Skocz do zawartości
IGNORED

Pismo Święte i Chrześcijaństwo biblijne


Piotr_1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, szpotek73 napisał:

dobry argument ,ale to już kwestia wiary,nie nauki,ja nie wierzę ,że siła wyższa akurat w ten sposób chciała przekazać nam wytyczne życiowe,myślę,że zasady moralne itp.wynikają po prostu z rozwoju  danego plemienia w większy organizm,bez scalenia za pomocą min.religii może nie przetrwać

Ja ani nie wierzę że na pewno tak, ani że na pewno nie było w tym interwencji sił wyższych. Chociaż na pewno zadziałała tu Ewolucja - po uprawiających rytualny nierząd Kananejczykach zostały co najwyżej małe wzmianki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, McGyver napisał:

Prawda jest taka, że poległeś na pierwszych próbach czytania starego testamentu, o czym pisałeś na początku tego wątku. Ty nawet samego nowego testamentu "nie przerobiłeś jeszcze całkowicie", też pisałeś o tym na początku. W świetle tego że nowy testament to zaledwie nieco ponad jedna trzecia treści całej Biblii, stwierdzenie "nie przerobiłem jeszcze całkowicie" jawi się jako usiłowanie wprowadzenia czytelnika w błąd. To jest dopiero "uproszczona retoryka!"

Poległem z systematyką czytania, ale mam nadzieję nie poległem w sensie zrozumienia tego co czytam. Uprzedziłem o tym rozmówców na samym początku, przez co nie wprowadzam ich w błąd. W tym wątku nie każdy musi mieć przeczytaną całą Biblię, a fakt odfajkowania pozycji nic dla mnie nie oznacza, poza zaliczeniem lektury. Zrozumienie tej książki to wiele lat zapoznawania się*. Do reszty argumentów się nie odnoszę, ze swojej pozycji wciąż tam tylko negację większości moich wpisów dla zasady, czepialstwo i dyletanctwo w tematyce biblijnej.

*o łasce z góry już wspominałem, ale jest to opcja, o którą można zabiegać jeżeli się chce, lub też czasem można ją mieć w gratisie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, kazik-t napisał:

wiedzę przyrodniczą pomińmy; w jaki sposób doświadczyłeś braku zwierzęcej świadomości i woli?

W taki, że jeszcze nie widziałem zachowań zwierząt wykraczających poza prymitywne instynkty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, misiomor napisał:

W taki, że jeszcze nie widziałem zachowań zwierząt wykraczających poza prymitywne instynkty.

Nie pilotowały samolotów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr_1 napisał:

My chrześcijanie wierzymy że całe pismo jest napisane przez autorów z natchnienia Ducha Świętego, o tym świadczą słowa Biblii.

Biblia jest natchniona, bo w Biblii jest napisane że jest natchniona. Japierdykam, naiwność level hard. 
 

Godzinę temu, misiomor napisał:

bardzo emocjonalnie (z obelgami) reagujesz na surowe środki dyscyplinarne.

Po pierwsze, nie "emocjonalnie", tylko wprost, bez zbędnych eufemizmów rozmydlających istotę sprawy, bez owijania w bawełnę nazywam rzeczy po imieniu. I nie na "surowe" tylko na drastycznie nieprzystające do przewiny. I nie na "środki dyscyplinarne" tylko na przejawy bestialskiego sadyzmu. 

 

1 godzinę temu, misiomor napisał:

Jeżeli Bóg istnieje, to miał swoje powody żeby to tak urządzić. Nie jesteś w stanie pojąć Jego motywacji. Tak jak napisałem - wyłożysz się na znacznie prostszych (bo dotyczących tego świata) pomysłach Boga.

Nie, to nie ja się wykładam na "pomysłach boga". To owe "pomysły" wykładają się nie tylko w konfrontacji ze zwykłą ludzką przyzwoitością, ale też w konfrontacji ich samych z sobą. Już samo choćby zestawienie nowego testamentu ze starym tworzy u czytelnika tak silny dysonans poznawczy, że zmusza do nagminnego uciekania się do wszelkiej maści mechanizmów racjonalizacji oraz "wytrychów intelektualnych w stylu "nieodgadnione są ścieżki boże" i innych temu podobnych frazesów szumnych w formie, a miałkich w treści. Bez tej całej otoczki po prostu się nie da owych "pomysłów boga" przyjąć do wiadomości i pozostać wierzącym. Twierdzę stanowczo że wiara większości chrześcijan nie opiera się na znajomości ich świętej księgi. Mało który chrześcijanin ją zna na poważnie, znają ją tylko wyrywkowo i fragmentarycznie. Ich wiara opiera się prawie wyłącznie na memach które budują fałszywy obraz Biblii oraz biblijnego boga. Niektóre z tych memów stały się już archetypami, tak jak powszechne wyobrażenie starotestamentowego boga jako dobrotliwego staruszka z siwą brodą życzliwie uśmiechającego się do nas zza jakiegoś obłoczka. Tymczasem chcąc być w zgodzie z treścią ST należy go przedstawiać na kształt srogiego wikińskiego berserka ogarniętego bitewnym szałem i ociekającego krwią pomordowanych. 
Zaproponuję eksperyment. Nie zmieniając samej treści starego testamentu pozmieniajmy tam tylko i wyłącznie imiona oraz nazwy geograficzne tak, by czytelnik odniósł wrażenie że opisane wydarzenia mają miejsce w głębokiej Azji bądź w prekolumbijskiej południowej Ameryce. Dajmy do przeczytania jakimś wierzącym laikom, niech nam później zrecenzują jakie wrażenie z tej lektury odnieśli. 

1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

Bez bożej łaski było to tylko przewracanie kartkami, potwierdzeniem są Twoje domagania się cytatów np we wpisach do misiomora

A co to jest takiego owa "boża łaska"? Jak udowodnisz że na przykład Ty ją masz, a ja nie? I dlaczego bóg jest tak wredny, że niektórym jej skąpi? To ma być ta mityczna boża "sprawiedliwość", łaska dla "wybranych", a dla innych figa z makiem? Ponadto, czy to Twoje chełpienie się dostąpieniem owej "bożej łaski" nie zakrawa na pychę i wywyższanie się? 
Moje obserwacje wskazują że to, co wy wierzący szumnie zwiecie "bożą łaską" polega w istocie na odrzuceniu logiki i rozumu, bo bez odrzucenia logiki i rozumu nie da się czytać Biblii ze szczególnym uwzględnieniem starego testamentu, i wciąż pozostać wierzącym. 

 

1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

widocznie nie potrafisz sobie znaleźć sam odpowiednich treści lub nie  masz nawet świadomości, o ich istnieniu w Piśmie Świętym

To w Piśmie Świętym są treści odpowiednie i nieodpowiednie? W waszej świętej księdze? Ty tak serio? 
A co do rzekomego "braku świadomości istnienia" odpowiednich treści, sorry. Przeczytałem PŚ kilkakrotnie. Są tam zarówno treści z którymi się zgadzam i popieram (głównie w NT) jak również i takie które budzą głęboki sprzeciw natury moralnej, przerażenie, niesmak, a nawet wstręt. Biblia jest wewnętrznie niespójna, pełna wewnętrznych sprzeczności, niemożliwe jest traktowanie jej w całości na poważnie. 

 

1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

konkludując nie chwaliłbym się na Twoim miejscu czytaniem Biblii bo w kontekście Twoich wpisów wygląda to kuriozalnie

A ja po przeczytaniu takiego dictum powiem że bezbrzeżna pycha przez Ciebie przemawia. Jakim prawem się tak bezceremonialnie wywyższasz stawiając tak a priori swoje zrozumienie ponad moim zrozumieniem? Bo Twoja "prawda" jest twojsza? A argumenty jakieś merytoryczne masz, czy tylko zadufanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, fox733 napisał:

Nie pilotowały samolotów?

Ptaki umieją pilotować same siebie, więc to nie rzutuje. Chociaż już nieumiejętność kunia (o dużym doświadczeniu drogowym) wykumania zasad ruchu prawostronnego kiedy wiózł pijanego wozaka do domu, co skończyło się mielonką końsko - wozaczą po bliskim spotkaniu z Kamazem, jest już zastanawiająca.

Zwierzęta mają zwyczajnie sprawność myślenia na tyle słabą, że jest ono "endotermiczne" - zyski z niego nie równoważą kosztów. Więc mamy współczynnik powielania (analogiczny do reakcji łańcuchowej) znacznie poniżej 1. Człowiek ma ową sprawność na tyle wysoką, że absolutna większość opanowuje umiejętności znacznie powyżej najmądrzejszego zwierzęcia. Do tego stopnia, że zdolność kierowania swoim postępowaniem w rozumieniu prawnym mają prawie wszyscy powyżej tych kilkunastu lat, a pozbawieni jej są wyjątkami. Natomiast jeszcze nie słyszałem o zwierzęciu posiadającym ową zdolność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem samolotów! Wytworów ludzkich. Daruj sobie ptaki. 

Uważaj na ptaki Hiczkoka :}

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, McGyver napisał:

Nie zmieniając samej treści starego testamentu pozmieniajmy tam tylko i wyłącznie imiona oraz nazwy geograficzne tak, by czytelnik odniósł wrażenie że opisane wydarzenia mają miejsce w głębokiej Azji bądź w prekolumbijskiej południowej Ameryce. Dajmy do przeczytania jakimś wierzącym laikom, niech nam później zrecenzują jakie wrażenie z tej lektury odnieśli.

Jak na razie to podobny eksperyment zrobili Pluckrose / Lindsay / Boghossian i prawie dali radę opublikować rozdział "Mein Kampf" w feministycznym czasopismie "naukowym".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez misiomor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, misiomor napisał:

Bez religii ciągle bylibyśmy na etapie, że dobre to jest jak Kali komuś ukraść krowy.

To jest dopiero płytkie i muliste! A co, jak nie "moralność religijna" doprowadziło do wypraw krzyżowych? Do wojen religijnych? Do nawracania ogniem i mieczem? Do eksterminacji tak zwanych "czarownic"? Mentalność typu "Moja wiara jest lepsza niż twoja!" to nie jest moralność Kalego? Heloł! 
Tymczasem statystyki pokazują że w krajach najbardziej zateizowanych poziom przestępczości jest najniższy, a kraje w których prawie wszyscy wierzą w bóstwa mają z poziomem przestępczości poważne problemy. Przypadek? Nie sądzę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, McGyver napisał:

Tymczasem statystyki pokazują że w krajach najbardziej zateizowanych poziom przestępczości jest najniższy, a kraje w których prawie wszyscy wierzą w bóstwa mają z poziomem przestępczości poważne problemy. Przypadek? Nie sądzę. 

A może to jest tak, że bezbożnictwo jest chwilowo modne, więc akurat występuje w krajach o najwyższej dyscyplinie?

Najbardziej etyczna jest dziś Skandynawia, a nikt rozsądny nie neguje wpływu zachodniego chrześcijaństwa na ten obszar. Zwłaszcza w kwestii eliminacji zjawiska zemsty rodowej, będącego tam plagą w czasach przedchrześcijańskich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
32 minuty temu, McGyver napisał:

A co to jest takiego owa "boża łaska"? Jak udowodnisz że na przykład Ty ją masz, a ja nie? I dlaczego bóg jest tak wredny, że niektórym jej skąpi?

może być i tak, że dla jaj  kogoś nią obdarowuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, McGyver napisał:

A co to jest takiego owa "boża łaska"?

w dyskutowanym przypadku dar zrozumienia czytanego Objawienia

27 minut temu, McGyver napisał:

To w Piśmie Świętym są treści odpowiednie i nieodpowiednie?

nie rozumiesz

odpowiednich jako odpowiedzi na Twoje wątpliwości o które między innymi w tym wątku pytasz

30 minut temu, McGyver napisał:

Jakim prawem się tak bezceremonialnie wywyższasz stawiając tak a priori swoje zrozumienie ponad moim zrozumieniem

mam wewnętrzną pewność prawidłowości mojego rozumienia popartą przykładami rozumienia Pisma ludzi którzy w tym aspekcie są dla mnie autorytetem

dlatego piszę , że błądzisz , możesz się ze mną nie zgadzać ale to dla mnie nie ma żadnego znaczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, McGyver napisał:

A co, jak nie "moralność religijna" doprowadziło do wypraw krzyżowych? Do wojen religijnych? Do nawracania ogniem i mieczem? Do eksterminacji tak zwanych "czarownic"? Mentalność typu "Moja wiara jest lepsza niż twoja!" to nie jest moralność Kalego? Heloł!

Akurat Wyprawy Krzyżowe to był kontr-atak po podbojach arabskich. I bardzo poważnym zagrożeniu Europy przez nich.

Nawracanie ogniem i mieczem - jak święty Wojciech próbował pokojowo, to od razu bożkobojni i pokój miłujący Prusowie go zgładzili. Dziś jedynym plemieniem które ustrzegło się przed kontaktem z cywilizacją są Północni Sentinelczycy. Myślisz że dlatego że są tacy łagodni?

Wiary konkurowały ze sobą zawsze, w czasach biblijnych i później też. I nie jest to mentalność Kalego, bo wiarę można zmienić (chyba że ktoś jest "fenomenologiem" i upiera się przy swoich pierwszych pomysłach) a Kali nigdy nie zamieni się duszą z M'Ruą.

39 minut temu, McGyver napisał:

Nie, to nie ja się wykładam na "pomysłach boga". To owe "pomysły" wykładają się nie tylko w konfrontacji ze zwykłą ludzką przyzwoitością, ...

Próbujesz tworzyć własny Wszechświat z własnymi regułami. A nie wyznawałeś wiernie Megawonsza 9:

Zresztą pewnie poniósłbyś klęskę a'la Kobyszczę (Stanisław Lem, "Cyberiada").

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

Nie potrzebujemy dowodu. Wiemy, że to prawda"

Nie potrzebujemy dowodu. Wiemy, że to nieprawda.

33 minuty temu, misiomor napisał:

a nikt rozsądny nie neguje wpływu zachodniego chrześcijaństwa

Ja na przykład nie neguję.

Na przykład - wojny religijne w Danii (wiki)

W 1524 roku król Christian II przeszedł na luteranizm i zachęcał luterańskich kaznodziejów do wkroczenia do Danii pomimo sprzeciwu duńskiej diety z 1524 roku. Po śmierci króla Fryderyka I w 1533 roku wybuchła wojna między katolickimi wyznawcami hrabiego Christopha z Oldenburga a Luterański hrabia Christian z Holsztynu . Po utracie głównego poparcia w Lubece , Christoph szybko poniósł klęskę, ostatecznie tracąc swoją ostatnią twierdzę w Kopenhadze w 1536 roku. Luteranizm został natychmiast ustanowiony, biskupi katoliccy zostali uwięzieni, a ziemie klasztorne i kościelne zostały wkrótce skonfiskowane, aby zapłacić za wojska doprowadził Christiana do władzy.

Tym samy dochody królewskie zwiększyły się o 300%. Warto było.

 

 

19 minut temu, misiomor napisał:

Akurat Wyprawy Krzyżowe to był kontr-atak po podbojach arabskich. I bardzo poważnym zagrożeniu Europy przez nich

Głupie papiestwo o tym nie wie i dlatego przeprosiło, choć może wiedziało i nie chciało, ale musiało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spory miedzy ludźmi o wierzenia i religię trwają od zarania dziejów. Zawsze byli ludzie, którzy uważali że ich bóg jest lepszy od innych bogów. Że ich sposób oddawania czci temu bogu, jest lepszy niż innych. Tak naprawdę, religia jest narzędziem władzy nad człowiekiem.

Człowiek wolny, nie jest podległy rządnej religii. Ma żyć zgodnie z własnym sumieniem, zgodnie ze swoją wiara. Religia i wiara to zupełnie cos innego. Można być człowiekiem religijnym a niewierzącym i na odwrót, można być człowiekiem wierzącym ale nie religijnym. Religia to system czynności, rytuałów, które należy wykonywać, żeby przypodobać się bóstwu, zyskać jego przychylność. Jak to mówią katolicy "wymodlić łaskę" Człowiek wierzący ale nie religijny, niczego nie musi robić, jest przekonany że jego zbawienie jest dokonane. Nie musi się trudzić, ani starać aby zyskać przychylność czy łaskę bóstwa. Na zbawienie, nikt zapracować sobie nie może, ten trud jest daremny.           

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Roman_66094 napisał:

Spory miedzy ludźmi o wierzenia i religię trwają od zarania dziejów.

Obecna dyskusja na Bocznicy nie polega na rozpamiętywaniu tych sporów, tylko na dowodzeniu, że "nasza wiara jest mojsza".

Parafrazując Marksa - nie chodzi o to, żeby opisać świat, tylko o to, żeby go zmienić.

No więc postanowili go zmienić, przynajmniej niektórzy, narzucając swoją religię jako najmojszą pod przykrywką dyskusji quasi-akademickiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piotr_1 napisał:

Do reszty argumentów się nie odnoszę, ze swojej pozycji wciąż tam tylko negację większości moich wpisów dla zasady, czepialstwo i dyletanctwo w tematyce biblijnej.

Ale żeś uargumentował! Aż się kurzy, najprościej przykleić etykietkę "czepiactwo dla zasady", to w bardzo wygodny sposób zwalnia od konieczności zastanowienia się nad przytoczoną argumentacją. Od was, wierzących jakakolwiek rzeczowa argumentacja odbija się jak groch od ściany bo wy macie tą swoją rzekomą "łaskę" i to was wprawia w stan permanentnego poczucia wyższości. Daremnie tracę tu czas, was nic nie przekona, wolicie urągać wszelkiej logice. Idę sobie stąd, szkoda mojego czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Moontan napisał:

ylko ze poza czlonkami KK inni nie maja odwagi sie okreslic .......

I to ich właśnie określa...

A (aktywni) członkowie KK próbują prowadzić ewangelizację pod pretekstem rozmówek online.

Sio!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, McGyver napisał:

Czytałem tak jak się powinno czytać. Bez z góry przyjętych założeń. 
No, może z jednym założeniem. Że nie wiem co tam jest napisane i chcę się dowiedzieć.

Hm uważam że jednak trzeba ją czytać z intencją i pewnym przygotowaniem. Widzimy co się dzieje teraz i jak się interpretuje rzeczywistość na swoją korzyść . CIężko uważam zakładać że czytamy przekaz 1 do 1. 

 

 

Godzinę temu, Roman_66094 napisał:

Spory miedzy ludźmi o wierzenia i religię trwają od zarania dziejów. Zawsze byli ludzie, którzy uważali że ich bóg jest lepszy od innych bogów. Że ich sposób oddawania czci temu bogu, jest lepszy niż innych. Tak naprawdę, religia jest narzędziem władzy nad człowiekiem.

Człowiek wolny, nie jest podległy rządnej religii. Ma żyć zgodnie z własnym sumieniem, zgodnie ze swoją wiara. Religia i wiara to zupełnie cos innego. Można być człowiekiem religijnym a niewierzącym i na odwrót, można być człowiekiem wierzącym ale nie religijnym. Religia to system czynności, rytuałów, które należy wykonywać, żeby przypodobać się bóstwu, zyskać jego przychylność. Jak to mówią katolicy "wymodlić łaskę" Człowiek wierzący ale nie religijny, niczego nie musi robić, jest przekonany że jego zbawienie jest dokonane. Nie musi się trudzić, ani starać aby zyskać przychylność czy łaskę bóstwa. Na zbawienie, nikt zapracować sobie nie może, ten trud jest daremny.           

Człowiek prawdziwie wolny czuje się częścią świata i wspólnotę z nim . 

Kierowanie się własnym sumieniem brzmi pięknie ale nkestety odbywa się obecnie  iwidzimy z jakimi skutkami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Roman_66094 napisał:

Spory miedzy ludźmi o wierzenia i religię trwają od zarania dziejów. Zawsze byli ludzie, którzy uważali że ich bóg jest lepszy od innych bogów. Że ich sposób oddawania czci temu bogu, jest lepszy niż innych. Tak naprawdę, religia jest narzędziem władzy nad człowiekiem.

Człowiek wolny, nie jest podległy rządnej religii. Ma żyć zgodnie z własnym sumieniem, zgodnie ze swoją wiara. Religia i wiara to zupełnie cos innego. Można być człowiekiem religijnym a niewierzącym i na odwrót, można być człowiekiem wierzącym ale nie religijnym. Religia to system czynności, rytuałów, które należy wykonywać, żeby przypodobać się bóstwu, zyskać jego przychylność. Jak to mówią katolicy "wymodlić łaskę" Człowiek wierzący ale nie religijny, niczego nie musi robić, jest przekonany że jego zbawienie jest dokonane. Nie musi się trudzić, ani starać aby zyskać przychylność czy łaskę bóstwa. Na zbawienie, nikt zapracować sobie nie może, ten trud jest daremny.           

Ja na przykład nie podlegam pod żadną religię i jeżeli chodzi o ziemską władzę religijną jestem wolny. Duchowo natomiast podlegam Bogu. Podlegam też materialnie władzy państwowej i światowej, o tyle że mogą mnie zamknąć lub zabić, albo zabrać mi majątek.

Ew. Marka 11:28

"Chodźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a ja dam wam odpocząć

Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode mnie, że jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie odpocznienie dla swoich dusz;

Albowiem moje jarzmo jest wygodne, a moje brzemię lekkie."

 

Wziąłem tłumaczenie z Biblii Toruńskiej, bo wydaje się najbardziej zrozumiałe. W każdym tłumaczeniu ostatni werset jest przetłumaczony inaczej. To jest z greckiego "jarzmo" zakładane na zwierzęta pociągowe chodzące w parze. Natomiast słowo "wygodne" - greckie: chrestos - odpowiednie, nadające się do użytku, łagodne.

A brzemię to ciężar, bagaż niesiony z przodu ba brzuchu, albo brzemię kobiety ciężarnej.

Czyli nie jestem całkowicie niezależny, wolny, choć to co robię to mój wybór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.