Skocz do zawartości
IGNORED

Trzech facetów kręci rynkiem AV TV; Gmer/KOPER/KIKI


janunio

Rekomendowane odpowiedzi

W kwestii kalibracji wyświetlacza czy dźwięku.

 

Argumenty, które mnie przekonały kiedyś:

 

Jakiś czas temu, znajomy z agencji reklamowej. Robił mały projekt, dla bardzo dużej i znanej z ogromnego budżetu, przeznaczanego na reklamy w TV międzynarodowej firmy z siedzibą oddziału w Polsce. Projekt został wykonany, specjaliści różnej maści z tego koncernu pochwalili, zaakceptowali, wszyscy się ucieszyli i projekt trafił na... monitor Pani Prezes... Firma ma swój sztandarowy produkt, którego kolor jest charakterystyczny dla ich wszystkich produktów i przez to szczególnie wyróżniający się i rozpoznawalny przez statystycznego konsumenta jako oryginał. I się zaczęło... Pani Prezes zaczęła kręcić nosem, że jest nie taki jaki powinien być.. Pierwsza zmiana koloru, druga, trzecia... Czwarta to już dopieszczanie koloru na poziomie prawie struktury atomów :) Pani Prezes grozi zerwaniem kontraktu i karami za nie wywiązanie się z zadania... Kolega w geście rozpaczy jedzie z ostatnią możliwą szansą bezpośrednio na spotkanie z Panią Prezes po 24h braku snu tylko dłubania w wybranym kolorze. Świta Pani Prezes prezentuje na żywo produkt, kolega szybkie spojrzenie na oryginalny produkt, na swoje dzieło, na swoim super wypasionym tablecie i myśli sobie ...no pigment, pixel w kropkę idealny jak na oryginalnym produkcie, nawet lepszy ! Czego ta kobieta chce ??? Pani Prezes w otoczeniu grupy specjalistów komisyjnie wyświetla rzeczony produkt na swoim super wypasionym drogim monitorze i... każdy Patrzy na niego jak na wariata i mówią... Panie to nie tak miało wyglądać... coś Pan zmienił ?

 

Kolega podchodzi do monitora Pani Prezes i co widzi ??? Jak to określił jakaś bezładna, kolorowa abstrakcja :)

 

Szybkie śledztwo kolegi i co się okazało.

 

Mój znajomy, specjaliści z tej rzeczonej firmy. Wszyscy mieli skalibrowane monitory swoich komputerów i wszyscy widzieli to samo. Czyli ok. Natomiast monitor Pani Prezes był nieskalibrowany... I ona widziała coś znacząco innego niż wszyscy. Jeszcze tego samego dnia Pani Prezes otrzymała skalibrowany monitor i wtedy zobaczyła, że jest faktycznie wszystko tak jak powinno być od samego początku.

 

Drugi argument, sam zajmowałem się obróbką kolorów tzw. color gradingiem. I nazwijmy to malowałem swoje produkty tak aby wyglądały jak najbardziej interesująco dla mnie i uważałem, że skoro ja odbieram wybrane kolory jako nazwijmy to ładne. Dla moich klientów też takie będą. Odcienie kolorów z Palety RAL. Umówmy się, że większość zauważy, ze biały to biały, czarny to czarny a nie wchodzące w inne odcienie np. szarości, żółtego czy dowolny inny wybrany kolor. Przy innych kolorach i ich odcieniach sprawa jest już bardziej poważna ponieważ decyduje o odbiorze całego produktu jako atrakcyjny kolorystycznie lub klient odrzuci go, ze względu na niepasujący kolor w całości do reszty produktu. Stwierdzi, że coś tu nie gra i ostatecznie może przez to zadecydować, że go nie kupi.

 

Troszkę nie doceniacie znaczenia koloru w życiu chyba. Jak idziecie do sklepu wybrać koszulę do swojego garnituru to jeśli nie szukacie, załóżmy idealnej bieli lub czerni cokolwiek znaczy dla nas osobiście ideał tego koloru. To jeśli nagle wpadnie Wam w oko inny odcień danego koloru koszuli to na żywo stwierdzicie, że on jest np. ecri ? I stwierdzicie po przymierzeniu, że ten kolor to jest właśnie to czego szukacie. Bo pasuje do np. karnacji, koloru garnituru itp. itd..

 

Inny mój kolega, kiedyś poskarżył się przy wysokich procentach, że ma nową dziewczynę, fankę zakupów przez internet. Lubi ona kupować przez internet buty i inne ubrania. Ale często robiła zwroty, co było kosztowne, ponieważ kolor jednak na żywo nie ten co widziała na monitorze i który porównywała na monitorze do swoich szpilek czy torebki :) Po zrobieniu kalibracji monitora, liczba zwrotów zmalała o 90%... Kolega bardzo zadowolony, co prawda już się z nią nie spotyka ale sens mojego przekazu rozumiecie... ?

 

Dlatego osobiście nieco się martwię, że produkty, dla których efektu poświęciłem mnóstwo czasu i pracy przy komputerze aby idealnie oddawały mój zamierzony cel kolorystyczny pewnie na większości monitorów wyglądają tak sobie, za to jak klienci dostaną je do domu to mam nadzieję, że ich pierwsza myśl to, kurcze.. na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na monitorze jak kupowałem :)

 

Dlatego postuluję aby unia europejska nakazała ustawowo wszystkim producentom różnych wyświetlaczy obowiązkową kalibrację, przed zapakowaniem do pudełka, zgodną z odpowiednimi normami. Tak aby każdy z nas, bez dodatkowych kosztów, mógł widzieć i słyszeć dokładnie to zamierzył sobie twórca. Skoro decydują o tym jaki banan jest bananem...

 

Stąd będę jednak w opozycji do kolegów, którzy ustawiają obraz pod swoje oko... nawet nie zdajecie sobie sprawy ile tracicie z ogólnego efektu, jaki chciał Wam zaprezentować twórca. Stąd może czasem czyta się recenzje, gdzie autor pisze: bez wyrazu, nudy jak flaki z olejem... być może to, że nie zobaczył tego tak jak chciał aby zobaczył odbiorca - reżyser, wpłynęło na jego zdanie o np. filmie, piosence itd... To trochę tak jakby chodzić w swoich ulubionych butach z np. małym kamykiem w butach. Uwiera ale czy to oznacza, że to są złe buty ? Z pewnością zdajecie sobie sprawę jaki sztab ludzi pracuje nad kolorami w np. filmie i decyduje, że błękit nieba jest taki a nie inny ponieważ wpływa na inne kolory, dźwięk, światło, grę aktorską i masę innych rzeczy, w danej chwili i to jak odbieramy daną scenę w filmie. Ustawiając na oko obraz wypieracie i obdzieracie z emocji cały obraz. W kinie praktycznie nie ma przypadków. To nie jest nagrywanie wypadkowej zastanej sytuacji kiedy używamy telefonu komórkowego. W obrazie kinowym, każdy szczegół ma znaczenie, kolor, dźwięk, skąd do nas dochodzi i jak to robi. To wszystko jest WYREŻYSEROWANE w taki a nie inny sposób. Jest w tym jakiś cel ! To nie jest dzieło przypadku.

 

Dlatego Bobcat Oczywiście każdy sam decyduje o tym co się komu podoba. I jeśli ustawiasz obraz w swoim domu pod siebie to ok. Ale wtedy powinieneś zaznaczyć w swojej wypowiedzi, że masz kalibracje odbiegającą od ogólnie przyjętych norm jako standard. Aby każdy kto jest jednak zestandaryzowany wiedział, że widzisz coś jednak ,mniej lub bardziej innego niż on. Jeśli patrzysz na jakiś produkt reklamowany w tv, który Cię zainteresuje np. auto. To czy faktycznie po dostosowaniu kalibracji pod siebie możesz szczerze powiedzieć, że faktycznie podoba Ci się i pójdziesz kupić ten produkt - samochód ? Jeśli w rzeczywistości okazuje się, że ma jednak inny odcień, kolor ? Który powoduje, że ogólny odbiór produktu, auta nie jest już taki entuzjastyczny i jednak stwierdzasz, że nie... to jednak nie to... w moim TV wyglądał lepiej ten samochód... Oczywiście odbiór obrazu i dźwięku jest bardzo subiektywna kwestią, indywidualną dla każdego. I na szczęście decydujemy sami w swoich domach co chcemy widzieć i słuchać. Jednak w przestrzeni wspólnej, publicznej osobiście życzyłbym sobie dochowania pewnych ustalonych standardów. Chaos nie jest najlepszym wymiarem dla mierzalnych i policzalnych, nazwijmy to rzeczy.

 

Tu nawiązanie do auta z salonu jak najbardziej adekwatne. Ze względu na przepisy, które wymuszają na producentach standaryzacje pewnych grup cech. Wsiadam i jedziemy. W branży RTV nie jest to tak dopracowane... A powinno. Sądzę, że producenci dali by radę taką kalibrację każdego rtv zrealizować w fabryce na linii, przed zapakowaniem do pudełka. W końcu coraz więcej pisze się o tym, że na całym świecie ludzie szukają coraz lepszych produktów. Kalibracja uważam nie powinna być dobrem luksusowym lecz standardem odpowiedzialnego producenta za produkt. W dzisiejszych czasach praktycznie zakładam 90% ludności na całym świecie ma kontakt z jakąś formą odbioru przesyłanego obrazu i dźwięku. Bez globalnej standaryzacji tego problemu praktycznie zdecydowana większość widzi coś innego niż inni. Może w audio jest lepiej... Niezły paradoks.

 

Dlatego przechodząc do ad rem... Tak. Niestety kalibracja wyświetlacza, TV ma duże znaczenie. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej to niestety, będę brutalny, wmawia tylko sobie, że tak jest lepiej... Przechodząc do dźwięku to tak jakby wmawiać sobie, że będąc na koncercie stopa waląca z rozmachem w największy bęben perkusji, gdyby tam była wsadzona wielka poduszka, czy na przykład wytłumienie z jakiejś waty brzmiała by prawdziwie i naturalnie.. Na ilu koncertach na żywo słyszeliście, że największy bęben w perkusji wydaje taki pusty bezdźwięczny, obdarty z wybrzmiewania dźwięk ??? A już wmawianie sobie i innym, że na moje ucho tak brzmi lepiej to cóż... Nie wprowadzajmy innych w błąd, że gitara akustyczna i druga taka sama wypełniona wspomnianą watą brzmi tak jak powinna. Bo ilu gitarzystów gra z wypełnią watą gitarą akustyczną na co dzień ??? Jak ktoś nie wie to gitara akustyczna ma gryf, struny i duże puste pudło rezonansowe w środku... Dlatego amplitunery kina domowego, mają chyba w większości, choćby szczątkową funkcję kalibracji, aby każdy w domu słyszał z grubsza to samo... To, że poprawiamy często pod siebie wynika, jak mi się wydaje osobiście, raczej z niedoskonałości kalibracji amplitunera niż z naszego genialnego słuchu. Choć należy oddać adwersarzom, jak już wyżej wspomniałem, że każdy z nas ma inny wzrok i słuch i stąd prawdopodobnie wynikają nasze dodatkowe ulepszenia na oko i ucho szykowane pod nas :) Ale ta reguła potwierdza tylko wyjątek, że obraz i dźwięk jako referencja i standard jest jeden. Jakieś zasady muszą być. Dopóki wszyscy przejeżdżamy na zielonym świetle przez skrzyżowanie a na czerwonym zatrzymujemy się, źle nie jest. No chyba, że dla naszego oka późne pomarańczowe lub nawet czerwone to przecież zielone :) Ha ha ha... :) Tym humorystycznym zdaniem kończę pisać popijając złocisty trunek :) Także wybaczcie jak coś mało zrozumiale napisałem lub skrótowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję, że Ci się chciało to pisać. W zastosowaniach profesjonalnych - to jest konieczność, w domowych - na pewno to zaleta ale nie każdy przywiązuje do tego wagę, nie każdy ma też porównanie. W przypadku gdy ktoś ma pojęcie co to jest balans bieli i zna określenia różnych parametrów, jest w stanie sam sobie ustawić, nawet niekoniecznie na planszach testowych - obraz w niewielkich stopniu odbiegający od wzorca. Kilka % różnicy w źle ustawionych kolorach nie ma już żadnego znaczenia dla przyjemności oglądania, o ile mamy ustawione dobrze gammę, jasność, nasycenie itd. Do szczęścia Kowalskiego więcej nie potrzeba. Szczerze powiem, pojawiło mi się kilka tv w rodzinie i nie chciało mi się nawet zabierać ze sobą kolorymetru, ustawiłem świetny obraz na oko.

 

W wyniku kalibracji m. in. balans bieli jest ustawiony na Ciepły. Znam sporo ludzi, którym nie odpowiada (jak to nazywają) "kremowa, zażółcona biel" i co za tym idzie: zbyt ciepłe barwy ekranu. Wolą balans bieli ustawiony na Normalny, niektórzy wręcz na Zimny.

Błąd. Ustawenie balansu bieli na ciepły - nie oznacza że taki odcień kolorów, bieli - jest po kalibracji, taki balans fabrycznie jest tylko najczęściej zbliżony do prawidłowego w porównaniu do innych trybów i najmniej kombinacji i przestawiania suwaczków aby osiągnąć sukces. Nie ma czegoś takiego jak kremowa biel czy zażółcona biel w skalibrowanym tv. Kremowa biel w skalibrowanym tv jest wtedy gdy zmniejszone jest podświetlenie / kontrast dużo poniżej standardu (najczęściej 120cd/m2). A zażółcona itp biel świadczy o złym balansie bieli. Możliwe, że opisując tak skalibrowany tv - opierasz się o tryb THX w swojej plaźmie Panasonica (o ile dobrze pamiętam), który jest skalibrowany w tym trybie THX ale tylko fabrycznie i pomiary pokazują że nie do końca poprawnie.

 

Przy ustawieniu na naturalny lub zimny obraz wydaje się bardziej kontrastowy.

Kontrastowy, jaśniejszy, dodatkowo najlepiej gdy to nie jest tryb kinowy z dużą ilością cieni tylko od razu przeskoki z jasnego na ciemny. Prosta sprawa - w sklepie od razu wyłapiemy w pierwszej kolejności najbardziej rzucający się w oczy tv, potem przez chwilę patrząc z takiego "kolorowego" i jasnego tv na ciemniejszy lub w cieplejszej tonacji - ten od razu wyda się "gorszy".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że w zastosowaniach domowych to wolny wybór rzecz jasna. Raczej w tym tonie napisałem jak mnie pamięć nie myli. Cóż na szczęscie każdy goni sam swojego króliczka :) Pogratulować wprawnego oka :) Kolorymetr masz rację, że nie jest to produkt pierwszej potrzeby w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam najlepiej wiem jakie są warunki oświetleniowe w miejscu gdzie oglądam i jaki obraz mnie się najbardziej podoba.

No i super.

Moja ciotka na swoim czarno-białym TV miała zawieszoną kolorową szybkę: błękitną od góry, żółtawą po środku i zielonkawą dołem.

Tak lubiła.

 

Wierności swoim upodobaniom się trzymajmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Integra Abrahamsen V2.0 UP, CD Abrahamsen V1.0 UP, monitory Chario Constellation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, przewody głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, przewody zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to samochody i salony? Dobrze byłoby wiedzieć które marki i sprzedających omijać szerokim łukiem.

4 salony różnych marek (w tym marka premium) z trzech różnych koncernów, w różnych miastach - nie widzę więc sensu ich wymieniać, skoro nie jest to jednostkowy przypadek, a po prostu warto zweryfikować podejście jak Twoje, iż wyjeżdża się z salonu gotowym do jazdy nowym autem i od razu można ruszać w trasę 400km wzwyż po zatankowaniu i sprawdzeniu ciśnienia w oponach.

Sam najlepiej wiem jakie są warunki oświetleniowe w miejscu gdzie oglądam i jaki obraz mnie się najbardziej podoba.

Czyli wypisz wymaluj, moje porównanie z keczupem idealnie tu pasuje. Nie ważne, że twórca filmu lub kucharz stworzył dzieło dbając o najmniejsze smaczki kolorystyczne i smakowe, ważne, że "mi" ono będzie smakowało i wyglądało lepiej z keczupem. Naprawdę nic mi do tego, nie umniejszam nic Twojemu podejściu, a jedynie temu, iż zdajesz się uważać, iż jest ono lepsze nawet w domowych sytuacjach od prawdziwych barw i smaków. ;) W sumie... lepsze bo Twojsze - nie mam więc pytań. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd będę jednak w opozycji do kolegów, którzy ustawiają obraz pod swoje oko... nawet nie zdajecie sobie sprawy ile tracicie z ogólnego efektu, jaki chciał Wam zaprezentować twórca. Stąd może czasem czyta się recenzje, gdzie autor pisze: bez wyrazu, nudy jak flaki z olejem... być może to, że nie zobaczył tego tak jak chciał aby zobaczył odbiorca - reżyser, wpłynęło na jego zdanie o np. filmie, piosence itd... To trochę tak jakby chodzić w swoich ulubionych butach z np. małym kamykiem w butach. Uwiera ale czy to oznacza, że to są złe buty ? Z pewnością zdajecie sobie sprawę jaki sztab ludzi pracuje nad kolorami w np. filmie i decyduje, że błękit nieba jest taki a nie inny ponieważ wpływa na inne kolory, dźwięk, światło, grę aktorską i masę innych rzeczy, w danej chwili i to jak odbieramy daną scenę w filmie. Ustawiając na oko obraz wypieracie i obdzieracie z emocji cały obraz. W kinie praktycznie nie ma przypadków. To nie jest nagrywanie wypadkowej zastanej sytuacji kiedy używamy telefonu komórkowego. W obrazie kinowym, każdy szczegół ma znaczenie, kolor, dźwięk, skąd do nas dochodzi i jak to robi. To wszystko jest WYREŻYSEROWANE w taki a nie inny sposób. Jest w tym jakiś cel ! To nie jest dzieło przypadku.

 

 

Jeżeli to co napisałeś odnośnie materiałów Video, należałoby przyjąć że jest to niepodważalną racją w skali absolutnej, to w takim razie należałoby to też odnieść do materiałów audio, a wtedy należałoby całkowicie odrzucić wszelakie audiofilskie sprzęty, wynalazki i kolumny a instalować tylko i wyłącznie hi-endowe monitory studyjne (z idealnie płaskimi charakterystykami i całkowicie pozbawionymi audiofilskich podbarwień i charakterystyk zniekształceń dających takie czy inne barwy dżwięku) z dodatkowymi systemami kalibracji wyposażonymi w mikrofony do korekcji charakterystyki częstotliwości, fazy, opóźnień itp.

 

Na razie takie seryjnie wbudowane systemy kalibracji mają niektóre amplitunery stereo (yamaha) i kina domowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie chce płacić za kalibrację to można sobie kupić kolorymetr (nie są drogie wbrew pozorom) i samemu się pobawić.

JVC ma rewelacyjny soft do tego który robi to automatycznie, 15 minut i projektor skalibrowany. Efekt jak dla mnie rewelacyjny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyznawcami kalibracji wizualnej będzie za chwilę jak z wyznawcami kabli hehe i zaczną się boje i przepychanki.

 

Ogólnie jak ktoś chce to niech robi, jego sprawa. Ale i tak największy sens ma to dla warunków w całkowitej ciemności bo tylko te są stałe. Z mojego doświadczenia praktycznego wynika, że czym lepszy sprzęt tym mniej potrzebuje ręcznych poprawek. Bo sam w sobie jest już dobry. Wiem, pewnie naganiacze mnie za to zaatakują. Bo jak ktoś ma więcej kasy na sprzęt to tym bardziej może mieć na kalibrację.

 

A poza tym, jak by ktoś nie wymyślił całej ten kalibracji to żyło by się lepiej i nikt by nie zwracał na to uwagi. A tak kolejne wydatki do szczęścia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyznawcami kalibracji wizualnej będzie za chwilę jak z wyznawcami kabli hehe i zaczną się boje i przepychanki.

Kalibracja przecież jest natychmiast potwierdzona pomiarami. To raczej wyznawcy "niekalibracji" uważają, że im się bardziej podoba tak jak mają, i że prawdziwe kolory potwierdzone pomiarami ich nie interesują.

A poza tym, jak by ktoś nie wymyślił całej ten kalibracji to żyło by się lepiej i nikt by nie zwracał na to uwagi. A tak kolejne wydatki do szczęścia.

Do przyszłego telewizora wielce prawdopodobne, że pokuszę się o kalibrację, bo to zupełnie inna jakość oglądania i cieszenia się obrazem. W zeszłym roku jednak wybrałem taki telewizor, który już na dzień dobry ma w miarę akceptowalne kolory. Twojego zdania nt lepszego odwzorowania kolorów w najwyższych modelach nie potwierdza wg mnie głównie Samsung - ze strasznie nienaturalną zielenią aż po swoje flagowe modele. Dopiero po kalibracji pokazują, że są w stanie uzyskać dobry obraz, a bez niej - wydać pięciocyfrową sumę żeby mieć zieleń liści z pogranicza płynu Ludwik i miętówki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko temat nieco odbiegł. Rozmawialiśmy o walkarzach na rynku audio video w Polsce. A tu dyskusja czy kalibracja jest potrzebna czy nie. Zaciemnia prawdziwy temat. Pewnie dlatego loco się nie odzywa, żeby mu uszło płazem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja przecież jest natychmiast potwierdzona pomiarami. To raczej wyznawcy "niekalibracji" uważają, że im się bardziej podoba tak jak mają, i że prawdziwe kolory potwierdzone pomiarami ich nie interesują.

 

Do przyszłego telewizora wielce prawdopodobne, że pokuszę się o kalibrację, bo to zupełnie inna jakość oglądania i cieszenia się obrazem. W zeszłym roku jednak wybrałem taki telewizor, który już na dzień dobry ma w miarę akceptowalne kolory. Twojego zdania nt lepszego odwzorowania kolorów w najwyższych modelach nie potwierdza wg mnie głównie Samsung - ze strasznie nienaturalną zielenią aż po swoje flagowe modele. Dopiero po kalibracji pokazują, że są w stanie uzyskać dobry obraz, a bez niej - wydać pięciocyfrową sumę żeby mieć zieleń liści z pogranicza płynu Ludwik i miętówki...

Ja jestem z opcji która niewidzi potrzeby fachowej kalibracji tv. Ale ja potrafię sobie sam ustawić kolor zielony aby nie był jak ten z ludwika. Jeżeli Ty tego nie potrafisz własnoręcznie zrobić to kiepsko z Tobą. Jeżeli wolisz oglądać wykresy/cyferki pomiarowe to ok. Jeżeli uważasz że obraz w Twoim tv jest kiepski i tylko kalibracja fachowa pomoże Ci cieszyć się obrazem to też ok. Kalibracja jest dla Ciebie. Ja sobie poradziłem bez. I jestem zadowolony, obraz mi się podoba a nie tylko tak uważam. Nie widzę powodu wywalania kasy. Polska wolny kraj, każdy może płacić za co chce, jego forsa. O ile oczywiście jest to legalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel zajmujący się amatorską fotografią , robił zdjęcia produktów sklepu internetowego . Okazało się , że było źle , gdyż obrabiał na dobrym skalibrowanym monitorze . Trzeba było obrobić jeszcze raz na zwykłym monitorze i wtedy zleceniodawca zapłacił za robotę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe głosy. Pozwólcie, że się do nich ustosunkuję.

 

@Jager

 

Zgoda odnośnie wszystkiego, co piszesz. W zastosowaniach profesjonalnych. Ale w domu?

 

Jeżeli idę do sklepu po nową koszulę aby mi pasowała do garnituru to chodzi o ogólną linię kolorystyczną. Różnice 1/256 tonu w tę czy weftę naprawdę nie jest istotna. I nikt na to nie zwraca uwagi.

 

Czy obraz mam odbiegający od norm? Być może. Normy są dla ludzi. Nie ludzie dla norm. Wszystko zależy od tego po co oglądamy film. Jedni dla delektowania się smaczkami realizacji, tymi niuansami koloru i dźwięku. Inni (w tym ja, co zdarza mi się rzadko, nie jestem żadnym filmomaniakiem) szukają w filmie przekazu, treści do przemyślenia, refleksji. Dlatego (odwołując się do klasyki) wolę filmy Bergmana niż Pana Demolkę (to jest, chciałem powiedzieć: Terminatora). Z tych właśnie przyczyn nieraz bardziej do mnie przemawia film biało-czarny z dźwiękiem mono niż składający się wyłącznie z wizualnego i dźwiękowego efekciarstwa (niechby nawet najbardziej imponującego) przy zerowej treści przekazu bądź też fabule dla przedszkolaków.

 

Namiast popieram wniosek, aby UE wymusiła obowiązek sprzedaży telewizorów już skalibrowanych.

 

@don111

 

Pozostanę przy własnym zdaniu. Ciepły balans bieli to biel zażółcona. Analogię można wskazać w żarówkach samochodowych (do świateł głównych). Standardowe mają temperaturę barwową 3000*K, premium (tzw. Blue czy najnowsze White) 4300*K. Wystarczy postawić obok siebie dwa samochody jeden z pierwszymi z wymienionych żarówkami, drugi z drugimi aby się przekonać, że ten pierwszy świeci na biało, ale tak żółtawo, natomiast drugi ma dającą po oczach jaskrawą biel.

 

Tryb THX w moim telewizorze jest schrzaniony fabrycznie (za-żółto-zieleniony). Zostało to usunięte, ale można w tym trybie obrazu to było zrobić dopiero z poziomu menu serwisowego.

 

@miś1185

 

Przykład z ketchupem jest od czapy. Byłby trafny gdybym na stałe ustawił dominantę jednego koloru, który maskowałby wszystkie inne.

 

Tylko nie próbuj proszę wmawiać wyznawcom niekalibracji, że nie wiedzą jakie szczęście ich omija, co tracą i że druga strona wie lepiej co dla nich jest dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat dobrze piszesz: "na moim telewizorze jest schrzaniony", na innym takim samym wcale nie musi to być tak samo mocno widoczne jak u Ciebie.

A na moim LCD innej firmy w trybie film (ciepły 1) może być zupełnie poprawnie, bez podkolorowań....i zieleń z "Ludwikiem" nic wspólnego nie ma. :)))

 

Widziałem takie telewizory którym w prostych ustawieniach pomóc się nie dało a skalibrować szybko i na oko to można o zadowalających efektach pomarzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam projektor JVC DLA RS540 i ani przez chwilę myśl do głowy nie wpadła aby wołać Kopera na kalibrację tego proja, ten projektor ma rewelacyjne tryby fabryczne oraz certyfikat THX oraz ISF po za tym masę ustawień indywidualnego trybu obraz oraz profilów kolorów, że nie zawołam Kopera i nie dam mu zarobić. Ciekawe czy ktoś kto ma podobnej klasy proj, też nie zamawia Kopera. Gdzieś słyszałem że wszyscy klienci drogich telewizorów oraz projektorów są nachalnie namawiani na kalibrację, bo jak ktoś daję 30 tys zł ma proja i powiedzmy 10-15 tys zł ma tv to stać go na to aby wydać kilkaset zł na kalibrację, gorzej z tymi co mają tv za 2-3 tys zł i projektory za 5-6 tys zł ci nie zamawiają kalibracji ponieważ chcą zaoszczędzić i tyle. Pozdrawiam.

 

Mam RS520 i ten proj przed i po kalibracji to dwa różne światy. Ale żeby to stwierdzić trzeba go najpierw skalibrować. Jak masz ochotę to zapraszam do siebie, sam porównasz.

 

Pozdro

 

Tak na prawdę to SPRZEDAWCA (np.: KIKI) jest bezstronny bo zabiega o obroty sprzedażowe a nie o sukces jakiejś tam firmy. Na tym polega wiarygodność KIKI.

 

Niestety mylisz się Januszku. KIKI promuje wyłącznie marki, które sprzedaje w swoich sklepach ... i internetowych i w stacjonarnym. A które marki na przestrzeni czasu od 2006 roku miał w dystrybucji, a których nie miał, widać w historii postów jak na dłoni. A zmieniało się, zmieniało.

 

Jego (KIKIego) forum, Jego cyrk, Jego małpy ... może promować co chce. Dalsza dyskusja moim zdaniem nie ma w tym temacie sensu.

Trochę przykre że bardzo często mija się z prawdą. Taką mierzalną czy "oczywistą".

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie:

[1] Super kasa to [kalibruj.pl] i jest od kolegi Koper oraz wysyłanego w teren brata/teścia czy nawet rzadko Piotra G. Przeciwników kalibracji jest więcej niż "cierpiących". Posty przeciwne wycina się od lat. Prosty mechanizm na prywatnych forach.

[2] KIKI to od zawsze jawny entuzjasta i dealer HD TV z Olsztyna. Nic w tym złego nie ma. Pozdrawiam i życzę jeszcze lepszych obrotów. Pana wieloletnie wsparcie dla producentów typu TLC wreszcie ma odwzorowanie EISA 2018/2019.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry biznes to [kalibruj.pl] jest od kolegi Koper i wysyłanego w teren brata/teścia czy nawet rzadko Piotra G. Przeciwników kalibracji jest więcej niż "cierpiących". Posty przeciwne wycina się od lat. Prosty mechanizm na prywatnych forach.

 

Nie rozumiem.

Zadrościsz? Krzywdę Ci zrobili? Pieniądze wiszą? Telewizor popsuli?

 

Jeśli tak to opisz dokładnie, podaj fakty.

 

Jesli nie ... to nie rozumiem. Tak działa ten świat. proponuję poczytaj na trawce w ogródku na spokojnie taką pozycję:

 

20160216_142039.jpg

 

 

A potem jeszcze na deser to tego samego autora, choć traktuje o czymś innym:

 

blackout-w-iext43463888.jpg

 

 

 

Podsumowując: i Koper i Gmetu i KIKI robią na tym pieniądze. Dziwne? Przeszkadza Ci? Tak jest ten świat skonstruowany. Pieniądze można robić na wszystkim ... również "na internecie".

 

Więcej luzu.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pmcomp - wolę RS540 bez kalibracji w zaciemnionym pomieszczeniu dedykowanym do kina "jaskini" niż skalibrowany RS520 w salonie z jasnymi ścianami i sufitem zgadnij który zaświeci lepiej?

 

Tę całą kalibrację mojego JVC można porównać do zakupu BMW z salonu o mocy 400 KM i zaraz po odbiorze auta udać się do gościa od tunningu aby podbił moc auta o jakieś 50-80KM czy to ma sens, chyba nie.

W zastosowaniach pro w jakiś wielkich korporacjach, firmach które zajmują się reklamą czy studiach filmowych można kalibrację przeprowadzić, ale w zastosowaniach domowych gdzie ogląda laik który na co dzień nie ma nic wspólnego z normami i standardami obrazów to obraz z tego proja dla zwykłego Kowalskiego jest i tak za dobry i wystarczyła by Optoma czy Benq zamiast tego JVC powiedzmy sobie szczerze, ale chciałem mieć RS więc mam.

 

A co do sklepu Loco z Olsztyna to radzę omijać ich szerokim łukiem, chciałem zapytać się o kilka urządzeń to taki arogancki gość Marek który tam sprzedaję zrobił ofertę która mnie nie zadowoliła i do tego chciał mi wcisnąć drogie kable głośnikowe, zasilające oraz listwę Gigawatta za kilka tys zł do systemu nie aż tak drogiego do której tę listwę można byłoby zastosować. Listwa zasilająca za 5 tys zł to chyba do systemu za 300 tys zł.

Niemiły Marek G z Loco Olsztyn kariery nie zrobi według mnie.

 

Pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z opcji która niewidzi potrzeby fachowej kalibracji tv. Ale ja potrafię sobie sam ustawić kolor zielony aby nie był jak ten z ludwika. Jeżeli Ty tego nie potrafisz własnoręcznie zrobić to kiepsko z Tobą.

Wyjaśnisz mi moje rzekome dysfunkcje związane z tym, iż nie potrafię ustawić w telewizorze zieleni tak, by wyglądała jak prawdziwa? Moje zdolności poszły w zupełnie innym kierunku, do tej pory nie uważałem, że kiepsko ze mną jeśli nie umiem malować i rozkładać barw na czynniki pierwsze - wystarcza mi, iż potrafię to robić z dźwiękami. ;) Ale czy słusznie wnioskuję z Twojej wypowiedzi, iż to jest umiejętność zupełnie przeciętna dla gatunku ludzkiego, i jestem poniżej normy w tym zakresie skoro jest mi ona obca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe głosy. Pozwólcie, że się do nich ustosunkuję.

 

@don111

 

Pozostanę przy własnym zdaniu. Ciepły balans bieli to biel zażółcona. Analogię można wskazać w żarówkach samochodowych (do świateł głównych). Standardowe mają temperaturę barwową 3000*K, premium (tzw. Blue czy najnowsze White) 4300*K. Wystarczy postawić obok siebie dwa samochody jeden z pierwszymi z wymienionych żarówkami, drugi z drugimi aby się przekonać, że ten pierwszy świeci na biało, ale tak żółtawo, natomiast drugi ma dającą po oczach jaskrawą biel.

TV kalibruje się do 6500K w standardzie. Zażółcona biel oznacza temperaturę niższą i to znacznie od 6500k. Szara biel (nie zabarwiona) może z kolei być oznaką niższego podświetlenia (kontrastu), to już każdy ustawić może dowolnie jak mu się podoba aby go nie raziło w oczy. Ale to jest zakres szary - biały, bez podbarwień.

 

 

Tę całą kalibrację mojego JVC można porównać do zakupu BMW z salonu o mocy 400 KM i zaraz po odbiorze auta udać się do gościa od tunningu aby podbił moc auta o jakieś 50-80KM czy to ma sens, chyba nie.

To nie żaden tuning, tylko kwestia regulacji. Jakby producent każdy projektor/TV musiał kalibrować to oznacza przynajmniej 1 pełną godzinę roboty fachowca na 1 wyprodukowanym egzemplarzu. Nie muszę tłumaczyć jakie to są koszty przy produkcji idącej w tysiące / miliony. Dlatego producenci wklepują ustawienia fabryczne, zbliżone do jakiegoś ogólnego wzorca, żeby obraz był w miarę OK, ale nie ma mowy o precyzyjnych ustawieniach.

 

Podsumowanie:

[1] Super kasa to [kalibruj.pl] i jest od kolegi Koper oraz wysyłanego w teren brata/teścia czy nawet rzadko Piotra G. Przeciwników kalibracji jest więcej niż "cierpiących". Posty przeciwne wycina się od lat. Prosty mechanizm na prywatnych forach.

[2] KIKI to od zawsze jawny entuzjasta i dealer HD TV z Olsztyna. Nic w tym złego nie ma. Pozdrawiam i życzę jeszcze lepszych obrotów. Pana wieloletnie wsparcie dla producentów typu TLC wreszcie ma odwzorowanie EISA 2018/2019.

Czytając Twoje wpisy to jakbym oglądał czarną komedię. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Niemniej wzbudzasz sympatię jako folklor forumowy :) Brakuje mi przy [2] dopisku że Kiki to filantrop bo oferował gratis kalibrację do sprzedawanych przez siebie TV (co prawda przepisywanych z innych tv, ale zawsze to coś) :) A tak poważnie to jesteś stronniczy że hej :)

 

Kumpel zajmujący się amatorską fotografią , robił zdjęcia produktów sklepu internetowego . Okazało się , że było źle , gdyż obrabiał na dobrym skalibrowanym monitorze . Trzeba było obrobić jeszcze raz na zwykłym monitorze i wtedy zleceniodawca zapłacił za robotę .

Czyli sugerujesz, że lepiej mieć przekłamane kolory w monitorze i uzyskać inny efekt na ekranie od tego co uchwycił aparat ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pmcomp - wolę RS540 bez kalibracji w zaciemnionym pomieszczeniu dedykowanym do kina "jaskini" niż skalibrowany RS520 w salonie z jasnymi ścianami i sufitem zgadnij który zaświeci lepiej?

 

myślę, iż Pmcomp ma rację natomiast Ty wydajesz opinię na temat warunków pracy projektora jak domniejuję znając tylko te u siebie....Swojego czasu na amerykańskim, rynku bardziej zaawansowanym jeżeli chodzi o instalacje audio-wideo niż nasz rodzimy, właśnie projektory jvc rs były oferowane pakietowo do instalacji przez licencjonowanego instalatora, który wykonywał pełną kalibrację. To był "naturalny" krok w projekcie budowy salki i dalej tak jest. U nas nie istnieje nic takiego jak projekt i jego realizacja odnośnie kin domowych. Najczęściej wszystko odbywa się ad hoc.

 

Reasumując: kalibracja i usługa kalibracji jest raczej usługą z poziomu luksusowych. Jak ktoś ma dylemat z wydaniem chociażby 500-1000 zł na kalibrację z dojazdem instalatora, bo woli kupić w to miejsce coś innego, powinien zawsze wybrać to coś. Kalibracja nie jest dla niego, bo zawsze będzie "rozliczał" te wydane pare stówek i obciążał innych opiniami o np. niecnym p. MK.

 

Zresztą, aby zrobienie kalibracji miało to sens i wyciągnąć z niej tzw. maxa, powinno się zaczać od a i skończyc na z czyli stworzyć odpowiednie warunki pracy zarówno wideo jak i audio - np. wg THX w dedykowanym pomieszczeniu...

Wg mnie powinno się podzielić instalcje kinowe na: kino domowe w dedykowanym pomieszczeniu i wykonanym wg norm oraz na systemy kina domowego instalowane wg własnych możliwości (najczęściej zestawy marketowe) , bo tak naprawdę nie ma czego porównywać i zawsze będą powstawały takie tematy służące właściwie nie wiadomo czemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

will66 - Ja właśnie mam takie dedykowane pomieszczenie pod kino w pełni zaciemnione i ciemnymi ścianami i sufitem i przygotowane akustycznie, więc jest to dedykowana salka, a z tego co wiem to Pmcomp chwalił się swoim pokojem na forum swojego jvc zainstalował w salonie gdzie ma dużo przeszkleń gdzie pomieszczenie nie jest zrobione akustycznie i do tego ma jasne ściany i sufit, więc który jvc ma lepsze warunki do pracy w swoim środowisko jego czy mój? i który egzemplarz da lepszy obraz?

kalibracja nie ma tu nic do rzeczy, najważniejsze jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy takiemu urządzeniu to wtedy kalibracja jest zbędna bo i bez tego mam opad szczeny na trybach czy to fabrycznych czy indywidualnym z nieważne jakiego źródła zapodam oczywiscie najlepiej jest na Blu-ray.

 

Kalibracja może i jest usługą luksusową dla osoby która wybiera budżetowy tv czy budżetowy projektor, ale jak ktoś ma na tv i proja od 10k zł w górę to nie jest to luksus, ja za jvc dałem niecałe 30 k więc w istocie mógłbym wyszarpać jeszcze tego tysiaka na Kopera to nie stanowi problemu, ale nie chcę tego robić i już.

 

A co do Loco Olsztyn to odradzam tam zakupy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

will66 - Ja właśnie mam takie dedykowane pomieszczenie pod kino w pełni zaciemnione i ciemnymi ścianami i sufitem i przygotowane akustycznie, więc jest to dedykowana salka, a z tego co wiem to Pmcomp chwalił się swoim pokojem na forum swojego jvc zainstalował w salonie gdzie ma dużo przeszkleń gdzie pomieszczenie nie jest zrobione akustycznie i do tego ma jasne ściany i sufit, więc który jvc ma lepsze warunki do pracy w swoim środowisko jego czy mój? i który egzemplarz da lepszy obraz?

kalibracja nie ma tu nic do rzeczy, najważniejsze jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy takiemu urządzeniu to wtedy kalibracja jest zbędna bo i bez tego mam opad szczeny na trybach czy to fabrycznych czy indywidualnym z nieważne jakiego źródła zapodam oczywiscie najlepiej jest na Blu-ray.

 

Kalibracja może i jest usługą luksusową dla osoby która wybiera budżetowy tv czy budżetowy projektor, ale jak ktoś ma na tv i proja od 10k zł w górę to nie jest to luksus, ja za jvc dałem niecałe 30 k więc w istocie mógłbym wyszarpać jeszcze tego tysiaka na Kopera to nie stanowi problemu, ale nie chcę tego robić i już.

 

A co do Loco Olsztyn to odradzam tam zakupy.

 

oczywiscie, ze warunki pracy projektora sa krytyczne chcąc uzyskać 100% jego możliwości - kiedys w którymś wątku wrzuciłem filmik jaki wpływ na obraz projektora ma całkowite zaciemnienie scian i sufitów specjalnym materiałem blackout velvet. I w odniesieniu do dedykowanego pomieszczenia pisze o kalibracji projektora jako finalnym „szlifie” obrazu. Akurat z moich doświadczeń, warto zrobic kalibrację w takim pomieszczeniu o oczywiscie zalezy to od klasy samego urządzenia i „jakosci” ustawień fabrycznych.

 

Co do biznesu nick’a Kiki nie wypowiadam sie, bo zawsze wychodzę z założenia, ze takie zakupy robi dorośli ludzie i powinni mieć swoj rozum co, gdzie i za ile...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy warto robić kalibrację w pomieszczeniu z jasnymi ścianami i sufitem o to warto zapytać Pmcomp.

Co do istoty sensu kalibracji to według mnie jest tak i tak powinno być im gorszy tv/projektor to taka kalibracja powinna być przeprowadzona aby podrasować słaby obraz ze słabego urządzenia, a im droższy mamy tv/projektor a już tym bardziej z półki heigh end to można i trzeba według mnie odpuścić kalibrację, ponieważ tryby fabryczne w wysokich modelach tv/projektor są naprawdę bardzo dobre, szczególnie dla laika czyli tzw. przeciętnego Kowalskiego tak jak ja, nie mówię o osobach które z obrazu żyją i na co dzień pracują przy obróbkach zdjęć czy filmów w zastosowaniach pro taka usługa powinna być przeprowadzona, ale w domu dla zwykłego człowieka do szczęścia kalibracja nie jest potrzeba a już na pewno nie na najwyższych modelach projektorów czy telewizorów które nie na darmo mają tryby THX czy ISF właśnie po to aby nie korzystać dodatkowo i nie przepłacać za usługi Pana kalibratora Macieja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnisz mi moje rzekome dysfunkcje związane z tym, iż nie potrafię ustawić w telewizorze zieleni tak, by wyglądała jak prawdziwa? Moje zdolności poszły w zupełnie innym kierunku, do tej pory nie uważałem, że kiepsko ze mną jeśli nie umiem malować i rozkładać barw na czynniki pierwsze - wystarcza mi, iż potrafię to robić z dźwiękami. ;) Ale czy słusznie wnioskuję z Twojej wypowiedzi, iż to jest umiejętność zupełnie przeciętna dla gatunku ludzkiego, i jestem poniżej normy w tym zakresie skoro jest mi ona obca?

Nie obrażaj się, nie o to mi chodziło. Uwierz mi, nie trzeba mieć super predyspozycji aby ustawić sobie kolory w tv na takim poziomie aby człowiek był zadowolony. Są od tego wszelakie opcje/suwaki, jest pełno poradników odnośnie ustawień. Pewnie że nie będzie to zrobione na ful profesjonalnym poziomie, za pomocą drogich sprzętów do kalibracji, ale nie popadajmy w paranoję że się nie da. Jednak jeżeli ktoś ma chęć, pieniądze i uważa że kalibracja profesjonalna uczyni go szczęśliwszym to jest jego sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że istnieje usługa kalibracji nie jest winą jakiegoś Macieja,Gmera czy kogokolwiek innego.Każdy może zdecydować samodzielnie czy jej potrzebuje czy nie.Zasadniczą zaletą kalibracji jest możliwość obcowania z obrazem w formie takiej jaką widział, i chciał przekazać reżyser danego obrazu (dzięki uzyskaniu jak najbliższej rzeczywistości skali barw).Może ktoś woli widzieć fioletową lub niebieską krew lub niebieskie słonie - nie każdemu to może przeszkadzać.

 

Wymienieni panowie zajmujący się profesjonalną kalibracją nie zmuszają nikogo do skorzystania ze swych usług , to przywołany oszust kiki w swych pseudo-testach pisze często że dany model wymaga kalibracji.Tylko co warte jest to jego kopiowanie ustawień, nazywane kalibracją ?

 

 

Podsumowanie:

 

[1] Super kasa to [kalibruj.pl] i jest od kolegi Koper oraz wysyłanego w teren brata/teścia czy nawet rzadko Piotra G. Przeciwników kalibracji jest więcej niż "cierpiących". Posty przeciwne wycina się od lat. Prosty mechanizm na prywatnych forach.

 

Żal ściska że ktoś uczciwie zarabia .Jedynym miejscem gdzie usuwa się posty od lat jest forum oszusta 1000-ników (locoloco,kiki,blacninjal,adamrbk,duch87,x666....)

 

[2] KIKI to od zawsze jawny entuzjasta i dealer HD TV z Olsztyna. Nic w tym złego nie ma. Pozdrawiam i życzę jeszcze lepszych obrotów. Pana wieloletnie wsparcie dla producentów typu TLC wreszcie ma odwzorowanie EISA 2018/2019.

 

Od zawsze entuzjasta kłamstw i oszustw .Dealer to określenie poważnych sprzedających,w tym przypadku pasuje "marny handlarz".Wsparcie produktów, które są niedopracowane ale mają największą marżę(TCL) .

 

Na koniec należy dodać że autor wątku jest od lat klakierem oraz naganiaczem na forum kikiego. Neguje wszystkie negatywne wpisy na temat Phlipsa i TCL-a.Często podaje fałszywe dane (na temat jasności oraz innych parametrów konkurencyjnych firm ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pmcomp - wolę RS540 bez kalibracji w zaciemnionym pomieszczeniu dedykowanym do kina "jaskini" niż skalibrowany RS520 w salonie z jasnymi ścianami i sufitem zgadnij który zaświeci lepiej?

 

Lepiej zaświeci mój skalibrowany RS520 w ... twoim pomieszczeniu. I gorzej zaświeci Twój RS540 w moim pomieszczeniu. Dla mnie to jasne.

 

... ale w domu dla zwykłego człowieka do szczęścia kalibracja nie jest potrzeba a już na pewno nie na najwyższych modelach projektorów czy telewizorów które nie na darmo mają tryby THX czy ISF właśnie po to aby nie korzystać dodatkowo i nie przepłacać za usługi Pana kalibratora Macieja.

 

To Twoje słowa na popracie twojej tezy że Tobie kalibracja nie jest potrzebna. Sedno wypowiedzi wyboldowałem. To tu lezy problem, a nie w tym czy kalibracja jest dobra czy nie. Z założenia jest dobra bo ustawia obraz na taki jaki powinien być. `Po pomiarach. A nie na taki jaki wyszedł z produkcji danego egzemplarza TV czy projektora. Gdzie w projektorze ważne jak nie najważniejsze jest włąsnie ustawienie do pomieszczenia. Wg. Twojego twierdzenia Twój projektor zaświeci tak samo dobrze w pomieszczeniu o zielonych ścianach jak i o zółtych ścianach. Ano wyobraź sobie że nie zaswieci.

 

Dałeś przykład 400-o konnego BMW. Np. X5. To sobie wyobraź, że załozysz nań po wyjściu z salonu opony typu slick i opony terenowe. W zalezności od tego gdzie chcesz jeździć. I bez żadnego tuningu będziesz miał rózne rezultaty w zalezności od terenu gdzie będziesz jeździć i na jakich oponach. To jest właśnie kalibracja Twojego BMW. A bez kalibracji na oponach fabrycznych na torze będziesz miał czasy i osiągi gorsze od slicków, a w terenie od tych specjalistycznych terenowych. Oczywiście 99%om nabywców wystarczą opony zakładane fabrycznie, podobnie jak i właścicielom TV i projektorów. Ale jak widać są ludzie, którzy oczekują maksymalnej jakości od posiadanego sprzętu.

 

 

A czy warto robić kalibrację w pomieszczeniu z jasnymi ścianami i sufitem o to warto zapytać Pmcomp.

 

 

Nie warto pytać. Wystarczy wpaść i samemu porównać do ustawień fabrycznych. Ja swój punkt widzenia opisałem. Dla mnie mieć RS540 w jaskini i go nie skalibrować to nieporozumienie tym bardziej, że Maciej nie bierze pieniędzy jak Ci się nie spodoba. Po prostu wykasuje Ci ustawienia po kalibracji i pozostawi tylko fabryczne. Dlaczego nikt o tym nie wspomina? Ano bo ten wątek jest czystą nagonką na pewne osoby. Zazdrość i zawiść. A takich fachowców w Europie można na palcach jednej ręki policzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz, że lepiej mieć przekłamane kolory w monitorze i uzyskać inny efekt na ekranie od tego co uchwycił aparat ?

Nie sugeruję tego . Napisałem to jako ciekawostkę po przeczytaniu postu Jagera .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.