Skocz do zawartości
IGNORED

LG jako pierwsza firma Oled prezentuje model 8K. Czyli nadchodzi 8K nowa era w pełnej rozciągłości.


locoloco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Maju dnia 24.11.2018 - 07:35 napisał

"Jeżeli na telewizorach 8K treści 4K faktycznie po tych "czarach marach" mają szansę wyglądać lepiej to (tu otworzysz usta ze zdziwienia) powoli staję się kibicem tej technologii i wróżę lepsze niż sądziłem przyjęcie na rynku...."

 

Pod warunkiem, że to prawda. Ktoś w tym wątku czy też w linku w tym wątku podanym przekonywał, że upscaling jest szkodliwy i materiał danej rozdzielczości najlepiej jest oglądać na odbiorniku tej samej rozdzielczości. A jako że materiału 8K dużo nie będzie....

 

Są też zwolennicy i przeciwnicy oversamplingu w Audio. Ja jestem zwolennikiem

 

W kilku linkach były takie informacje że Samsung Q900R lepiej pokazuje 4K niż dedykowane telewizory 4K.

Nie do końca jasne jest dla mnie to porównanie o którym pisał Bobcat (cytat wczoraj 17:17 post1703).....jeżeli to porównanie tradycyjnego upscalingu z tym AI Upscalingiem (ponoć rewelacyjnym) to jeszcze rozumiem....lub porównanie tv 4k do tego Q900R, innego sensownego porównania sobie nie wyobrażam. :)

 

Wreszcie tu porównano z nim podobny telewizor flagowy QLED 4K z 2017....wygląda na to że coś w tym jednak jest....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekonywał, że upscaling jest szkodliwy i materiał danej rozdzielczości najlepiej jest oglądać na odbiorniku tej samej rozdzielczości. A jako że materiału 8K dużo nie będzie....

 

Wydaje mi się że popełniamy błąd oceniając upskaling przez pryzmat poprzednich generacji takich układów. Tamte były faktycznie niedoskonałe i często robiły więcej szkody niż pożytku, choć matematycznie na obrazie było więcej elementów niż w materiale wejściowym. Ale końcowy efekt raził sztucznością.

 

To już nie te czasy. Dokonano naprawdę imponującego kroku naprzód. Wiesz co zrobiło na mnie wrażenie? Może śmieszna rzecz z gatunku "ciekawostki". Otóż przeczytałem, że gdy w 1969 lądownik Lunar Module siadał na Księżycu był on wspomagany mikrokomputerem pokładowym. Obecnie byle domowa pralka ma procesor o większej mocy obliczeniowej.

 

Zdaję sobie sprawę, że upskaling może przynosić dobre efekty przy konwertowaniu 4K do 8K. Ewentualnie również FHD do 4K. W obydwu przypadkach mamy 1:4. Przetwarzanie FHD na 8K to już proporcja 1:16 a z tym nie wiem czy sobie poradzą nawet najdoskonalsze dzisiejsze układy Artificial Intelligence. Może kiedyś w jakiejś bliżej niezdefiniowanej przyszłości.

 

Są też zwolennicy i przeciwnicy oversamplingu w Audio. Ja jestem zwolennikiem

 

Bardzo ciekawe mogłyby być Twoje spostrzeżenia w tej materii. Można Cię prosić abyś wrzucił kilka słów?

 

Nie do końca jasne jest dla mnie to porównanie o którym pisał Bobcat (cytat wczoraj 17:17 post1703).....jeżeli to porównanie tradycyjnego upscalingu z tym AI Upscalingiem (ponoć rewelacyjnym) to jeszcze rozumiem....lub porównanie tv 4k do tego Q900R, innego sensownego porównania sobie nie wyobrażam. :)

 

Jeżeli ja dobrze zrozumiałem tekst źródłowy to nie było porównanie tradycyjnego upskalingu z upskalingiem AI, lecz na jednym odbiorniku był pokazany "goły" sygnał 4K nie poddany żadnej obróbce, jaki otrzymano ze źródła - na drugim zaś ten sam sygnał 4K, ale upskalowany za pomocą układów AI.

 

Ale może się mylę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że doceniałem niektóre aspekty NON OVERSAMPLING DACów (NOS), to jednak całościowo bardziej podobały mi się dobre konstrukcje z oversamplingiem. Z tym, że oversampling w audio umożliwia zastosowanie łagodniejszego filtra antyaliasingowego i "zasadzenie" go przy większej częstotliwości dalej od pasma słyszalnego, a przez to zmniejszenie jego szkodliwego oddziaływania na to, co słyszymy (zniekształcenia fazowe itd.).

 

Można było zastanawiać się w jakiej mierze, i czy w ogóle ta lepszość wynika z samego oversamplingu, a w jakiej z mniejszej szkodliwości filtra. Może sam oversampling nic nie daje, a tylko łagodniejsze działanie filtra?

 

Część wątpliwości rozwiał pewien audio-komputerowiec, który wpadł do mnie na testy. Posłuchaliśmy jakiegoś nagrania bez oversamplingu, potem z oversamplingiem, a potem z jeszcze większym. Za każdym razem było lepiej i to wyraźnie. Przypuszczam, że komputer nie manipulował filtracją, ale pewności nie mam.

 

W wideo porównywalna filtracja uzależniona od rozdzielczości zapewne (?) nie występuje, wiec prostej analogii nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Less

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Fakt, że w wideo może nie być prostych analogii.

 

wygląda na to że coś w tym jednak jest....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tu z kolei mówi się nie tylko o upskalingu do 8K materiału 4K, ale także FHD a nawet SD:

 

"8K AI Upscaling intelligently analyzes not only 4K but also SD, HD, FHD and any other video resolutions in real-time and any necessary features are supplemented. Textures are restored with delicate detail offsetting, any visual static is automatically eliminated by video stream compression, low-definition edges are sharpened to avoid blurriness, and any discontinuous lines are restored. The key element to this is machine learning. Thanks to the QLED 8K’s inbuilt ‘Quantum Processor 8K’ technology, the intelligent algorithm learns from the differences found and makes note of the correlation between low-definition and high-definition content."

 

Nie wiem co o tym sądzić... Marketing producenta? A może jednak coś w tym jest... Warto by zobaczyć. Albo przynajmniej poczytać niezależne testy i opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, czytałem cały artykuł....wcześniej nie miałem czasu tym się podzielić.

 

Czyli co do jednego się pewnie zgodzimy w tej materii.

Do puki ktoś zaufany (np. @Maciej Koper) nie potwierdzi tego konkretnymi testami lub sami tego nie doświadczymy trudno jednoznacznie ocenić "wspaniałość" tego rozwiązania.

 

Z drugiej strony to co cytuję to trzecie, a licząc materiały z sąsiedniego tematu o tym telewizorze co najmniej czwarte entuzjastyczne doniesienie w tej sprawie.

 

Maju dnia 24.11.2018 - 09:43 napisał

"Nie do końca jasne jest dla mnie to porównanie o którym pisał Bobcat (cytat wczoraj 17:17 post1703).....jeżeli to porównanie tradycyjnego upscalingu z tym AI Upscalingiem (ponoć rewelacyjnym) to jeszcze rozumiem....lub porównanie tv 4k do tego Q900R, innego sensownego porównania sobie nie wyobrażam." :)

 

Jeżeli ja dobrze zrozumiałem tekst źródłowy to nie było porównanie tradycyjnego upskalingu z upskalingiem AI, lecz na jednym odbiorniku był pokazany "goły" sygnał 4K nie poddany żadnej obróbce, jaki otrzymano ze źródła - na drugim zaś ten sam sygnał 4K, ale upskalowany za pomocą układów AI.

 

Ale może się mylę.

 

Goły sygnał 4K puszczony bez upskalingu nie będzie pokazany na tym tv 8K jako 4x mniejszy (pojawi się na 1/4 powierzchni ekranu 8K)?

 

Każdy zwykły telewizor robi to automatycznie dopasowując np. SD do HD itd.....ten musiałby mieć jakiś wyłącznik tej funkcji.

 

Sprostujcie jak błądzę. :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że upskaling może przynosić dobre efekty przy konwertowaniu 4K do 8K. Ewentualnie również FHD do 4K. W obydwu przypadkach mamy 1:4. Przetwarzanie FHD na 8K to już proporcja 1:16 a z tym nie wiem czy sobie poradzą nawet najdoskonalsze dzisiejsze układy Artificial Intelligence. Może kiedyś w jakiejś bliżej niezdefiniowanej przyszłości.

 

 

Tak dokładnie jest. Z pustego i Salomon nie naleje. Jakiejś części informacji o obrazie brakuje i układ jedynie bardziej lub mniej trafnie przewiduje czym zalepić ten brak.

Zwracam uwagę, że zachwyt nad materiałami porównawczymi ze strony producenta donikąd nie zaprowadzi.

Ja czekam na niezależne testy porównawcze. Zakładając jednak, że ten AI upscaling robi coś lepiej niż poprzednie nieinteligentne upscalingi to różnice powinny być widoczne nawet na SD. Czy będą to się okaże.

 

Co do upsamplingu w audio to spora ilość DACów na rynku przetwarza sygnał w najwyższej dostępnej rozdzielczości nawet gdy na wyświetlaczu widnieje 16/44.1. Czyli puszczając ze źródła materiał 16/44.1 i tak jest on upsamplowany przez procesor w DAC.

Zwykle lepiej jest puścić wcześniej upsamplowany materiał w źródle/transporcie przy pomocy zaawansowanego "hi-endowego" upsamplera (np. iZotope) niż zdawać się na jakość upsamplingu w DAC. Ja tak robię i działa to znakomicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że ten układ do upskalingu Samsung wprowadził wcześniej w odbiorniku o symbolu Q9S.

Czytając o nim dowiedziałem się że ten odbiornik do masowej sprzedaży nie trafił. Za to lepiej opisano zasadę działania tego cuda AI Upscaling .

Mogłem wreszcie coś więcej i konkretniej dowiedzieć się jak działa ta sztuczna inteligencja.

Więcej pod linkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co do jednego się pewnie zgodzimy w tej materii.

Dopóki ktoś zaufany (np. @Maciej Koper) nie potwierdzi tego konkretnymi testami lub sami tego nie doświadczymy trudno jednoznacznie ocenić "wspaniałość" tego rozwiązania.

 

Oczywiście. Pełna zgoda.

 

Z drugiej strony to co cytuję to trzecie, a licząc materiały z sąsiedniego tematu o tym telewizorze co najmniej czwarte entuzjastyczne doniesienie w tej sprawie.

 

Również to zauważyłem.

 

Goły sygnał 4K puszczony bez upskalingu nie będzie pokazany na tym tv 8K jako 4x mniejszy (pojawi się na 1/4 powierzchni ekranu 8K)?

 

Może i masz rację???

 

Każdy zwykły telewizor robi to automatycznie dopasowując np. SD do HD itd.....ten musiałby mieć jakiś wyłącznik tej funkcji.

 

Ja się może nieprecyzyjnie wyraziłem. To oczywiste że telewizor FHD musi z sygnałem SD coś zrobić aby wyświetlić go na swoim całym ekranie. Jak by to powiedzieć...

 

Profesjonalistów i speców w tej dziedzinie proszę aby sobie teraz nie robili śmichów-chichów, spróbuję napisać "na chłopski rozum", jak ja to pojmuję.

 

Mamy ekran 8K. Ponumerujmy piksele.

Pierwszy rząd:

1,1 - 1,2 - ... - 1,7680

Drugi:

2,1 - 2,2 - ... - 2,7680

...

Ostatni:

4320,1 - 4320,2 - ... - 4320,7680.

 

Każdy piksel przy materiale 8K jest zasilany innym sygnałem. Jeśli teraz na ten ekran podamy materiał 4K bez żadnej obróbki, żadnego upskalingu - to piksele 1,1 - 1,2 - 2,1 - 2,2 będą zasilane tym samym sygnałem. Czyli ekran 8K stanie się de facto ekranem 4K, na którym zamiast 33.2 mln zupełnie niezależnych pikseli będzie się świeciło 8.3 mln takich czwór-pikseli. Jego rozdzielczość będzie oczywiście 4K.

 

Natomiast upskaling polega na tym że piksel 1,1 dostanie sygnał źródłowy bez zmian, ale 1,2 - 2,1 - 2,2 dostaną każdy coś innego niż tamten i różniące się między sobą, jakieś zmodyfikowane wartości pośrednie wyliczone przez algorytm Artificial Intelligence. W sumie 8.3 mln pikseli dostanie sygnał oryginalny, pozostałe 24.9 mln - wyliczony.

 

Sprostujcie jak błądzę. :))

 

Analogiczna prośba ode mnie. Oświećcie mnie proszę jeśli powyżej coś pokićkałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pokazywania obrazu o niższej rozdzielczości na matrycy o rozdzielczości wyższej bez żadnego filtru czy najprostszej interpolacji piksele są po prostu zwielokrotniane. Czyli tak jak Bobcat tam wyżej pisze kwadrat złożony z każdych 4 czy 16 pikseli otrzyma ten sam sygnał.

To jest najprostszy model upscalingu.

W praktyce w TV tego się nie stosuje gdyż takie działanie wyostrza poszczególne kwadraty z pikseli i taki obraz nie będzie wyglądał dobrze dla widza.

Zazwyczaj stosuje się interpolację i różne filtry by tego wyostrzania poszczególnych grup pikseli uniknąć.

Taki upscaling mamy zazwyczaj w telewizorach.

Od dawna wzory, algorytmy na taki upscaling się nie zmieniły. Też jestem ciekaw co lepszego nagle samsung wymyślił z użyciem AI. Czy aby to nie jest tylko chwyt marketingowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie działanie wyostrza poszczególne kwadraty z pikseli i taki obraz nie będzie wyglądał dobrze dla widza.

 

Dlaczego? Wydaje mi się, że taki czwór-piksel ekranu 8K wyświetlającego obraz 4K jest tych samych rozmiarów co pojedynczy piksel ekranu 4K.

 

Od dawna wzory, algorytmy na taki upscaling się nie zmieniły.

 

Z tego co wiem zmieniły i to bardzo. Każda następna generacja jest "mądrzejsza" od poprzedniej.

 

Też jestem ciekaw co lepszego nagle samsung wymyślił z użyciem AI. Czy aby to nie jest tylko chwyt marketingowy.

 

Może jestem optymistą, ale są przesłanki aby przypuszczać że nie tylko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz od razu odpowiedź na dwie pierwsze wątpliwości:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale to wikipedia. Jej przecież nie uznajesz. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

"Od dawna wzory, algorytmy na taki upscaling się nie zmieniły."

 

Z tego co wiem zmieniły i to bardzo. Każda następna generacja jest "mądrzejsza" od poprzedniej.

 

Jeżeli dobrze zrozumiałem (pośpiech) to co czytałem w linku z mojego ostatniego posta ten nowy jest naprawdę inteligentny.....nie dość że tak go wymyślono że może, a nawet ma być udoskonalany przez aktualizacje oprogramowania (pewnie przez internet bo to najprościej) to jeszcze jego inteligencja sięga dalej bo potrafi się sam uczyć i udoskonalać.

 

A tak po tym telewizorze się przejechałem w pierwszym poście napisanym w temacie mu dedykowanym.... :))

Trudno mi było sobie wyobrazić że takie cuda może zdziałać z obrazem jakiś algorytm i dedykowany mu procesor.

A zapomnieliśmy jeszcze o jednym, że w przypadku tego telewizora ten walor poprawiania nie tylko obrazu ma dotyczyć. :)

 

Ile w tym prawdy a ile marketingu za jakiś czas pewnie się dowiemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że upskaling może przynosić dobre efekty przy konwertowaniu 4K do 8K. Ewentualnie również FHD do 4K

 

Kiedyś w jednym sklepie na naziemnej stacji SD tele 5 widziałem na Sony XF9005 kwadraty kompresji o rozmiarze spokojnie 5 centymetrów, a chyba nawet nieco większe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krak_oN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszamy czasem pojęć?

Czy za te "kwadraty kompresji" nie odpowiada czasem w głównej mierze marny bitrate z jakim te stacje SD są nadawane a nie tylko to jak je pokazuje telewizor 4K?

 

Tak się składa że nie oglądam tego programu ale wiem, pamiętam że niemal od zawsze nadają podle i co ważne widać ogromną różnicę w stosunku do innych nadających w tej rozdzielczości np. TVP SERIALE. (nc+)

Tak się składa że jak pisaliśmy tu o bitrate jaki zajmować może (powinna) 8K trafiłem na artykuł gdzie opisane jest jak mali operatorzy czynią oszczędności i choć nie nadawali rewelacyjnie jeszcze ograniczają bitrate.

Było tam też o stacji Tele5.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszamy czasem pojęć?

Czy za te "kwadraty kompresji" nie odpowiada czasem w głównej mierze marny bitrate z jakim te stacje SD są nadawane a nie tylko to jak je pokazuje telewizor 4K?

 

Chodzi o to że że kiedy większość kanałów była w SD, a kanałów HD było jeszcze stosunkowo mało, to sobie nie przypominam żebym wtedy widział (na matrycach HD czy HD ready) gdzieś tak duże kwadraty na obojętnie jakiej przekątnej, jakie były wtedy dostępne.

 

Pamiętam jak też pojawiła się pierwsza plazma Philipsa w rozmiarze 50'' i najczęściej w sklepach szedł na nich materiał z niemieckich analogowych kanałów satelitarnych w SD i jakość i czystość obrazu była bardzo dobra, no ale analog satelitarny nie był poddany żadnej kompresji ani obrazu ani dźwięku bo to był inny system nadawania.

 

A do czego zmierzam, ano do tego że dzisiejsze cyfrowe kanały SD bardzo często wyglądają na większych przekątnych dramatycznie gorzej niż kiedyś wyglądały analogowe kanały satelitarne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krak_oN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8K ma sens ale bardziej na bardzo ogromnych ekranach kinowych typu IMAX. Moim zdaniem znacznie ważniejsze czynniki dla uzyskania efektu obrazu takim jak widzimy go oczami, to osiągnięcie znacznie wyższych precyzji niezależnego podświetlania pixeli, a także jest jeszcze dość daleko do osiągnięcia rzeczywistej pełni skali kolorów postrzegalnych przez ludzki wzrok, a do tego pewnie znalazłoby się jeszcze kilka innych czynników technologicznych do poprawy z których nie zdajemy sobie sprawy.

 

A tam IMAX, jak bym wziął takiego 85" to mógł by być 8k, czemu nie...

Tylko po co, jak co najwyżej zdjęcia mógłbym sobie na nim pooglądać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez RAF77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co, jak co najwyżej zdjęcia mógłbym sobie na nim pooglądać.

 

Nie tylko. Upskalowane 4K również. Ci którzy widzieli mówią, że to naprawdę działa. Poza tym w sieci zaczynają pojawiać się materiały 8K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wyjaśnić kilka rzeczy? Już kilka razy czytałem, żeby docenić wyższą rozdzielczość, czyli np 4K, trzeba usiąść bliżej ekranu, oraz 4K ma sens przede wszystkim w dużych ekranach, to jak blisko będę musiał usiąść przy co najmniej 65 calach TV 8K, żeby docenić jego rozdzielczość? Wtedy nie będzie raczej wygodnie, przecież jakiś dystans między widzem a TV musi być zachowany, żeby nie kręcić głową ;), chyba, że to, co czytałem, to nie do końca prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie tylko. Upskalowane 4K również. Ci którzy widzieli mówią, że to naprawdę działa. Poza tym w sieci zaczynają pojawiać się materiały 8K.

Jak będzie netfix albo coś w tym stylu na 8k, to rozważę zakup.

Jakieś głupoty z sieci czy YouTube mnie nie obchodzą.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie netfix albo coś w tym stylu na 8k, to rozważę zakup.

Jakieś głupoty z sieci czy YouTube mnie nie obchodzą.

To trochę poczekasz, bo obecnie wprowadzane TV 8K w swym głównym założeniu mają jedynie "poprawiać" materiał dostarczony do 8K.

 

Zresztą z Jackiem w tej sprawie rozmawiałem, bo jestem po 3 dniowym pobycie w domu, gdzie zagościł TV Samsunga 8K i moje wrażenia są bardzo mieszane.

 

 

Po 1 materiał podawany do tego TV z satelity jest OKROPNY, sztuczny, nienaturalny (kolory, widać doklejanie części obrazu).

Natomiast materiał podany z odtwarzacza UHD 4K (płyta) wyglądał obłędnie. Oczywiście jasnośc matrycy juz czyniła cuda, ale ostrość obrazu poraża.

Tyle tylko, że ten TV jest bez przyszłości, bo nie ma szans by za kilka lat obsłużył np. odtwarzacze 8K (jesli w ogóle takie się pokażą) ze względu na brak np. najnowszego HDMI.

Kolejną rzeczą (to już moje zdanie) HDR+ polegnie w konfrontacji z DV, a tutaj upatruje sporej różnicy w materiale (materiał przygotowany z myślą o DV wyświetlany na ekranie obsługującym DV będzie ciekawszy niż bez supportu DV).

 

8K w przypadku TV ma sens przy dużych (naprawdę dużych) przekątnych, by zniwelować efekt widzenia pikseli.

Dobry upscaler z 4K do 8K naprawdę da radę, ale materiały SD będa wyglądać żałośnie.

 

I jeszcze jedno - "klasyczne" wydania na BD nie wyglądały oszałamiająco lepiej na tym Samsungu niz na np. moim Sony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę poczekasz, bo obecnie wprowadzane TV 8K w swym głównym założeniu mają jedynie "poprawiać" materiał dostarczony do 8K.

 

Zresztą z Jackiem w tej sprawie rozmawiałem, bo jestem po 3 dniowym pobycie w domu, gdzie zagościł TV Samsunga 8K i moje wrażenia są bardzo mieszane.

 

 

Po 1 materiał podawany do tego TV z satelity jest OKROPNY, sztuczny, nienaturalny (kolory, widać doklejanie części obrazu).

Natomiast materiał podany z odtwarzacza UHD 4K (płyta) wyglądał obłędnie. Oczywiście jasnośc matrycy juz czyniła cuda, ale ostrość obrazu poraża.

Tyle tylko, że ten TV jest bez przyszłości, bo nie ma szans by za kilka lat obsłużył np. odtwarzacze 8K (jesli w ogóle takie się pokażą) ze względu na brak np. najnowszego HDMI.

Kolejną rzeczą (to już moje zdanie) HDR+ polegnie w konfrontacji z DV, a tutaj upatruje sporej różnicy w materiale (materiał przygotowany z myślą o DV wyświetlany na ekranie obsługującym DV będzie ciekawszy niż bez supportu DV).

 

8K w przypadku TV ma sens przy dużych (naprawdę dużych) przekątnych, by zniwelować efekt widzenia pikseli.

Dobry upscaler z 4K do 8K naprawdę da radę, ale materiały SD będa wyglądać żałośnie.

 

I jeszcze jedno - "klasyczne" wydania na BD nie wyglądały oszałamiająco lepiej na tym Samsungu niz na np. moim Sony.

Witaj, jaką jasność ma ten telewizor, czy te 3000-4000 nitów podawane przez producenta to ściema?

Drugie pytanie, czy widać różnicę w obrazie na odtwarzaczu UHD 4K na tym Samsungu vs TV 4K?

Widziałeś może gry konsolowe na tym TV?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jaką jasność ma ten telewizor, czy te 3000-4000 nitów podawane przez producenta to ściema?

Drugie pytanie, czy widać różnicę w obrazie na odtwarzaczu UHD 4K na tym Samsungu vs TV 4K?

Widziałeś może gry konsolowe na tym TV?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Nie miałem okazji i w sumie nawet nie podchodziłem do tego TV z miernikami. Nie wiem czy rzeczywiście osiąga deklarowane jasności, ale w porównaniu do mojego Sony jest zdecydowanie jaśniej. Oglądaliśmy filmy i w zgaszonym pomieszczeniu (pora prawie nocna) był efekt mrużenia oczu.

Posiadam odtwarzacz UHD 4K Sony wraz TV 4K 75" z matrycą Master Series i jedno pewne - film z nośnika UHD jest ostrzejszy w każdym aspekcie od tego, jaki mam na swoim ekranie. To po prostu widać.

Nie piszę o widzeniu "poszczególnych pikseli" bo to bzdura - skupiam się na całościowym odbiorze obrazu jaki uzyskujemy, a ten jest mega, mega ostry.

Płyty BD wypadły "tak sobie", nie było żadnego efektu "wow", w sumie nie napisze nawet aby było lepiej/gorzej od mojego ekranu.

Było jasniej, było inaczej w temacie kolorów, było OK. Na pewno stawiałbym na materiał 4K jako wyjściowy do tego odbiornika.

 

Nie miałem okazji podłączyć konsoli (wujek ma swoje lata, a do Frankfurtu ciągnąć konsoli syna nie miałem zamiaru ;))

 

Napiszę tak: 8K obecnie to taki krok w bok i pół kroku do przodu, raczej obecnie temat dla osób poszukujących "nieskazitelnej" ostrości obrazu przy dużych przekątnych, ale z uwzględnieniem dobrej treści (absolutne minimum płyta BD).

 

Po włączeniu satelity (Niemcy) obraz zaczął sprawiać wrażenie nienaturalnego, swego rodzaju poczucie "pływania" tego obrazu. Widac mocne zaangażowanie procesora w upscaling i mnie się to nie podobało. Rzecz jasna jakaś część odbiorców nie zwróci na to żadnej uwagi lub to po prostu odpuści, natomiast byłem zainteresowany różnymi źródłami sygnału i stąd moje dociekanie o obraz z tego TV ze źródeł takich jak sat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta generacja 8k tylko dla bardzo wąskiego grona odbiorców.

Może być jako ekran do małej salki kinowej z odtwarzaczem UHD, to wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po włączeniu satelity (Niemcy) obraz zaczął sprawiać wrażenie nienaturalnego, swego rodzaju poczucie "pływania" tego obrazu. Widac mocne zaangażowanie procesora w upscaling i mnie się to nie podobało. Rzecz jasna jakaś część odbiorców nie zwróci na to żadnej uwagi lub to po prostu odpuści, natomiast byłem zainteresowany różnymi źródłami sygnału i stąd moje dociekanie o obraz z tego TV ze źródeł takich jak sat.

Ciekawe jest to co piszesz, bo w końcu mamy w tym mega długim wątku naoczną ocenę obrazu 8K, a nie samo teoretyzowanie z którego niewiele wynika.

To co opisujesz jako "pływanie" i ogólną sztuczność obrazu na 99% może być powodem zastosowania właśnie tych algorytmów skalowania opartych na SI, którymi chwalą się producenci. Jeśli ktoś więcej bawił się madVR to powinien wiedzieć jak to działa. Ostrość jest nieporównywalna z żadną inną metodą skalowania. Ale nie dość, że wymagają one ogromnej mocy obliczeniowej (już przy skalowaniu do FullHD wymagają bardzo mocnej karty graficznej), to efekt sztuczności wzrasta, czym więcej pikseli musi "dorobić" algorytm aby podbić rozdzielczość. Dlatego przy skalowaniu 4K do 8K efekt może być bardzo dobry, ale już zrobienie tego z rozdzielczości SD powoduje taki właśnie efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbakos właśnie między innymi do madvr kupiłem gtxa1080ti.. gdyż często również downscaluje w locie filmy 4k hdr do fullhd i efekt jest naprawdę zadowalający jeśli chodzi o jakość .. 980ti już nie dawała rady, trzeba było kombinować w opcjach..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darulok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie. Downscalowanie teoretycznie wymaga mniej mocy obliczeniowej. Nie ma tu potrzeby „zalepiać” czymś brakującej informacji w obrazie. Tu jedynie występuje potrzeba usunięcia zbędnej informacji.

Jeżeli jednak po prostu usuniemy co drugi piksel w pionie i w poziomie to efekt będzie marny i znów zobaczymy „schodki” zamiast płynnych przejść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szaman777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dobry upskaling to wyzwanie dla procesora i algorytmu. Downskaling w porównaniu z nim jest dziecinnie prosty. Dobrze kombinuję?

akurat w przypadku madvr karta przyjmuje prawie cały proces ale procesor również musi być silny.. Na kartach nVidi można włączy dsr czyli oszukaną rozdzielczość 4k.. Więc wtedy jak gdyby mamy 4k na fullhd.. Również to daje pewną poprawę ale wymagania na zasoby komputera ponownie rosną.. Długo by o tym pisać ale to nie wątek o tym..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wyjaśnić kilka rzeczy? Już kilka razy czytałem, żeby docenić wyższą rozdzielczość, czyli np 4K, trzeba usiąść bliżej ekranu, oraz 4K ma sens przede wszystkim w dużych ekranach, to jak blisko będę musiał usiąść przy co najmniej 65 calach TV 8K, żeby docenić jego rozdzielczość? Wtedy nie będzie raczej wygodnie, przecież jakiś dystans między widzem a TV musi być zachowany, żeby nie kręcić głową ;), chyba, że to, co czytałem, to nie do końca prawda.

 

Prawda i tylko prawda....ale wymyślono nowy sposób na wyciągnięcie kasy. Wmawia się nam że to za mało. Musimy mieć tak duży zapas rozdzielczości byśmy broń Boże w obrazie pikseli nie dostrzegli. Nawet z bardzo bliska.

Gdy okazało się że na tych telewizorach 8K nie ma czego oglądać (i długo nie będzie) w tej rozdzielczości wymyślono że będzie poprawiać 4K by jakaś korzyść z kupna tego telewizora jednak była. :)

 

Pierwsze takie poprawiające obraz źródłowy Samsungi (Q9S) ponoć miały poprawiać wszystko od SD i audio począwszy....widać słabo z tym było bo nie znalazłem informacji by weszły do masowej produkcji.

Drugi (następca Q900R) reklamuje się już jako poprawiający doskonale 4K, o innych rozdzielczościach czy dźwięku mniej się pisze....@arkadowski podał powody dlaczego o tym się nie pisze, nie będę powtarzał.

Boję się że jak się zacznie analizować to jak pokazuje przeskanowane 4K malkontenci też znajdą coś w tej rewelacyjnej ostrości co się wydaje nienaturalne. A jak wiemy nasze zmysły tak działają, że jak się nam coś takiego raz pokaże i to zauważymy, potem zawsze nam będzie przeszkadzać....przynajmniej ja tak (niestety) mam. :(

 

Słowem, kierunek może dobry, ale widać że ten inteligentny telewizor wiele musi się jeszcze uczyć, udoskonalać, mocno wspierany przez aktualizacje oprogramowania....mam nadzieję że ma do tego wystarczająco pojemny i giętki "mózg". :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.