Skocz do zawartości
IGNORED

Niekomercyjne kino artystyczne.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.08.2022 o 10:55, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Teraz coś o filmie na który dość długo czekałem , wreszcie obejrzałem ( ponad 2 tygodnie temu ) i zbierałem się do napisania wrażeń z oporami. Bo nie mam pomysłu na ten film , jak go ugryźć , jak do niego podejść . Bo jak by nie było to artystyczny bełkot , kompletne pomieszanie , mętlik intelektualny. Akcja w czasach nieokreślonej przyszłości ,odniesienia do przeszłości. Wizja tej przyszłości odrażająca tak jak i większość scen związanych z ciałem, jego deformacjami, rozcinaniem, przeszczepianiem i hodowaniem narządów . Myślę ,że większość widzów tych scen tego nie wytrzyma. I to wszystko nie wiadomo w jakim celu ? Czemu ma to służyć ? Tezie,że przyszłość jaka nas czeka będzie okrutna, odrażająca i zła ? To banał. Chwilami oglądając ten film  miałem skojarzenia z filmami Szulkina przy zachowaniu proporcji. Film całkowicie chybiony, niepotrzebny.

Fajnie, że masz swoje zdanie. Tylko nie wiadomo o jaki film Ci chodzi.
To samo Kolega @dzarro - odpowiada na Twój wpis i również tytułu filmu nie wymienia.
Albo za dużo pijecie, albo jaja sobie robicie z czytających...a może jedno i drugie. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, dzarro napisał:

Tutuł był wymieniany wcześniej. 

Co to jest tutuł, bo w słowniku nie znalazłem takiego terminu?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Co to jest tutuł, bo w słowniku nie znalazłem takiego terminu?
 
Właśnie po to wyłączyłem autokorektę w smerfonie - żeby korektorzy-hobbyści odnaleźli sęs rzycia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2022 o 17:59, dzarro napisał:

żeby korektorzy-hobbyści

Nie hobbyści, ale zwykła kultura wymaga, aby pisać prawidłowo, a przed wrzuceniem w sieci przynajmniej sprawdzić co się napisało. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś mi powie, jaka platforma filmowa pokazuje artystyczne kino?
Na tych popularnych trudno znaleźć coś wartościowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam serdecznie

jarrro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A czy ktoś mi powie, jaka platforma filmowa pokazuje artystyczne kino?
Na tych popularnych trudno znaleźć coś wartościowego
Było wyżej - onet albo mojeekino. Z serwisów na abonament to sporo rzeczy jest na Canal +. Z ostatnio omawianych w tym wątku - np. Lamb, Memoria, Szef roku.

Wbrew pozorom serwisy stawiają też czasem na artystyczne projekty. Prime zfinansował To Old to Die Young Refna i Suspirię Guadanino, Showtime -Twin Peaks, The Return Lyncha. Netflix zapowiedział nowe projekty Lyncha i Refna. HBO i Netflix robiły projekty Garlanda - Devs i Anihilację. Film z gatunku posthorroru -wg mnie najbardziej twórczego nurtu w kinie dzisiejszym - też na ogół są jakiś czas dostępne na platformach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, jarrro napisał:

A czy ktoś mi powie, jaka platforma filmowa pokazuje artystyczne kino?
Na tych popularnych trudno znaleźć coś wartościowego

Canal+. Dużo kina europejskiego i z poza mainstreamu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Listy do żony (1928-1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2022 o 22:12, soundchaser napisał:

Fajnie, że masz swoje zdanie. Tylko nie wiadomo o jaki film Ci chodzi.
To samo Kolega @dzarro - odpowiada na Twój wpis i również tytułu filmu nie wymienia.
Albo za dużo pijecie, albo jaja sobie robicie z czytających...a może jedno i drugie. 😉

Fakt, przez niedopatrzenie nie podałem tytułu . " Zbrodnie przyszłości ".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za informacje. Korzystam z HBO, Netflix i Prime. Najtrudniej znaleźć coś na Netflix. Zresztą trzeba mieć czas i ochotę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam serdecznie

jarrro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam zestaw, plus C+ właśnie. 75% czasu spędzam na tej platformie, 15% na HBO, 10 na Amazonie i 0 na Netflixie. Serio, ostatnim serialem, jaki tam obejrzałem, był "Gambit Królowej".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Listy do żony (1928-1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Mam ten sam zestaw, plus C+ właśnie. 75% czasu spędzam na tej platformie, 15% na HBO, 10 na Amazonie i 0 na Netflixie. Serio, ostatnim serialem, jaki tam obejrzałem, był "Gambit Królowej".
U mnie odwrotnie - oglądałem seriale na Apple, Amazon, C+ i Viaplay ale jedyne oceny 8/10 lub wyżej- to Netflix (Katla, Hellbound oraz All of Us Are Dead). Żaden nie jest anglosaski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym zrezygnował z Netflix, ale musiałem obejrzeć Zadzwoń do Saula.
Znakomita rzecz. Ale teraz już zrezygnuję. Zbyt drogo w stosunku do prezentowanego poziomu. HBO ma takie kino niszowe, można coś tam znaleźć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam serdecznie

jarrro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, jarrro napisał:

HBO ma takie kino niszowe, można coś tam znaleźć.

A mi jakoś nic nie przychodzi do głowy, jeżeli chodzi o ich "niszowatość".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A mi jakoś nic nie przychodzi do głowy, jeżeli chodzi o ich "niszowatość".
Nie rozumiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam serdecznie

jarrro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają kilka produkcji filmów ze wschodniej Europy. Ukraińskie, litewskie, rosyjskie, łotewskie. Ale trudno się teraz szuka tam filmów, opis tak mizerny, że płakać się chce. Ale filmy z Bliskiego Wschodu są tam. Są greckie. To znaczy były. Nie zawsze wartościowe, ale na pewno nie komercyjne. Tylko teraz takiego kina nie oglądam, bo żona nie lubi, a jak jestem sam, to je zawsze jest ochota na takie kino. To zawsze jest trudna decyzja, czy warto z życia tracić 90 minut na jakiś chłam. Byłem w kinie na chyba ostatnim filmie Almodovara i to było wielkie rozczarowanie. Historia o dwóch matkach, którym w szpitalu podmieniono dzieci w trakcie narodzin. Pomysł dobry, ale ogólnie w całym dorobku tego reżysera to okrutna słabizna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam serdecznie

jarrro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, jarrro napisał:

Mają kilka produkcji filmów ze wschodniej Europy. Ukraińskie, litewskie, rosyjskie, łotewskie. Ale trudno się teraz szuka tam filmów, opis tak mizerny, że płakać się chce. Ale filmy z Bliskiego Wschodu są tam. Są greckie. To znaczy były. Nie zawsze wartościowe, ale na pewno nie komercyjne

A to przepraszam. Kiedyś miałem HBO Go, a widzę, że dzisiaj to jednak inna usługa. Mój błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

To może wróćmy do filmów. Ostatnio nie było za bardzo o czym pisać ale dzisiaj obejrzałem ukraiński obraz " Pamfir" . Od razu zaznaczę ,że nie jest to dzieło traktujące o problematyce uniwersalnej , nie zaskakuje też nowatorstwem formalnym . To film nakręcony po bożemu , tradycyjnie .Można go nawet zaliczyć do kina gatunkowego. Do mrocznego kryminału społecznego tyle ,że rozgrywającego się na Ukrainie. A dokładnie na pograniczu ukraińsko - rumuńskim ( Bukowina ukraińska ). To tereny zaniedbane, biedne . Coś jak nasza ściana wschodnia w latach 60. Ludzie żyją w warunkach prymitywnych , bez pracy i bez perspektyw . Główne zajęcie to prymitywne rolnictwo , praca za granicą i kontrabanda do Rumunii ( UE ). W wiosce gdzie żyją bohaterowie rządzi i o wszystkim decyduje mafia. A tematem filmu jest walka głównego, tytułowego bohatera z mafią, próba wyrwania się z jej macek i ochronienia swej rodziny przed zniewoleniem . Temat oczywiście nie nowy , znany z innych kinematografii. Ale tym razem oglądamy go w realiach dla nas trochę egzotycznych i w scenerii obrzędów ludowych związanych z karnawałem . Mocne , społeczne kino .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Alcarras " to film hiszpańsko - włoski Carli Simon. Pamiętam jej bardzo udany poprzedni obraz " Lato 1993 ". Akcja tego filmu rozgrywa się na tytułowej  wsi katalońskiej , dialogi są po katalońsku.  Zbiorowym bohaterem obrazu jest wielopokoleniowa rodzina rolników uprawiających owoce. Śledzimy losy tej rodziny przy codziennych zajęciach związanych z prowadzeniem sadu, przy codziennej krzątaninie . Przy problemach dnia codziennego, kłopotach ekonomicznych ale i przy chwilach radosnych ,świątecznych. Z tych pozornie błahych i powierzchownych obserwacji wyłania się szerszy obraz tej społeczności. Bo ta pozornie zgrana  i zintegrowana rodzina musi zmierzyć się z problemami współczesności. Z kryzysem ekonomicznym wynikającym z przemianami technologicznymi ale i z przemianami obyczajowymi. Ze zmianami relacji międzypokoleniowych , ze zmianami sytuacji kobiet w społeczeństwie czy wychowania dzieci. To wszytko może i brzmi banalnie czy mało oryginalnie ale w tym akurat filmie wydźwięk jest aktualny i świeży. Może dlatego ,że grają wyłącznie naturszczycy . Grają siebie. Oglądając film mamy nieodparte wrażenie prawdy, naturalności czy świeżości .Sytuacje są prawdziwe , naturalne, dialogi autentyczne. Narracja powolna, niespieszna tak jak życie tej rolniczej społeczności. Film na pewno nie dla każdego ale wart zobaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojciechu,

Sam piszesz te recenzje, czy skądś wklejasz? Są naprawdę znakomite, treściwe i zwięzłe, ale oddające istotę rzeczy. Niespecjalnie mam czas na oglądanie (jestem raczej czytaczem), jednak zawsze z przyjemnością czytam co tam masz do powiedzenia. Szacunek!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez EmilioE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Zawsze piszę sam. To chyba można poznać  ?

Można poznać. Bardzo ładnie piszesz! Na poziomie profesjonalnym, rzekłbym...

Pisz nadal!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2022 o 16:12, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Dzisiaj wybieram się na irański obraz " Bohater " Farhadiego

Jak wrażenia ? Mi ten film się podobał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem od razu bo czasami film trzeba przemyśleć, przetrawić. Bo pierwsze wrażenie może z czasem ulec zmianie. A więc wracając do meritum . " Bohater " Farhadiego to dramat rozgrywający się we współczesnym Iranie , w Shirazie. Główny bohater odsiaduje wyrok więzienia za długi. Właśnie wychodzi na przepustkę i postanawia wykorzystać ten fakt na zdobycie środków aby spłacić dług choć w części i wyjść na wolność. Pomaga mu w tym jego partnerka , rodzina i przyjaciele. W dramacie uczestniczą jeszcze jego wierzyciel ( drobny przedsiębiorca ) , social media pod postacią organizacji pozarządowej pomagającej więźniom i TV . No i jest jeszcze małoletni syn bohatera , lekko upośledzony . Od pierwszych minut filmu zapoznajemy się z wersją wydarzeń każdej z tych stron. Ja przynajmniej nie byłem do końca przekonany kto ma rację moralną , kto mówi prawdę . Bo film traktuje o wyborze moralnym jakiego musi dokonać bohater. A ten wybór stoi w sprzeczności z interesami innych. Bohater chce się uratować od więzienia ale nie chce aby to się odbyło kosztem innych , zwłaszcza syna. To dylemat moralny na miarę greckich tragedii ( Antygona ) . W końcu udaje mu się uratować człowieczeństwo ale za wysoką cenę . Odnosi moralne zwycięstwo . W tym sensie film traktuje o sprawach fundamentalnych ale czy mu się to udaje? Oczywiście same nasuwają się porównania z poprzednimi najlepszymi filmami reżysera czyli Rozstaniem i Klientem . Moim zdaniem nie do końca. Tamte filmy nie były tak jednoznaczne  , racje nie były tak oczywiste. Reżyser zastawiał pułapki , gubił tropy , kluczył. Wpuszczał widza w maliny .Dzięki czemu wymowa była niejednoznaczna. Niemniej Bohater jest filmem godnym polecenia jak najbardziej choć arcydziełem nie jest . Poza tym jest filmem rozgrywającym się na wielu płaszczyznach . Bo w tle mamy opresyjny, zamordystyczny reżim fundamentalistów religijnych i ich wpływ na ludzką mentalność. I jest jeszcze jeden ciekawy wątek. Wątek mediów i organizacji pozarządowych ,które usiłują jakoś działać w tak trudnych realiach . Farhadi zrobił to co wychodzi mu najlepiej. Film o współczesnym społeczeństwie irańskim .Dobrze ,że wrócił z Europy do siebie ( w sensie tematyki ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

"Vortex " czyli Wir Gaspara Noe to film nietypowy dla tego reżysera . Bo to rzecz o umieraniu , odchodzeniu w sensie fizycznym i mentalnym ( otępienie ). Para głównych bohaterów granych przez D. Argento i F.Lebrun to małżeństwo staruszków mieszkających w starym , zaniedbanym mieszkaniu zawalonym książkami ,albumami, plakatami i prasą . On jest pisarzem , krytykiem filmowym a ona lekarzem psychiatrą. Widzimy ich u kresu życia jako schorowanych , zagubionych  i upodlonych przez chorobę ludzi . Śledząc ich codzienną krzątaninę zdajemy sobie sprawę ,że oddalają się od siebie ale i od świata. Ona cierpiąca na demencję on na problemy kardiologiczne .I jest jeszcze ich syn  ,który nie radzi sobie w życiu z samym sobą i wychowaniem syna. Film nie jest łatwy w odbiorze ze względu na trudną tematykę ale w miarę upływu czasu powoli wciąga. I na szczęście pozbawiony jest łatwego sentymentalizmu . Reżyser zastosował ciekawy chwyt formalny.Otóż ekran podzielony jest na pół i  akcja toczy się równolegle na obu częściach . Jest sporo ciekawych szczegółów na drugim  i trzecim planie. Okładki i grzbiety książek na półkach i stołach dotyczących historii kina, plakaty, albumy . Nie ma też jednoznacznie złych czy dobrych postaci. Każdy ma co nieco na sumieniu . Oczywiście nasuwają się skojarzenia z filmami o podobnej tematyce czyli z " Miłością " Heineckego i " Ojcem " Zellera. Chodź bliżej mu do tego pierwszego. Film poruszający .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2022 o 15:47, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Zawsze piszę sam. To chyba można poznać  ?

Ja poznaję...po spacjach przed znakami interpunkcyjnymi. 😆

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.