie to chciałbym jednak mieć w pokoju całą ścianę typu 256K żeby móc oglądać wszystko w idealnej rozdzielczości i np poza oglądaniem filmów np widok morskiej rafy na całą ścianę, albo gwiaździste niebo na suficie w jakości jakiej w mieście nie zobaczę na skutek prześwietlenia atmosfery .

Takie SF :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos autorytetów, przed państwem oficjalne materiały smasunga, domyślam się, że w takim razie osobiście autoryzowane przez samego Lee Jae-yong'a (swoją drogą obecnie odbywającego 5cio letni wyrok więzienia ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W przypadku telewizora 4k: "85 inch UHD TV, the sweet spot is between 1.6 meters and about 3.3 meters."

 

A dalej, z bardzo przydatnej tabelki: sweet spot dla 65" calowego telewizora 8k jest 60 cm od ekranu, dla 100" gdzieś 1,2m. Ekstrapolując dalej, z odległości 3m masz 250 cali.

Czyli ekran o szerokości ponad 5 metrów, na ponad 3 metry wysokości. Zakładając, że typowa wysokość mieszkań to obecnie ~2,7m - zwyczajnie nikt nie jest fizycznie w stanie zmieścić takiego ekranu w salonie. Jedynym w miarę racjonalnym wyborem jest oglądanie ekranu 100" z odległości około metra, nawet kibicowałbym, żeby to się przyjęło, gdyby nie to, że ze względu na stereo muszę siedzieć minimum 2,5m od ekranu :)

 

Ps. Usiądźcie 100 cm od ekranu 100" i sprawdźcie jaką powierzchnię tego ekranu w takiej odległości rzeczywiście widzicie z pełnymi możliwościami swoich oczu - spokojnie mniej niż połowę.

 

Ps2. Ja oglądam z odległości około 3,3m, co oznacza, że jak się lekko pochylę do przodu, to będę w stanie zauważyć może z 5% lepszości 4k :) Żeby z 4k skorzystać będę musiał odjechać z kanapą na metr od ściany... A co dopiero 8k?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam: dyskutować z tymi którzy wiedzą lepiej ode mnie co widziałem nie zamierzam. Tak, nie pisałem o bezpośrednim porównaniu dwóch stojących obok siebie rozdzielczości gdyż widziałem to dopiero teraz.

 

Teraz.....rozumiem, już nie dwa tv 8k obok siebie a nowe doznania potwierdzają Twoje tezy....

Dlaczego dzielisz się tymi doznaniami dopiero teraz, przyparty do muru?

Pytanie retoryczne.... :)

 

Pytałem o to porównanie wiele razy a teraz było (odbyło się) bezpośrednie porównanie.

No to kończą mi się argumenty..... :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oglądałem do tej pory na różnych telewizorach. Teraz miałem okazję zobaczyć na takich samych, obraz różnił się tylko rozdzielczością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te same odbiorniki a różniła je tylko rozdzielczość??

Dokładniej zapytam; to były takie same odbiorniki 8K różniły się tylko zapodaną im rozdzielczością????

 

No to robi się ciekawie.... :))))

 

Możesz przybliżyć, podać;

- miejsce gdzie i kiedy to porównanie się dokonało

- jak były ustawione względem widza

- możesz podać odległość z jakiej je oglądałeś i porównywałeś tak teraz jak i przed laty

- jakiej marki był telewizor (LED, OLED, QLED)

- odpowiedz na pytanie podstawowe; sprawdziłeś czy są jednakowe ustawienia obrazu? (pytanie retoryczne) :))

- możesz podać odległość z jakiej je oglądałeś i porównywałeś tak teraz jak i przed laty

 

Może na razie tyle....o więcej zapytam gdy na to odpowiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że mnie wypunktujesz albo złapiesz w pułapkę? Co jeszcze mam podać? Imię i nazwisko osoby dokonującej prezentacji? Akurat mam jego wizytówkę.

 

Daruj sobie, zaczyna być niepoważnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłeś czy są jednakowe ustawienia obrazu?

Jak się sprawdza czy ustawienia obrazu są jednakowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na razie tyle....o więcej zapytam gdy na to odpowiesz.

 

Twoje pytanie zaczynają mieć charakter personalnej, tendencyjnej zagrywki zmierzającej do zwykłej pyskówki.

Takie małe "ale" w temacie wzajemnej dyskusji.

Masz doświadczenie z innych tematów gdzie popełniasz błędy i dlaczego zawsze lądujesz poza tematem, dlatego ostatni raz prośba - ciut mniej natarczywości i zmierzania ku chamskim prowokacjom w postach.

Jesteś tutaj tyle lat na Forum, a nie wyciągasz żadnych wniosków ze swojego postępowania.

Szkoda.

Mod.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało rzeczy śmieszy mnie bardziej niż sytuacja, gdy ktoś "wie lepiej" co ja widziałem, co uważam i dlaczego piszę to co piszę.

 

8K miałem okazję widzieć już wiele razy. Na jednym z pokazów stały obok siebie dwa telewizory: jeden pokazywał materiał w rozdzielczości 8K, drugi - ten sam w 4K. Różnica była porażająca.

 

8K z pewnej odległości nie widać? Rozumując w ten sposób można powiedzieć, że niepotrzebne nam nawet FHD. Przecież wystarczy dalej usiąść.

 

Natomiast zarzut, że cytowanie twórców rozwoju technologii i autorów postępu technicznego to "chwyt poniżej pasa" (albowiem wymienionym chodzi wyłącznie o marketing własnych pomysłów) i nie są to żadne autorytety - jest niepoważny i nie zasługuje na uwagę. Są to autorytety znaczenie większego formatu niż (z całym szacunkiem) przywołany przez formułującego takie osobliwe tezy pan Maciej K.

 

Lepszy kontrast i płynność czy większa rozdzielczość? Dziecinne stawianie sprawy na zasadzie "mamusiu czy mam dziś wieczorem umyć ręce czy nogi?". Masz umyć ręce i nogi.

 

Lepszy kontrast, lepsza płynność ruchu i większa rozdzielczość.

podstawa to jakosc podanego sygnału i tresc obrazu w przekazie

póki nie mamy informacji o tych dwóch zmiennych takie pokazy można sobie zamiast bajek z mchu i paproci oglądać

marketing nastawiony na efekt wow chwyta sie kazdego sposobu

proponuje zapoznac sie ze swietymi zasadami reklamy volkswagena / tak stworzyli taki komedia -o wiarygodnosci reklamy/ a tym co rzeczywiście reprezentowali po ujawnieniu ostatniej gigaafery afery

cel nadrzędny to sprzedaż

póki co działy video w sektorze profi a taki repezentuje osobiście maja głęboko gdzieś 8K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Bobkat i być może do Macieja Kopra.

Bobkat twierdzi , iż dynamiczny hdr potrzebuje hdmi w wersji 2.1

Czy ja coś pominąłem, czy nie rozumiem?

Dolby Vision i hdr 10 plus, to jest hdr dynamiczny i funkcjonują one na modelach tv z 2017 i 2018, jak się nie mylę.

A w tych modelach mamy hdmi 2.0a

Wiec jak to jest z tym dynamicznym hdr?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez RAF77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że mnie wypunktujesz albo złapiesz w pułapkę? Co jeszcze mam podać? Imię i nazwisko osoby dokonującej prezentacji? Akurat mam jego wizytówkę.

 

Daruj sobie, zaczyna być niepoważnie.

 

Niepoważne???

To proste pytania. Na żadne nie odpowiesz?? Dlaczego???

 

Osoba która traktuje poważnie swoje porównanie dwóch standardów powinna znać odpowiedź przynajmniej na połowę z nich.

Nie mówię o tym że gdybyś poważnie nas tu traktował nie zaskakiwałbyś nas "testem" o którym nam nie masz nic do powiedzenia.

 

Maju dnia 25.09.2018 - 12:19 napisał

"sprawdziłeś czy są jednakowe ustawienia obrazu?"

 

Jak się sprawdza czy ustawienia obrazu są jednakowe?

 

Lechu drogi zadałem to pytanie jako retoryczne, nie oczekiwałem odpowiedzi, bo wiem że na takich pokazach nikt tego nie zrobi.

 

Chciałem jedynie zwrócić uwagę na fakt iż nie można poważnie traktować takiego porównania (nadal zakładam że miało ono miejsce) gdy mamy dwa odbiorniki nie wiadomo jak ustawione (czytaj nieskalibrowane). Jeżeli nie mamy takiej pewnej informacji to można nas oszukać i identyczny odbiornik tak ustawić by sprawić wrażenie że promowana technologia góruje nie tylko rozdzielczością.

 

Maju dnia 25.09.2018 - 12:19 napisał

"na razie tyle....o więcej zapytam gdy na to odpowiesz."

 

Twoje pytanie zaczynają mieć charakter personalnej, tendencyjnej zagrywki zmierzającej do zwykłej pyskówki.

Takie małe "ale" w temacie wzajemnej dyskusji.

Masz doświadczenie z innych tematów gdzie popełniasz błędy i dlaczego zawsze lądujesz poza tematem, dlatego ostatni raz prośba - ciut mniej natarczywości i zmierzania ku chamskim prowokacjom w postach.

Jesteś tutaj tyle lat na Forum, a nie wyciągasz żadnych wniosków ze swojego postępowania.

Szkoda.

Mod.

 

Prosiłbym by nie przenosić tu tego co ma (miało) miejsce w temacie ideologicznym.

 

Moje pytania do @Bobcat świadczą o merytorycznym podejściu do tematu i poważnym traktowaniu rozmówców.

Te pytania są bardzo istotne gdy weźmiemy pod uwagę jak poważnie można traktować to co podał.

 

A twierdzi on że dokonał porównania dwóch technologii choć nic na ten temat nie chce nam powiedzieć. Ani jedno pytanie nie doczekało się odpowiedzi.

To tym bardziej dziwne że akurat TERAZ jak skończyły się mu inne argumenty oznajmia nam że BEZPOŚREDNIO porównywał obydwa standardy.

 

Dopytałem o te szczegóły też dlatego że dyskutuję z nim na ten temat od lat i wiem że większość argumentów na okoliczność wyższości 4 nad 8K i "przejściowości" 4K okazała się nieprawdą. To wszystko robiłem w trosce o to by nas traktowano poważnie i dyskusja nie zmierzała na manowce.

 

Szanownej moderacji służę (jeżeli chce) dowodami na to jak ewoluują jego opinie na te tematy pod wpływem moich interwencji (wskazywanie przekłamań).

W każdej chwili mogę to przedstawić jak tylko moderacja sobie zażyczy.

 

Przykład, by nie być gołosłownym:

W tym temacie prostowałem nieprawdę jakoby NHK (traktując 4K jak przejściówkę) nie używała takiego sprzętu i wszystko rejestrowali sprzętem 8K. Podałem tu ((wcześniej w innym temacie) link świadczący że sprzęt 4K jest na ich wyposażeniu i jest w ich użytku.

Pomimo tego że to w poprzednim temacie sprostowałem, tu znowu @Bobcat użył tego "argumentu".

 

 

I jeszcze jedno, jak można nie stracić cierpliwości skoro piszemy o naukowo i praktycznie potwierdzonych możliwościach wzroku ludzkiego a czytamy po kilku latach dyskusji na ten temat i p[rzedstawianie dowodów czytamy coś takiego co świadczy o tym że @Bobcat dalej nie rozumie czym jest rozdzielczość i jak widzi szczegóły ludzkie oko. :(

 

Bobcat napisał;

"8K z pewnej odległości nie widać? Rozumując w ten sposób można powiedzieć, że niepotrzebne nam nawet FHD. Przecież wystarczy dalej usiąść."

 

Myślisz że mnie wypunktujesz albo złapiesz w pułapkę? Co jeszcze mam podać? Imię i nazwisko osoby dokonującej prezentacji? Akurat mam jego wizytówkę.

 

Daruj sobie, zaczyna być niepoważnie.

 

Niepoważne???

To proste pytania. Na żadne nie odpowiesz?? Dlaczego???

 

Osoba która traktuje poważnie swoje porównanie dwóch standardów powinna znać odpowiedź przynajmniej na połowę z nich.

Nie mówię o tym że gdybyś poważnie nas tu traktował nie zaskakiwałbyś nas "testem" o którym nam nie masz nic do powiedzenia.

 

Maju dnia 25.09.2018 - 12:19 napisał

"sprawdziłeś czy są jednakowe ustawienia obrazu?"

 

Jak się sprawdza czy ustawienia obrazu są jednakowe?

 

Lechu drogi zadałem to pytanie jako retoryczne, nie oczekiwałem odpowiedzi, bo wiem że na takich pokazach nikt tego nie zrobi.

 

Chciałem jedynie zwrócić uwagę na fakt iż nie można poważnie traktować takiego porównania (nadal zakładam że miało ono miejsce) gdy mamy dwa odbiorniki nie wiadomo jak ustawione (czytaj nieskalibrowane). Jeżeli nie mamy takiej pewnej informacji to można nas oszukać i identyczny odbiornik tak ustawić by sprawić wrażenie że promowana technologia góruje nie tylko rozdzielczością.

 

Maju dnia 25.09.2018 - 12:19 napisał

"na razie tyle....o więcej zapytam gdy na to odpowiesz."

 

Twoje pytanie zaczynają mieć charakter personalnej, tendencyjnej zagrywki zmierzającej do zwykłej pyskówki.

Takie małe "ale" w temacie wzajemnej dyskusji.

Masz doświadczenie z innych tematów gdzie popełniasz błędy i dlaczego zawsze lądujesz poza tematem, dlatego ostatni raz prośba - ciut mniej natarczywości i zmierzania ku chamskim prowokacjom w postach.

Jesteś tutaj tyle lat na Forum, a nie wyciągasz żadnych wniosków ze swojego postępowania.

Szkoda.

Mod.

 

Prosiłbym by nie przenosić tu tego co ma (miało) miejsce w temacie ideologicznym.

 

Moje pytania do @Bobcat świadczą o merytorycznym podejściu do tematu i poważnym traktowaniu rozmówców.

Te pytania są bardzo istotne gdy weźmiemy pod uwagę jak poważnie można traktować to co podał.

 

A twierdzi on że dokonał porównania dwóch technologii choć nic na ten temat nie chce nam powiedzieć. Ani jedno pytanie nie doczekało się odpowiedzi.

To tym bardziej dziwne że akurat TERAZ jak skończyły się mu inne argumenty oznajmia nam że BEZPOŚREDNIO porównywał obydwa standardy.

 

Dopytałem o te szczegóły też dlatego że dyskutuję z nim na ten temat od lat i wiem że większość argumentów na okoliczność wyższości 4 nad 8K i "przejściowości" 4K okazała się nieprawdą. To wszystko robiłem w trosce o to by nas traktowano poważnie i dyskusja nie zmierzała na manowce.

 

Szanownej moderacji służę (jeżeli chce) dowodami na to jak ewoluują jego opinie na te tematy pod wpływem moich interwencji (wskazywanie przekłamań).

W każdej chwili mogę to przedstawić jak tylko moderacja sobie zażyczy.

 

Przykład, by nie być gołosłownym:

W tym temacie prostowałem nieprawdę jakoby NHK (traktując 4K jak przejściówkę) nie używała takiego sprzętu i wszystko rejestrowali sprzętem 8K. Podałem tu ((wcześniej w innym temacie) link świadczący że sprzęt 4K jest na ich wyposażeniu i jest w ich użytku.

Pomimo tego że to w poprzednim temacie sprostowałem, tu znowu @Bobcat użył tego "argumentu".

 

 

I jeszcze jedno, jak można nie stracić cierpliwości skoro piszemy o naukowo i praktycznie potwierdzonych możliwościach wzroku ludzkiego a czytamy po kilku latach dyskusji na ten temat i p[rzedstawianie dowodów czytamy coś takiego co świadczy o tym że @Bobcat dalej nie rozumie czym jest rozdzielczość i jak widzi szczegóły ludzkie oko. :(

 

Bobcat napisał;

"8K z pewnej odległości nie widać? Rozumując w ten sposób można powiedzieć, że niepotrzebne nam nawet FHD. Przecież wystarczy dalej usiąść."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jedynie zwrócić uwagę na fakt iż nie można poważnie traktować takiego porównania (nadal zakładam że miało ono miejsce) gdy mamy dwa odbiorniki nie wiadomo jak ustawione (czytaj nieskalibrowane). Jeżeli nie mamy takiej pewnej informacji to można nas oszukać i identyczny odbiornik tak ustawić by sprawić wrażenie że promowana technologia góruje nie tylko rozdzielczością.

Odbiorniki do porównań na oko, bez profesjonalnej kalibracji, powinny być ustawione przez jedną osobę na taki obraz wynikowy który tej osobie wydaje się najbardziej naturalny, czyli maksymalnie przypomina ten za oknem. Oczywiście na porównywalnych sceneriach. Oczywiście na wystawach nie można wykluczyć manipulacji dlatego nigdy przy wyborze nie kieruję się obrazem w sklepie chyba że mogę pobawić się pilotem. Tylko profesjonalne testy w zaufanych portalach testowych i też z pewną rezerwą na to co robią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiorniki do porównań

 

Ale kiedy porównujesz nie panele, tylko rozdzielczości, to wystarczy na jednym puścić ten sam materiał w 4k i w 8k (pomijając fakt że wtedy 4k nie jest natywną rozdzielczością telewizora) - da to wyraźne pojęcie o tym co to 8k daje i z jakiej odległości jakakolwiek różnica jest widoczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daje, bo matryca będzie na obu 8k, co na pewno uniemożliwi porównanie. Jesteś pewien, ze wyświetlacz nie ekstrapoluje automatycznie sygnału 4k do matrycy 8k?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, ze wyświetlacz nie ekstrapoluje automatycznie sygnału 4k do matrycy 8k?

 

a nie wiem, nie można tego wyłączyć w opcjach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być realizowane w samym driverze wyświetlacza, żeby maksymalnie dopasować sygnał do matrycy i wtedy nie mamy na to wpływu.

Obrazy 4k i 8k muszą być porównywane na natywnych dla nich, skalibrowanych matrycach, o jak najbardziej zbliżonych parametrach poza oczywiście rozdzielczością, by porównanie było zrobione poprawnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak możesz w takim telewizorze ustawiać 500 różnych parametrów do trzeciego miejsca po przecinku, to czemu nie miałoby być możliwości wyłączenia upscalingu?

 

To znaczy, upscaling i tak musi być, żeby wyświetlić obraz na całej matrycy 8k, ale chyba jakieś dodatkowe funkcje, polepszające w trakcie tego upscalingu można wyłączyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego należałoby szukać już w konkretnym modelu. Chciałem tylko zasygnalizować, że nie da się takich porównań robić na pałę, nie mając pod kontrolą WSZYSTKICH aspektów.

No chyba, że w tym przypadku chodziło o sprawdzenie jak tv 8k wyświetli obraz nadawany w 4k, a nie porównanie różnych "generacji" systemów nadawania obrazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w ten sposób to nigdy niczego nie porównasz, bo jak będziesz miał dwa telewizory, 8k i 4k, to zawsze będą się od siebie różnic jeszcze jakimiś innymi parametrami. Porównanie na jednym telewizorze materiałów w różnych rozdzielczościach jest jednak najprostsze i wystarczająco miarodajne imho. Robisz jedną kalibrację dla obu rozdzielczości, i w ułamku sekundy przełączasz się między rozdzielczościami do woli. Stajesz te ~3 metry od telewizora, ktoś przełącza rozdzielczości i można ocenić czy ta zmiana jest coś warta czy nie.

Teoretycznie skalowanie 4k do 8k powinno wyglądać gorzej niż 4k na natywnej matrycy, więc tutaj 8k będzie miało nawet lekki bonusik - więc jak nie widzisz różnicy/ albo jest minimalna, to tym bardziej wiesz, że nie ma do czego dopłacać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kiedy porównujesz nie panele, tylko rozdzielczości, to wystarczy na jednym puścić ten sam materiał w 4k i w 8k (pomijając fakt że wtedy 4k nie jest natywną rozdzielczością telewizora) - da to wyraźne pojęcie o tym co to 8k daje i z jakiej odległości jakakolwiek różnica jest widoczna.

Między 4K a 8K jest dwukrotna różnica rozdzielczości w pionie i w poziomie i z tego powodu nie powinno być dodatkowych artefaktów oprócz tych wnikających z natywnej rozdzielczości. Po prostu na jeden piksel w 4K przypadną cztery piksele 8K. Dopóki współczynnik jest całkowity to nic nie powinno się dziać tak jak w monitorach komputerowych gdzie rozdzielczości inne od natywnej nie są jej całkowitą wielokrotnością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie zastanawiają takie deklaracje, szczególnie jeśli chodzi o filmy w których nie ma jednego ujęcia bez efektów specjalnych. Co tam zostało nagrane w tym 8k jeśli aktorzy w zasadzie nie schodzili z greenscreenu a większość filmu nie jest nagrana, tylko narysowana. A FXy są zajebiście drogie i zwykle nie wykonuje się ich w rozdzielczości filmu, tylko w o połowę niższej - obecnie standardowo w jakimś 2k

 

Mam kilka klasyków na BD 4K UHD.

Jeden z nich to film Matrix. Na tym filmie bardzo dobrze widać, że w scenach, w których wykorzystano CGI rozdzielczość spada o połowę. I co da wydanie 8K tego filmu? Nic. Należałoby film nakręcić od nowa.

W wersji FHD rozdzielczość jest przynajmniej taka sama w każdej scenie.

Przypominam, że dużo efektów specjalnych w Matrix nie było robionych z pełnym użyciem CGI. Np. efekt obracających się postaci w powietrzu robiono przy pomocy pętli z wielu kamer.

Druga rzecz to dość sztucznie dodany HDR. Nie mam najlepszego HDR w TV także może to wina samego odbiornika, choć w innych produkcjach HDR działa bardzo dobrze. I co tu da 8K? Nic. Należałoby film nakręcić od nowa.

 

Przy okazji zapytuję o co chodzi w przewijających się tu terminach "Dynamic High Dynamic Range" oraz "Static High Dynamic Range"? Chętnie poszerzę wiedzę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szaman777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co da wydanie 8K tego filmu? Nic. Należałoby film nakręcić od nowa.

 

Większość filmów od początku XX wieku była kręcona na taśmie 35mm, a według firmy "Kodak rozdzielczość jednej klatki taśmy filmowej 35 mm wynosi 6K pikseli" - tak więc spokojnie można digitalizować do 4K nawet taśmy z lat 20tych, jeśli gdzieś przeleżały dobrze zachowane. Tak więc 4K jest super bo w zasadzie dopiero teraz pozwala w domu obejrzeć większość filmów tak, jak je od stu lat się kręci.

W przypadku 8k zysk będzie w kilkunastu megaprodukcjach z lat 60tych i 70 tych, ewentualnie w najnowszych produkcjach, które częściowo kręcono w imaxowym standardzie (chociaż nie wiem czy tu zysk będzie taki oczywisty, bo te rozdzielczości dotyczą głównie innych formatów obrazu typu 2,76:1 i sporo pikseli będzie na telewizorach 16:9 i tak tracone). Tak więc dla 8k jedyna nadzieja w nowych produkcjach, a tych póki co będą homeopatyczne ilości, bo trzeba by zacząć od wymiany projektorów w kinach, a nie od wymiany telewizorów. A czy 8k w kinach jest zasadne, i czy i kiedy będzie opłacalne, to jest jeszcze zupełnie inna historia.

Tak więc 8k to w ciągu następnych przynajmniej kilku lat format o abstrakcyjnych walorach użytkowych, dla miłośników programów przyrodniczych i w najlepszym razie seriali obyczajowych (bo bez fx) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto przyznanie się:

 

Lechu drogi zadałem to pytanie jako retoryczne, nie oczekiwałem odpowiedzi, bo wiem że na takich pokazach nikt tego nie zrobi.

 

że @arkadowski miał rację:

 

Twoje pytanie zaczynają mieć charakter personalnej, tendencyjnej zagrywki zmierzającej do zwykłej pyskówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytania do @Bobcat świadczą o merytorycznym podejściu do tematu i poważnym traktowaniu rozmówców.

 

Przykład poważnego traktowania rozmówców:

 

Dopytałem o te szczegóły też dlatego że dyskutuję z nim na ten temat od lat i wiem że większość argumentów na okoliczność wyższości 4 nad 8K i "przejściowości" 4K okazała się nieprawdą. To wszystko robiłem w trosce o to by nas traktowano poważnie i dyskusja nie zmierzała na manowce.

 

Ja pisałem o "wyższości 4K nad 8K"? Naprawdę? Kiedy? Jest w ogóle takowa?

 

Określenie przedstawiciela zarządu jednego z gigantów elektroniki i twórców nowych technologii że "4K jest tylko przystankiem na drodze do jeszcze większych rozdzielczości" zostało przytoczone przez @arkadowskiego. Nie jestem więc wyjątkiem, który nazywa 4K przejściówką.

 

Szanownej moderacji służę (jeżeli chce) dowodami na to jak ewoluują jego opinie na te tematy pod wpływem moich interwencji (wskazywanie przekłamań).

 

Przydałaby się odrobina skromności. Poglądy ewoluują nie na skutek "interwencji" @Maju (co sądzi o moich wpisach ta akurat osoba nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia), lecz na skutek zmieniającej się sytuacji na rynku. Jeśli śledzi się temat - to napływają coraz nowe informacje. Tak, NHK początkowo deklarowało całkowity brak zainteresowania 4K, zapowiadając bezpośrednie przejście FHD - 8K. Zmienili zdanie wobec faktu, że 4K w pewnym stopniu stało się obecne na światowym rynku i jest trochę materiałów w tej rozdzielczości. Chcieli puszczać je na kanale 8K, postanowiono jednak go "nie zaśmiecać" i zrobić odrębny, aby każdy nadawał wyłącznie program o swojej rozdzielczości. Traktują jednak 4K jako coś dodatkowego, uzupełniającego i można być pewnym, że widzowie japońscy będą ten program oglądali na odbiornikach 8K.

 

Tak więc prośba aby nie uzurpować sobie zasług nienależnych.

 

I jeszcze jedno, jak można nie stracić cierpliwości skoro piszemy o naukowo i praktycznie potwierdzonych możliwościach wzroku ludzkiego a czytamy po kilku latach dyskusji na ten temat i przedstawianie dowodów czytamy coś takiego co świadczy o tym że @Bobcat dalej nie rozumie czym jest rozdzielczość i jak widzi szczegóły ludzkie oko. :(

 

Gdy George Stephenson prowadził pierwszy na świecie, skonstruowany przez siebie pociąg parowy - autorytety ówczesnego świata nauki przedstawiały dowody, że "straszliwy pęd pourywa ludziom głowy" (jechali z prędkością 39 km/h) oraz że "krowy na widok tego dymiącego potwora stracą mleko". W czasach nam współczesnych, przy wprowadzaniu FHD wieszczono (również popierając się nauką) ataki padaczki u widzów.

 

Tak więc do tego typu rewelacji należy podchodzić z daleko idącą rezerwą.

 

A na moje pytanie, mógłbyś odpowiedzieć?

 

Jeśli nic nie pomyliłem to informacja o HDMI 2.1 dotyczy głównie rozdzielczości 8K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy 8k w kinach jest zasadne, i czy i kiedy będzie opłacalne, to jest jeszcze zupełnie inna historia.

 

Tymczasem sytuacja w kinach wygląda obecnie tak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"Globally the number of installed 4K projectors is 27,500, comprising just 17% of total screens worldwide."

 

A wynika to z tego że:

 

"there is little evidence consumers are aware — or care — if the theatrical content is 2K or 4K. “There is a visible difference based on viewing distance [the closer to the screen, the better the visual image] but we don’t feel there is room for a price increase based solely on 4K,”"

 

Czyli generalnie zwykli ludzie nie za bardzo widzą różnicę 2K vs 4K.

Z obowiązku tylko dodam, że różnica między 2k, a 4k jest większa, niż między 4k a 8k - bo nie są to zależności liniowe - mimo, że z marketingowego punktu widzenia tak to wygląda właśnie.

 

Za to panuje zgodność co do tego, że:

 

"What makes greater visual impact, it is commonly agreed, is higher brightness and greater aesthetic contrast ratios between the dark and light areas of a picture, known as high dynamic range (HDR). “Resolution is important but HDR is probably of bigger importance,”"

 

Mimo tego obecnie na świecie jest tylko 100 kinowych ekranów HDR.

 

A to, że kino jest zdolne wyświetlić 4k, nie znaczy, że to 4k wyświetla:

 

"shoot in 8K, Guardians Of The Galaxy Vol. 2 was ultimately post-produced and delivered to cinemas in 2K."

 

Do tej pory kiniarze, żeby uzasadnić swoje istnienie wyprzedzali technologicznie telewizję, a teraz sytuacja się zmieniła i zaczynają przegrywać - co dodatkowo hamuje pojawianie się treści 4k od wytwórni filmowych.

Dodatkowo telewizja ma ograniczone pasmo, a to nie jest z gumy, i żeby np. mieć jeden kanał w 4k, to trzeba zlikwidować 3 kanały w hd...

Fizyczne nośniki sprzedażowo wyglądają bardzo słabo. W ogóle mówi się o jakimś nośniku zdolnym pomieścić coś ponad 4k? Odtwarzaczy UHD jest może z 5 modeli.

W strimingu sytuacja wygląda najlepiej, ale tu też ilość łącz u użytkowników pozwalających na strimowanie pełnego 4k jest znikoma, nie mówiąc w ogóle o tym by ktoś miał finansowy i technologiczny potencjał strimować pełne 4k do setek tysięcy urzytkowników jednocześnie.

 

Patrząc na to wszystko w tym roku zdecydowałem się kupić projektor FHD, bo nie ma absolutnie sensu w tym momencie do 4k dopłacać (zwłaszcza, że przy 100" ekranie z 3,3 metra nie za bardzo byłoby je widać...)

Co ciekawe jak oglądam BD to obraz jest całkowicie satysfakcjonujący, rozdzielczość to ostatnie co bym poprawił. Z kolei jak oglądam telewizję czy youtube (a youtube oglądam dużo) to czasem od gównianej kompresji oczy krwawią. Także na dzień dzisiejszy to bym powiedział, że ciągle jest problem z prawdziwym HD...

O 4k pomyślę za jakieś 3 lata, ale to też ze względu na towarzyszący mu HDR, czy wzrost innych parametrów projektorów przez ten czas. Będę się też przez te 3 lata zastanawiał, czy jest techniczna możliwość przysunięcia kanapy do ekranu :) Następnym krokiem, będzie pewnie już zakup 100" OLEDa, jeśli za 6 lat taki panel będzie kosztował poniżej 10k.

 

skonstruowany przez siebie pociąg parowy - autorytety ówczesnego świata nauki przedstawiały dowody, że "straszliwy pęd pourywa ludziom głowy" (jechali z prędkością 39 km/h) oraz że "krowy na widok tego dymiącego potwora stracą mleko". W czasach nam współczesnych, przy wprowadzaniu FHD wieszczono (również popierając się nauką) ataki padaczki u widzów.

 

Żaden z tych argumentów nie dotyczył tego, że nie ma sensu podróżować z prędkością 39 km/h i że to nikomu do niczego nie potrzebne. Ale doceniam ten typowo audiofilski argument, że współczesna nauka jeszcze nie dorosła do tego co my tu już w domu mamy :)

No i wiadomo, ekspertów to nie ma co słuchać, co oni tam wiedzą, tyle razy się mylili, no chyba, że to eksperci z pokazów telewizorów 8k, to zupełnie co innego, chyba nikt zdrowy nie śmiałby podważać ich wiarygodności xD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegano (podpierając się nauką) że podróż z prędkością 39 km/h jest śmiertelnie niebezpieczna.

 

@Ujemny jeszcze przez przez długi czas nie będziesz musiał 8K kupować. A potem (o zgrozo) będziesz miał do wyboru jedynie 8K i 16K. Będziesz musiał nauczyć się jakoś z tym żyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem (o zgrozo) będziesz miał do wyboru jedynie 8K i 16K. Będziesz musiał nauczyć się jakoś z tym żyć.

 

jak-za-darmo-to-biore-typowy-polak-nosacz-malpa.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie problem. Jeśli dobrze zrozumiałem Twoje wpisy i przebijający z nich niechętny (żeby nie powiedzieć: wrogi) stosunek do 8K - chyba tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.