Skocz do zawartości
IGNORED

Czuję się całkowicie zagubiony - szybkie pytanie, szybka odpowiedź


mirfak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy. 

Mam wzmacniacz lampowy z kitu avt. 

Wcześniej włączałem go i wyłączałem dwoma przyciskami. 

Pierwszy żarzenie a drugi napięcie anodowe. Wyłączałem w odwrotnej kolejności. 

Dziś to zautomatyzowalem i wyłączając mam pyknięcie w głośnikach. Nie wiem czy dlatego że napięcie żarzenia i anodowe są wyłączane jednocześnie czy przez tę moją konstrukcję. 

 Jest to proste opóźnienie załączenia napięcia anodowego (ne555 i przekaźnik). 

Zasilam to z tego samego uzwojenia co żarzenie lamp. 

Cóż czynić aby usunąć pyknięcie głośników przy wyłączaniu wzmacniacza? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.07.2022 o 19:52, Panjarek napisał:

Nie wiem czy dlatego że napięcie żarzenia i anodowe są wyłączane jednocześnie czy przez tę moją konstrukcję. 

Też nie wiem 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże ktoś ustalić nowe wartości rezystorów R183 i R184 bo muszę zamienić regulator 7805 na 7807? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Mikha'el napisał:

Pomoże ktoś ustalić nowe wartości rezystorów R183 i R184 bo muszę zamienić regulator 7805 na 7807? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest jakiś power good?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Muzg napisał:

To jest jakiś power good?

Muszę zrobić prestabilizację pod Twój dyskretny 5V i ta linia najbardziej mi pasuje. Można wziąć do p-ktu środkowego napięcie zza dyskretnego ale chyba lepiej będzie podmienić rezystory. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mikha'el napisał:

No to jak Panowie, pomoże ktoś biednemu misiowi?

nie mam kalkulatora i nie chce mi sie klikać w telefonie ale to jest tak:

przy napięciu 5V napięcie w punkcie połaczenia rezystorów wyniesie 5v*47k/(2k+47k) czyli ok 4,8V

Aby otrzymać to samo przy 7V to masz 7*47k/( x+47k)=4.8V czyli ok 21,5 k

dobierasz najbliższą wartość z posiadanych czyli na 22k i pozostawiasz rezystor 47k bez zmian

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek grzebie w zaawansowanym układzie a proporcji nie umie wyliczyć... 

To akurat jakaś logika ale w ścieżce sygnałowej to zapewne można by się rozpisywać na AS jak to zajebiście gra... zmieniając te rezystory z dupy strony...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, artw napisał:

nie mam kalkulatora i nie chce mi sie klikać w telefonie ale to jest tak:

przy napięciu 5V napięcie w punkcie połaczenia rezystorów wyniesie 5v*47k/(2k+47k) czyli ok 4,8V

Aby otrzymać to samo przy 7V to masz 7*47k/( x+47k)=4.8V czyli ok 21,5 k

dobierasz najbliższą wartość z posiadanych czyli na 22k i pozostawiasz rezystor 47k bez zmian

Dlaczego w p-kcie środkowym pomiędzy rezystorami ma być ok 5V?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mikha'el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy.

Jestem tu nowy, zaczynam analogową przygodę z gramofonem. Przymierzam sie do budowy przedwzmacniacza gramofonowego MM.

W skrócie chciałbym zastąpić dip switch do zmiany wartości rezystancji wejściowej miniaturowym przekaźnikiem (¿kontaktronowym?). Sterowanie mikroprocesorem. Czy jest to gra warta świeczki? Może stosowaliście w swoim DIY coś podobnego? Jak zakłócenia z takiej cewki - pomijalne czy nie? Dobrze filtrowane zasilanie, odseparowanie części sterującej od przekaźnika...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sobel23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Bo tak konstruktor to dobrał dla +5V DSP...

No tak ale te ok. 5V  jest też na wejściu wszystkich tranzystorów i dla linii +9V i +7V też.

5*47/(2+47)=4,80V

7*47/(22+47)=4,77V

9*11/(10+11)=4,71V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, sobel23 said:

Czy jest to gra warta świeczki?

A o jaką świeczkę Ci chodzi? Jakość dźwięku? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sobel23 napisał:

Cześć koledzy.

Jestem tu nowy, zaczynam analogową przygodę z gramofonem. Przymierzam sie do budowy przedwzmacniacza gramofonowego MM.

W skrócie chciałbym zastąpić dip switch do zmiany wartości rezystancji wejściowej miniaturowym przekaźnikiem (¿kontaktronowym?). Sterowanie mikroprocesorem. Czy jest to gra warta świeczki? Może stosowaliście w swoim DIY coś podobnego? Jak zakłócenia z takiej cewki - pomijalne czy nie? Dobrze filtrowane zasilanie, odseparowanie części sterującej od przekaźnika...

Nie bardzo. Dip- switchy uzyjesz raz do danej wkładki i tak zostawiasz. Poza tym operujesz małym sygnałem, a mikrokontroler i jego zasilanie jest źródłem zakłóceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz zakłócenia przenikające pojemnościowo z cewki przekaźnika wprost do ścieżki sygnałowej (małosygnałowej).

Dwa; do komutowania małych sygnałów stosuje się odpowiednie przekaźniki.

Oczywiście można zrobić to właściwie ale jest to temat niebanalny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Dwa; do komutowania małych sygnałów stosuje się odpowiednie przekaźniki.

Na przykład bistabilne, co nie zmienia faktu, że uzyteczność takiego rozwiązania jest wątpliwa. Tego nie robi się ciągle i raz ustalonych nastaw już nie zmieniasz, chyba, że zmienisz wkładkę lub masz stado gramofonów i ciągle je przełączasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej niż pamiętanie poprzedniego stanu miałem na myśli przełączanie małych sygnałów. Wiedza to niemal tajemna. 

Co zaś do tego zdalnego przełączania to rozumiem Autora. Sam miałem na pewnym etapie ciągoty do sterowania wszystkim 🙂

Również siedząc wygodnie w fotelu nie do pogardzenia jest zdalny dobór obciążenia RC wkładek na podstawie odsłuchu w ustalonych warunkach. Niby robi się to raz ale nie wierzę w obiektywizm przy ciągłym łażeniu do sprzętu...

Ja tam zachęcałbym Autora do podejmowania wyzwań. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.07.2022 o 22:51, Mikha'el napisał:

Pomoże ktoś ustalić nowe wartości rezystorów R183 i R184 bo muszę zamienić regulator 7805 na 7807? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stawiam, że te tranzystory mają na celu monitorować stan napięć na liniach zasilania i wyzwalać różne czynności po spadku/wzroście (mute, zapis do EEPROM itp). Są tak zaprojektowane, aby monitorować stan linii +5V_DSP, więc jeżeli w efekcie przeróbki masz to 5V gdzie indziej generowane, to musisz tam podłączyć ten dzielnik. Istotne jest aby to  było to samo napięcie, zasilające te same układy. Od biedy możesz tam podać więcej, ale urządzenie straci informacje o stanie zasilania i może coś źle działać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Bardziej niż pamiętanie poprzedniego stanu miałem na myśli przełączanie małych sygnałów. Wiedza to niemal tajemna. 

Co zaś do tego zdalnego przełączania to rozumiem Autora. Sam miałem na pewnym etapie ciągoty do sterowania wszystkim 🙂

Również siedząc wygodnie w fotelu nie do pogardzenia jest zdalny dobór obciążenia RC wkładek na podstawie odsłuchu w ustalonych warunkach. Niby robi się to raz ale nie wierzę w obiektywizm przy ciągłym łażeniu do sprzętu...

Ja tam zachęcałbym Autora do podejmowania wyzwań. 

Autor jest zachęcony do podjęcia wyzwania, jednak pokieruję się zdrowym rozsądkiem i odłożę taką konstrukcję na inny raz. Lepiej pieniądze przeznaczyć na lepszej jakości podzespoły niż na kilkanaście przekaźników które mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Widziałem gdzieś w odmętach internetu sterowanie głośnością na mikroprzekaźnikach coś na zasadzie szeregowej drabinki resystorowej w sprzęcie audio. Może zastosuję takie rozwiązanie gdy będę na etapie wzmacniacza stereo, gdzie sygnały mają już sporo większą wartość. Jeżeli o przedwzmacniacz chodzi zostanę przy sprawdzonym dip switch dla wewnętrznego spokoju 🙂. Jak wyjdzie ładnie i dobrze a najlepiej bardzo dobrze to pochwalę się w dziale DIY.

Dziękuję za każdą pomoc!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Muzg napisał:

Stawiam, że te tranzystory mają na celu monitorować stan napięć na liniach zasilania i wyzwalać różne czynności po spadku/wzroście (mute, zapis do EEPROM itp). Są tak zaprojektowane, aby monitorować stan linii +5V_DSP, więc jeżeli w efekcie przeróbki masz to 5V gdzie indziej generowane, to musisz tam podłączyć ten dzielnik. Istotne jest aby to  było to samo napięcie, zasilające te same układy. Od biedy możesz tam podać więcej, ale urządzenie straci informacje o stanie zasilania i może coś źle działać.

Czyli po zamianie 7805 na 7807 i dalej do V3.1 5V najbezpieczniej będzie podać napięcie 5V na R183 dopiero zza  dyskretnego V3.1 tylko niestety sz... trafi jak najkrótsze połączenie z V3.1 do DAC bo znowu będzie ze 20cm do DAC i cały misterny plan w p...u.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Mikha'el napisał:

Czyli po zamianie 7805 na 7807 i dalej do V3.1 5V najbezpieczniej będzie podać napięcie 5V na R183 dopiero zza  dyskretnego V3.1 tylko niestety sz... trafi jak najkrótsze połączenie z V3.1 do DAC bo znowu będzie ze 20cm do DAC i cały misterny plan w p...u.

To zrób odwrotnie. Odłącz rezystor R183 od linii +5V_DSP i podciągnij kabelkiem w miejsce z nowym regulatorem +5V. To tylko logika, nie ma tu jakiś szybkich sygnałów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dostalem w prezencie 4szt. glosnikow od Lii Audio.Zupelnie nie bylem na to przygotowany. Czy da rade cos sensownego z nich zrobic?

2szt. L-W8 I 2szt. Fast-8.

 

Dzieki!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

posiadam arcusy tm96, ts45 mk1, ts45mk2 oraz tm66

 

Kondensatory mam wymienione na dobrej klasy mundorfy SG, czy superes, silver, supreme classic 

 

czy grzebać z cewkami czy szukać innych, lepszych kolumn?

 

Brzmienie dobrej klasy przetworników. z arcusow, ich liniowość, przyjemność słuchania jest ok natomiast brakuje mi wykopu.

Vifa M lubi mocne wzmacniacze, mam końcówki Kenwood M2 oraz blaupunkt mx70 (nikko Alpha 440) i też integre Blaupunkt ma-5850 (Yamaha a720)

Gdzieś tam leży Philips fa960 i parę popsutych gratow.

 

pomieszczenia to 2 pokoje około 4x5m

czy wykop dadza małe kolumny? z altany wziąłem na test arcusy ts100 MK2 i fajnie to grało bo głośniki pracowały 

 

w tm96 trzeba głośno słuchać żeby był kop

 

Poza tym reszta toru to smsl m300mk2 oraz przedwzmacniacz ecc88 srpp z jupiterami copper wax and paper na sprzeganiu i brak kondensatora w katodzie (psuje liniowość ,słucham bez)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są podobne same woofery, to ja bym próbował je pomierzyć, bo często

producent chce za wszelką cenę osiągnąć zejście, ale dzieje się to kosztem

właśnie ataku. Może TS 100 są przyzwoicie zestrojone tunelem BR, a te

pozostałe modele już są  inaczej ustawione. Cewki pewnie też pomogą,

szczególnie jeśli kolumny są nie 8 a 4 Ohm.

Też niedawno użerałem się z podobnym problemem 😉 ale głównym

winowajcą był jednak sam woofer.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam Canare Starquad L-4E5C. Czy nada się on jako kabel sygnałowy we wzmacniaczu lampowym? 

Ma 4 żyły plus ekran więc dwie żyły +, dwie masa i ekran z jednej strony płytki do masy? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem właśnie do renowacji kolumny w obudowie zamkniętej, znalazłem gdzieś w necie info, że membrana głośnika niskotonowego w szczelnej obudowie, po wciśnięciu powinna powoli wracać do swojej normalnej pozycji.
I tu nasunęła mi się, pewnie głupia, a może nie, myś, jaki wpływ ma wzrost lub spadek ciśnienia atmosferycznego na taki głośnik, a co za tym idzie na dźwięk.
W obudowie otwartej cały czas mamy takie samo ciśnienie jak na zewnątrz, w obudowie zamkniętej ciśnienie jest stałe, więc każda zmiana ciśnienia atmosferycznego, będzie powodować, że w środku będziemy mieli albo nadciśnienie, a lbo podciśnienie, co chyba nie będzie bez wpływu na pracę membrany?


Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka





Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, kajfux napisał:

znalazłem gdzieś w necie info, że membrana głośnika niskotonowego w szczelnej obudowie, po wciśnięciu powinna powoli wracać do swojej normalnej pozycji.

Na logikę, jeśli obudowa szczelna, to membrana powinna wrócić od razu, a nie powoli. "Powolność" świadczyłaby o jakiejś nieszczelności. Czyż nie?

Ciśnienie atm. ma wpływ, ale niezauważalny dla człowieka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, terminus napisał:

Na logikę, jeśli obudowa szczelna, to membrana powinna wrócić od razu, a nie powoli. "Powolność" świadczyłaby o jakiejś nieszczelności. Czyż nie?

jest dokladnie odwrotnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, slawek.xm napisał:

jest dokladnie odwrotnie

Jeśli wciśniesz membranę w szczelnej obudowie to ciśnienie wewnątrz się zwiększa i membrana po puszczeniu powinna wrócić szybko. 

Jeśli obudowa jest nieszczelna to po wciśnięciu membrany powietrze będzie uciekać bokami i gdy membranę puścisz to przez chwilę w obudowie będzie podciśnienie i membrana będzie wracać wolniej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Panjarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.