Skocz do zawartości
IGNORED

Najsmaczniejsza rzecz na świecie :)


Piotr_1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, Natalia Cattiva napisał:

Przede wszystkim, ale nie tylko. 

Najstarsze krymskie zakłady winiarskie "Massandra", założone przez księcia Michaiła Siemionowicza Woroncowa w pierwszej połowie XIX weku, akurat są do kupienia. Startowa cena tylko ok. $70 mln. ?

78_main-v1605624813.jpeg

https://www.interfax.ru/business/731199

Ciekawe czy przyzakładowa kolekcja win krymskich i światowych (ok. miliona butelek, jest w Księdze rekordów Guinnessa) jest w cenie. Są w niej wina nawet z 1775 r.

Sherry_de_la_Frontera_1775.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Mogą mieć wartość kolekcjonerską ale na pewno nie są dobre .

Żeby twierdzić, że na pewno trzeba by było spróbować.

Wina wzmacniane (jakim jest ten Jerez z 1775) przechowują się bardzo dobrze. Konsumowałem porto kilkudziesięcioletnie - całkiem zdrowe było.

Edytowane przez JuG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednej najsmaczniejszej rzeczy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina tak jak inne rzeczy są do pewnego momentu coraz lepsze, a potem po osiągnięciu tego momentu robią się coraz gorsze. Piwa kolekcjonerskie, tzw. sztosy też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, SynSama napisał:

Nie ma jednej najsmaczniejszej rzeczy ?

myślę że "bułeczki" takie ciachnięte na pół są najsmaczniejsze ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kazik-t napisał:

Śledź z dżemem jest git.

Aby coś takiego zjeść, trzeba być gitem, lub być w ciąży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazi-t w swej uprzejmości usiłuje wzbudzić w nas odruchy wymiotne.

Śledź co prawda bez dżemu ale na słodko jest serwowany w kuchni duńskiej. Jadalny, całkiem ok. Jak to się nazywa, niestety nie pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
24 minuty temu, MSki napisał:

Aby coś takiego zjeść, trzeba być gitem, lub być w ciąży.

to co piszesz, to dyskryminacja

 

18 minut temu, Less napisał:

w swej uprzejmości usiłuje wzbudzić w nas odruchy wymiotne.

powstrzymam się z doprecyzowaniem uprzejmości, a nieskromnie dopowiem, że mam przepis na coś takiego i on działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kazik-t napisał:

to co piszesz, to dyskryminacja

ale że co, grypsujesz, czy jesteś w ciąży ? bo nie rozumiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Bezlitosna Niusia napisał:

Ocet.

Jak to mawiają, za darmo to i ocet słodki*.

*zakładając, że za darmo.. ?

2 godziny temu, MSki napisał:

ale że co, grypsujesz, czy jesteś w ciąży ? bo nie rozumiem.

Facet żadnych 'gier nie psuje' dajcie na luz i będzie git ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę pieczyste!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hau!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2020 o 10:42, cortes napisał:

Nawet kiedyś kwestie winiarskie poruszył w jednym z programów W. Cejrowski mówiąc, że Francuzi używają najlichszego jakościowo korka do butelkowania swoich wyrobów.

Gdy Cejrowski będzie gadał o yerba mate, albo o tym ile zapłacić biskupowi za unieważnienie ślubu i małżeństwa kościelnego - wtedy go słuchaj, bo się na tym zna.

O "lichych korkach" we francuskich winach, to pewnie mu się śniło w oparach zielska, nic więcej.

Mówiąc brzydko - przewaliłem tego towaru setki butelek, w cenach od 4 do 60 euro i raz - RAZ jeden mi się zdarzyło, że korek był byle jaki i zwyczajnie śmierdział jakimś capem.

Wino poszło do zlewu, a szkoda, bo było z tych droższych.

 

Ps - ciekawostka:

Kilka lat temu koleżanka zaprosiła nas (moją Kobiecinkę i mnie) na urodziny. Dziesięć osób, dobre papusianie i - żadnych alkoholowych ekscesów. Tylko winko.

Po dwóch/trzech kieliszkach - wszyscy, jak jeden mąż mieli czerwono- buraczkowe placki i plamy na całych twarzach i szyjach, nawet aż do ramion.

Czemu? Cholera wie.

 

Ja jako jedyny nie miałem, bo byłem samochodem, więc nie piłem!???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bezlitosna Niusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsmaczniejsza rzecz na świecie? Pomidor! Można zjeść samego, można zjeść z czymś, można przyrządzony na najróżniejsze sposoby... ale pomidor być musi - @Natalia Cattiva ma rację.

xoI61Iyx0DpwyPuB.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bezlitosna Niusia napisał:

Ps - ciekawostka:

Kilka lat temu koleżanka zaprosiła nas (moją Kobiecinkę i mnie) na urodziny. Dziesięć osób, dobre papusianie i - żadnych alkoholowych ekscesów. Tylko winko.

Po dwóch/trzech kieliszkach - wszyscy, jak jeden mąż mieli czerwono- buraczkowe placki i plamy na całych twarzach i szyjach, nawet aż do ramion.

Czemu? Cholera wie.

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, o ile ten 'dobry' robi to w subtelny sposób i daje powiedzmy rumieńce, o tyle ten 'prymitywny' prowadzi do tego co opisałeś wyżej. Z takiego polecam zrezygnować.

 

Poważnie wątpię, żeby była to reakcja na inny składnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie cały wic polega na tym, miła Natalio, że imprezka nie była organizowana pod mostem, gdzie jedliśmy kaszankę palcami z gazety, popijając kwasem z plastikowej butli.

To wino było raczej z najwyższej półki, no! - drugiej od góry.

Jedliśmy wszyscy to samo, tylko ja nie piłem, stąd - na pewno działanie wina.

 

 

Stąd nasze zdziwienie, bo było nietanie.

??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)




Po dwóch/trzech kieliszkach - wszyscy, jak jeden mąż mieli czerwono- buraczkowe placki i plamy na całych twarzach i szyjach, nawet aż do ramion.
Czemu? Cholera wie.
 
Ja jako jedyny nie miałem, bo byłem samochodem, więc nie piłem!


Na przyszłość bądź człowiekiem i w takiej sytuacji - prawdopodobny wstrząs anafilaktyczny - dzwoń po karetkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bezlitosna Niusia napisał:

No właśnie cały wic polega na tym, miła Natalio, że imprezka nie była organizowana pod mostem, gdzie jedliśmy kaszankę palcami z gazety, popijając kwasem z plastikowej butli.

To już wiemy gdzie błąd popełniono: w organizacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bezlitosna Niusia napisał:

No właśnie cały wic polega na tym, miła Natalio, że imprezka nie była organizowana pod mostem, gdzie jedliśmy kaszankę palcami z gazety, popijając kwasem z plastikowej butli.

To wino było raczej z najwyższej półki, no! - drugiej od góry.

Jedliśmy wszyscy to samo, tylko ja nie piłem, stąd - na pewno działanie wina.

Ach Niuśka Ty się zawsze przyczepisz ! ? Nie posądzałabym Cię raczej o testowanie na własnej skórze taniego jabola pod mostem.. aczkolwiek są gusta i guściki.. ?

Cena nie ma tu najmniejszego znaczenia. Dziś kopiuje się już chyba wszystko, a 'rynek alkoholowy' był chyba jednym z pierwszych, podrabiających z uporem maniaka napoje wyskokowe.. Cena Czyni Cuda.. Niestety.. I nie mówię tu o tym, ile za to wino ktoś z Waszego szanownego grona uiścił, ale jak powstało nim do Waszych organizmów trafiło..

Nie tylko do marketów trafiają buble.. Trust me..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Natalia Cattiva
Powód edycji: Redukcja znaków interpunkcyjnych w obawie przed Bezlitosną Niusią ;)

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Natalia Cattiva napisał:

Redukcja znaków interpunkcyjnych w obawie przed Bezlitosną Niusią ?

No worries!

"Swojaków" nie szarpię!

?? 

Ps - podobno żyje gdzieś w Bieszczadach człek, który ogarnia "przecinkarstwo", ale pędzi w puszczy bimber i stał się mało wiarygodny ☹️?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bezlitosna Niusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2020 o 08:59, Less napisał:

kazi-t w swej uprzejmości usiłuje wzbudzić w nas odruchy wymiotne.

Śledź co prawda bez dżemu ale na słodko jest serwowany w kuchni duńskiej. Jadalny, całkiem ok. Jak to się nazywa, niestety nie pamiętam.

Śledź w zalewie pomidorowo miodowej, pycha.

Z córką się zajadamy.

5 godzin temu, Natalia Cattiva napisał:

Ach Niuśka Ty się zawsze przyczepisz ! ? Nie posądzałabym Cię raczej o testowanie na własnej skórze taniego jabola pod mostem

Ja bym @Bezlitosna Niusia posądzał nie tylko o to.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jezz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francuskie wina dziś nie są, delikatnie mówiąc, dobrym wyborem. To jest kraj o klimacie relatywnie wilgotnym jak na produkcję wina. Znajomy fachowiec chemik mówił, że francuski przemysł winiarski zużywa jakieś koszmarne ilości herbicydów, pestycydów i innych przyjemności w typie środków pleśniobójczych. No może poza Sauternes, gdzie mają naturalną szlachetną pleśń, używaną do wyrobu Chateau d'Yquem - rzadki przypadek wina nie wzmacnianego, które może leżeć ponad 100 lat i się polepszać.

Problem w tym, że jazda na renomie absolutnie najlepszych gatunków wina jest tylko sztuczką marketingową, te bardziej masowe wynalazki z Francji to fabryka chemiczna.

Za to najczystsze są skromne wina australijskie - tam uprawiają winorośl prawie że na pustyni i nawet naturalne drożdże nie chcą się zalęgnąć na winogronach. Trzeba dodawać kultur laboratoryjnych żeby fermentacja w ogóle ruszyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2020 o 08:59, Less napisał:

Śledź co prawda bez dżemu ale na słodko jest serwowany w kuchni duńskiej. Jadalny, całkiem ok. Jak to się nazywa, niestety nie pamiętam.

To jest w ogóle szerszy problem. Zdarzają się tacy, którzy nie tkną przykładowo mięsa na słodko-kwaśno. Bo oni są fanami kuchni polskiej, utożsamianej ze schabowym.

Tymczasem prawdziwa kuchnia polska (szlachecka) była pełna takich smaków. Compendium Ferculorum Staniasława Czernieckiego zawiera masę takich właśnie przepisów. Łącznie z bogactwem ostrych, egzotycznych przypraw czy szerokim użyciem rodzynek. Najbliższa staropolskiej charakterem jest dzisiejsza kuchnia indonezyjska.

To, co dziś nazywamy kuchnią polską (uboga, prosta, bez polotu), jest świadectwem głębokiego upadku w XIX wieku, a kiedy wydawało się że gorzej już być nie może, przyszła Sanacja i zaprowadziła taką biedę, o jakiej za Cara nikt nie śnił w najgorszych koszmarach. Książki kucharskie z czasów przedwojny ukradkiem piszą jak to trudno jest gotować jak za czasów cesarskich. Przy czym sanacyjna propaganda odwaliła numer zupełnie jak później Gomułka (w kwestii zbędności cytryn), z bogactwa egzotycznych przypraw za czasów RON zrobili kozła ofiarnego - że szlachta żyła rozrzutnie, że pieprz był na wagę złota a oni sypali go za dużo i to było przyczyną upadku. Pamiętam jak nauczycielka historii, skryta zwolenniczka Sanacji powtarzała te banialuki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.