Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Także uważam,że na płytkach powinno być więcej miejsca.Czy płytka ma 12cmx12cm,czy 14cmx14cm w naszym wypadku nie ma większego znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie . Jeśli ktoś chce się bawić ,, pro publico bono "  do udostępnię gerbery lub projekt na stronie EasyEDA . Powiedz tylko słowo a będzie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarła wersja N-K

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co myślicie?

Gdzieś czytałem że "K" bardzo często zdarzały się podrabiane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę? Wyluty?. Jeżeli tak to oryginalne AD. Bo komu by sie chciało podrabiać i jeszcze markować lutowanie. Sprawdź w DACu Vivaro. Jeśli będą działać , będą oki. Pozostaje kwestia oryginalności gradacji.

Moje kiedyś zamówione na aliexpress przyszły...ze Szwecji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2022 o 09:17, Mariusz03 napisał:

Bo na gimnastykowanie się jak sugerujesz i założeniem od spodu regulatorów dyskretnych czy wiekszych kondensatorow mija się z celem.

Hmm... Czy aby na pewno jest to gimnastykowanie się?
1.  Grzejące się stabilizatory stoją na warstwie C1 skutecznie odseparowane od elektrolitów, którym to grzanie nie do końca pomaga jeśli idzie o trwałość - i je niszczy. Gdy nie ma w pobliżu innych elementów, to małe radiatory też nie są problemem, by były.

2. Kondensatory stoją sobie przylutowane na warstwie wylewki masy, więc ich rola jako ogromnych zwojów folii jest dość skutecznie odseparowana warstwą płaszczyzny masy od ścieżek sygnałowych i cyfrowych, a więc mamy mniejszą podatność na wszelkie możliwe zakłócenia, bo te zwoje folii stoją za największym płaskim ekranem masy.

3. Układy scalone i stabilizatory są dostępne bez problemów do wszelkich pomiarów, bez problemu podłączę oscyloskop i zbadam wszelkie sygnały na nóżkach scalaków.

4. Wlutowanie czy też awaryjne wylutowanie CS'a (za pierwszym razem kupiłem w Chinach paskudne podróbki CS8414, które od razu zwierają linię zasilania i stabilizator leci w kosmos po minucie - i musiałem go wylutować) gdy nie ma obok elementów RC, to łatwizna, nic nie przeszkadza, bo z niczym to nie koliduje i łatwo manewrować z grotem. 

5. Montaż dwustronny to jednak zmniejszenie PCB i  skrócenie ścieżek sygnałowych, a więc ma wpływ na stałą RC sygnałowej tzw. linii długiej, jaką jest połączenie, a więc często na mniejsze zniekształcenia.

Dla mnie montaż dwustronny ma więcej zalet niż wad, jedyną to wyższy gabaryt obudowy. Ale to tylko jest pomysł, bo tak zmontowana pierwsza genialna płytka od Artura wymiata swoją jakością mojego Asus Xonar'a w kompie.

Problem z forum jest taki, że na PCB każdy ma dość niski określony budżet. Zwiększenie wymiarów PCB skutkuje w przypadku większego zamówienia dużo wyższymi kosztami. Każdy z nas projektuje zawsze ten pierwszy prototyp, który nie wiadomo czy będzie fajny, lub czy nawet zadziała - i projektuje go tak na prawdę "pod siebie".

Jeśli zminiaturyzowany prototyp działa dobrze i jakość jest, to nic nie stoi na przeszkodzie, by za chwilę zmienić wersję projektu na 2.0, spełniając wszelkie życzenia co do większych elementów, radiatorów - bo wtedy zamówienie nie jest obarczone ryzykiem wtopy. Potrzebny jest wtedy tylko nowy BOM z wymiarami tych nowych elementów.

Jak Artur zaprojektuje działające Mini, to zawsze jmożna zrobić projekt Maxi, tylko to Mini musi najpierw zadziałać 🙂 

W załączniku - bezczelne chińskie podrabiane CS8414 od Liheng2 Store z Ali - widać w powiększeniu nacięte nogi i przegięte na drugą stronę. Taka podróbka zwierała od razu zasilanie - paliła w efekcie stabilizator.
Usunięcie tej podróbki w gąszczu sąsiadujących elementów byłoby trudniejsze. A przy dwustronnym montażu - wylutowanie odbyło się bezproblemowo, bez niszczenia sąsiednich elementów.
Ale to tylko tak na marginesie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Krzych 2 napisał:

Dobrze widzę? Wyluty?.

 

Nie da się ukryć 🙂

Zastanawia mnie to, że wszystkie 8 szt. ma ten sam nr...

Jeśli nie pochodzą z jednego urządzenia ( były jakieś z wieloma kostkami? ), to musiały być odzyskane z DACów z jednej serii, może jakieś niesprzedane magazynowe NOS?

I jeszcze ciekawostka, gradacja K ma od spodu takie oznaczenie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   IMG_0485.thumb.jpg.ac9d5a5e70cf8f6a7fa014de160e09b7.jpg

 

Te które kupiłem wcześniej:

 

IMG_0489.thumb.jpg.06f1ac49065f06c0afc5a606d4659bf8.jpg IMG_0458.thumb.jpg.9a7b784b03d9f9e867d6a592e07b224d.jpg

 

 

22 godziny temu, Krzych 2 napisał:

Moje kiedyś zamówione na aliexpress przyszły...ze Szwecji.

 

Moje kupione w Chinach przez ebay, a przyszły z... Holandii 🙂

 

Przed chwilą włożyłem na próbę do podstawek. Grają na "pierwszy rzut ucha" OK. Zobaczymy jak wypadną porównania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Music napisał:

Przed chwilą włożyłem na próbę do podstawek. Grają na "pierwszy rzut ucha" OK.

No to masz gwarancję, ze to nie malowanki np z AD1861. Nie powinny też w tym DACu nadmiernie się grzać, mogą być ciepłe, ale nie gorące. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, dekRe napisał:

Problem z forum jest taki, że na PCB każdy ma dość niski określony budżet. Zwiększenie wymiarów PCB skutkuje w przypadku większego zamówienia dużo wyższymi kosztami. Każdy z nas projektuje zawsze ten pierwszy prototyp, który nie wiadomo czy będzie fajny, lub czy nawet zadziała - i projektuje go tak na prawdę "pod siebie".

Jeśli zminiaturyzowany prototyp działa dobrze i jakość jest, to nic nie stoi na przeszkodzie, by za chwilę zmienić wersję projektu na 2.0, spełniając wszelkie życzenia co do większych elementów, radiatorów - bo wtedy zamówienie nie jest obarczone ryzykiem wtopy. Potrzebny jest wtedy tylko nowy BOM z wymiarami tych nowych elementów.

Jak Artur zaprojektuje działające Mini, to zawsze jmożna zrobić projekt Maxi, tylko to Mini musi najpierw zadziałać 🙂 

Te argument do mnie przemawiaja, oczywiście prototyp może być w wersji nawet mikro. Bez znaczenia jednak wersja już "komercyjna" nie wyobrażam sobie , bo wolę mieć ciut dluzsze ścieżki kosztem minimalnych znieksztalcen,  ale mieć możliwość zaaplikowania powaznych komponentow . Bo ogólnie przekaz na dobrych dużych podzespolach (kondy i regulatory, kluczowe rezystory przewlekane) zdeklasyje wersję mini. Dobrym kompromisem jest zastosowanie tam gdzieś można rezystorów smd bo ma to mniejszy wplyw na dźwięk pozwalajac zmniejszyć odleglosci pomiędzy elementami. 

Twój przyklad z chińskim CS8414 potwierdza ze elementy muszą być markowe z dobrych źródeł. Trzeba niestety zainwestowac jesli ma to dobrze grać. Lepiej jest się ograniczyc do jednej ,dwóch rozwiazan DAC zrobionych bardzo dobrze niż mieć pięć tylko zrobionych.  Sam kiedyś sceptycznie podchodzilem np. do regulatorow dyskretnych. Myślałem co można wiecej osiagnac przecież wystarczy przykladowo lm317 lub l7805 wymienić na starą motorole, słychać bylo progres, dopóki nie wyprobowalem dyskretnych ukladow. Teraz nawet nie chcę slyszec o innych bo wiem jakie straty są po zastosowaniu nawet najlepszych regulatorów ze starej koncepcji krzemowej. To tylko przyklad, z innymi elemetami jest to samo. 

Dlatego sam się ograniczylem do dwóch kości moim zdaniem bardzo dobrych tda1541a oraz pcm1794. (Myślę jeszcze o ad1860-5 , na razie funduszy brak) To powinno mi to wystarczyc. Cieszę się że są tu zapalency jak chocby Artur, który rozkręca się z roku na rok, projektujac coraz lepsze już sprawdzone rozwiązania. Tak trzymać. Jednak lepiej jest zastosowac coś bardziej elastycznego. Tak aby Ci co nie maja kasy zlozyli sobie zabawkę do sluchania oraz Ci którzy mogą wydać ciut wiecej aby sprawdzić co taka zabawka naprawdę potrafi. 

Szkoda, że dziś pomyslem z azji oraz ksiegowych zagościła na dobre minimalistycznosc zwlasza w audio.  Trzeba niestety szukać już ze świeczka dobrych projektów pcb, gdzie nie trzeba się zastanawiac czy da się upchnac wiekszą szpilkę i jakiej firmy aby ja zmieściła. Dobrym przykladem jest pass d1 w dwóch wersjach od Muzga ( mini do CD oraz wekszej do dac ) oraz swietny projekt preampa Conrad-Johnson zaprezentowanego z przeróbkami Mqgivera z orginalna dużą porządna płytka chinska,  gdzie można założyć nawet duzego mundorfa mlytic czy kemet for audio. Niestety są to wyjątki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dal zainteresowanych załączam pliki Gerber mojej wersji dac-a na CS8414 + AD1860_PCM61 itp .

Ostrzegam - nie testowałem i mogą być błędy . Płytki dopiero przyszły więc zajmie mi sporo czasu skompletowanie elementów i uruchomienie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Mariusz03 napisał:

Te argument do mnie przemawiaja, oczywiście prototyp może być w wersji nawet mikro. Bez znaczenia jednak wersja już "komercyjna" nie wyobrażam sobie , bo wolę mieć ciut dluzsze ścieżki 

A co to jest wersja komercyjna?

Artur wyraźnie napisał , chcesz to se zrób jakie Ci się podoba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Mariusz03 napisał:

Bo ogólnie przekaz na dobrych dużych podzespolach (kondy i regulatory, kluczowe rezystory przewlekane) zdeklasyje wersję mini.

Ciekawa sprawa bo ja mam podobne podejście jak Ty . I tak projektowałem tą płytkę . Elementy SMD są tylko tam gdzie nie mają wpływu na brzmienie a tam gdzie SMD są w torze sygnału można wstawić np rezystory thin film , które są teoretycznie lepsze niż przewlekane bo nie ma problemu z wpływem kiepskiej jakości długich wyprowadzeń ( nóżek) i mają bardzo niskie szumy .

Które elementy powinny być większe twoim zdaniem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, arturp napisał:

Które elementy powinny być większe twoim zdaniem

Jeśli mogę coś zasugerowac to oczywiście wiecej miejsca na regulatory, tak aby można było wpakowac regulator dyskretny z radiatorem (chodziło o więcej miejsca na glebokosc i szerokość )

Kolejny problem to kondy elektrolityczne, fajne jakbys mógł projektowac tak szerokość aby mozna było wstawić przynajmniej elny carafines czarne lub AN seiryu nonpolar) jeśli te wejdą to wejdą kazde inne do wartości 2200uf.  Jesli wymagane będą większe w zasilaniu 4700uf to proszę brać opcję mundorf mlytic lub kemet. Można polemizowac nad innymi typu panasonic FC, wurth, nichikon kz,  rubycon zlh, zlj to te godniejsze uwagi. Przerobilem tego całe stada i szkoda ograniczac się tylko do nich. Bo każdy z nich ma swoje wady i zatety. Jednak wstawienie naprawdę dobrego kondensatora moze zadziałać cuda zwlasza w DAC, moje ulubione to kaisei nonpolar są drogie fakt, ale na małe napiecia do przełknięcia. Mają tyle powietrza i dociazenia pasma do tego mega przezroczyste, że są wrecz nie do zastapienia w kluczowych miejscach. Moimi zadniem lepsze niż tak oslawione black gate. Proszę nie mylić tylko z kaisei polar bo te maja skopane środek pasma i do sygnału się nie nadaja. 

Kondy foliowe to mniejszy problem, zwlasza małe wartości do 10nf wieksze 100nf może być problemem wpakowac tam amtransy AMCG, Mallory, orange drop, Mustard Vintage, czy Auricap XO.

Nie ograniczalbym się rozmiarami do Wima to słabe kondenstory jedyna zaleta to małe wymiary, ale jak to mówią "jeśli jest wima to hifi ni ma". 

11 godzin temu, arturp napisał:

Elementy SMD są tylko tam gdzie nie mają wpływu na brzmienie a tam gdzie SMD

Zgadzam się z tym.

11 godzin temu, arturp napisał:

w torze sygnału można wstawić np rezystory thin film , które są teoretycznie lepsze niż przewlekane bo nie ma problemu z wpływem kiepskiej jakości długich wyprowadzeń ( nóżek) i mają bardzo niskie szumy .

mam małe doswiadczenie z rezystorami thin film smd jednak dosyć spore z przewlekanymi typu AN tantal nomagnetic, shinkoh, AN niobium,  Takmany metalowe i carbon,  Amtrans carbon,  Allen Bradley,  Tepro,  Kiwame, z-foil. Ładnie nimi można modelować dźwięk zwłaszcza barwe. Nieraz wstawienie jednego weglowego rezystorka oczywiście  dobrej jakości świetnie moze ocieplic przekaz nie tracąc nic na dokładność lub zmiksowac, moja ulubiona kombinacja tantal z niobium lub wegielek z z-foil. Czy da się zastąpić calkowice w torze sygnalu w/w na smd ? Trochę wątpię.

Warto podyskutowac może nad inną opcją, a mianowicie nad gotowymi rozwiazaniam zasilaczy do DACa. Jest tego sporo na rynku od chinskich po rodzimej produkcji skonczywszy na diy (sigma, jung), to pozwoli odchudzic znaczaco płytkę DACa,  a efekt koncowy przy zastosowaniu najlepszych zasilaczy byłby dużo lepszy niż zastosowanie zasilacza zintegrowanego z DAC. Taka opcja będzie zarowno korzystna dla tych którzy liczą się z pieniążki (gotowy zasilacz na aliexp mozna dostac do 100zl, a ręcze że będzie lepszy niż te rodzimej konstrukcji w wyzszej cenie) i  dla tych którzy mogą pozwolic sobie na zakupienie dobrego gotowca typu premium od Muzga czy zrobieniu na wypasie sigmy lub junga. To tylko propozycja do przeanalizowania.

Może inni koledzy podziela się swoimi uwagami i co ich gniecie w boku 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Mariusz03 napisał:

To tylko propozycja do przeanalizowania.

OK , rozumiem . Przyznam ,że myślałem o tym i trochę eksperymentowałem z różnymi ,, audiofilskimi " elementami bo sam lubię ,,wstawić coś dobrego" . No i wyniki są niejednoznaczne . Czasem jest wyraźnie lepiej niż w przypadku zastosowania standardowych elementów ( na przykład zwykłych rezystorów metalizowanych Vishay ) , czasem nie słychać różnicy a zdarza się ,że jest gorzej ( subiektywnie oczywiście ) . Na przykład w kilku projektach robiłem miejsce na duże kondensatory wejściowe sygnału SPDIF a potem wstawiałem tam różne drogie kondy i niestety najlepiej wypadały Vishay 1837 po kilka PLN sztuka . Kiepsko było z kondensatorami na wyjściu - zrobiłem miejsce na Jantzeny a skończyło się na dwa razy większych Mundorfach , które i tak nie weszły w zaprojektowane miejsce . Aby zrobić takie płytki trzeba nie tylko zaprojektować układ ale także zaplanować miejsce pod ściśle określone elementy danego producenta . A to już ogranicza swobodę wyboru i decydowania o kosztach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskretny analog/opamp do PCM1794A ale z pasywną konwersją na rezystorach 33R . Więc to nie jest typowa konwersja aktywna tylko pasywna a opamp pracuje tylko jako wzmacniacz napięcia z pasywnej konwersji .To nawet gra , brzmienie jest bardziej naturalne niż z dobrych scalonych opampów ale Burson Vivid gra na zbliżonym poziomie . Złożyłem tego opampa z tego co miałem pod ręką i część elementów jest podłej jakości ( wyluty ze staroci , za małe pojemności kondów , różne tranzystory niedokładnie sparowane  itd co skutkuje ogromnym offsetem dochodzącym w jednym kanale do 100mV ) więc docelowy egzemplarz pewnie zagra nieco lepiej .

Ogólne wrażenia :

POZYTYWY:

- bardzo naturalne barwy 

- brak agresji , ostrych sybilantów i ziarnistości na średnicy ( pewnie dlatego ,że to klasa A )

- dźwięk ciepły i odpowiednio dociążony ( muzg napisał ,że takie wynalazki mogą grać lampowo i to się potwierdza )

- dużo basu ale bez przesady

- piękna góra , stonowana 

- klarowna , namacalna i plastyczna średnica 

- sporo detali ale brzmienie skoncentrowane na całości przekazu 

- ładna uporządkowana przestrzeń ale nie ,, holograficzna " , nie wielopoziomowa i bez spektakularnej głębi  - wszystko jest raczej blisko co z drugiej strony daje bardzo obecną średnicę i pierwszy plan ale bez natarczywości 

- brak przydźwięku sieciowego i wzbudzeń , czego nie można powiedzieć o układach eksperymentalnych w wersji na pająka , które złożyłem wcześniej 

NEGATYWY :

- bas duży ale niezbyt szybki i precyzyjny ( Krzych 2 nazwał go chyba bułowatym i ja też mam takie wrażenie ale to nie jest bardzo dokuczliwe , po prostu są lepsze układy/opampy do basu i rytmu )

- brakuje planktonu , mikrodetali , oddechu 

- nie słychać emocji ( wiem , wiem ... to audiofilskie bajki ale inne układy dają namiastkę tego wrażenia - szczególnie lampowe ) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

OPAMP schemat do produkcji.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, arturp said:

- brakuje planktonu , mikrodetali , oddechu 

a słyszałeś to może kiedyś na jakiejś delta sigma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Daniel_68412 napisał:

a słyszałeś to może kiedyś na jakiejś delta sigma?

No tak , ten układ jest podłączony do PCM1794A  a on ma właśnie modulator delta-sigma .Do tego przetwornika go zrobiłem i chyba jest najlepszy ze wszystkiego co do niego podpinałem na wyjściu . Jest ciepły i wyrazisty , zupełnie nie tak jak zimny tranzystor .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, arturp said:

No tak , ten układ jest podłączony do PCM1794A  a on ma właśnie modulator delta-sigma .Do tego przetwornika go zrobiłem i chyba jest najlepszy ze wszystkiego co do niego podpinałem na wyjściu . Jest ciepły i wyrazisty , zupełnie nie tak jak zimny tranzystor .

wiem, że to jest DS ale napisałeś wyżej, że:

"brakuje planktonu , mikrodetali , oddechu"

więc pytanie czy kiedyś to słyszałeś na 1794 lub jakimś innym DS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Daniel_68412 napisał:

więc pytanie czy kiedyś to słyszałeś na 1794 lub jakimś innym DS

Słyszałem na PCM1794A z innymi analogami ( np konwersja pasywna , symetryzacja wyjść na transformatorach i lampowy SRPP ) a także na AD1955 w starym odtwarzaczu Harmana HD970 - ale nie tak wyraźnie jak na moich R2R . Wczoraj porównałem ten nowy opamp dyskretny połączony z  PCM1794 do  dac-a VIVAro z analogiem lampowym i dac VIVAro jest pod tym względem wyraźnie lepszy . Dzwięk jakoś tak łatwiej wchodzi , niczego nie brakuje , no i ta spektakularna przestrzeń z planktonem , poziomami i głębią ... A co do delta-sigma , które mają wyjścia napięciowe to nigdy tego nie ,, umiały" . Sporo ich przećwiczyłem , niby wszystko na miejscu , w odpowiednich proporcjach itd ale jakoś tak bezbarwnie , płasko i nie wciąga . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, arturp napisał:

Wczoraj porównałem ten nowy opamp dyskretny połączony z  PCM1794 do  dac-a VIVAro z analogiem lampowym i dac VIVAro jest pod tym względem wyraźnie lepszy .

Nie wiem czy to dobre porównanie,  analog lampowy zrobił swoją robotę. 

Muzg też zaprojektowa ciekawy dac na pcm1794 dużo sobie po nim obiecywalem, na każdy kanal osobna kostka, zasilanie zaprojektowane na ukladach dyskretnych wielo poziomowych,  w różnych opcjach (na bogato nawet 4 stopinowe lub biedne jedno lub dwu stopniowo jesli dobrze zobaczylem) osobne zasilanie na każdą sekcję , pomyslem to może zagrać bardzo dobrze.  Na końcu analog "na razie" jest zrobiony na opa ad797 (to jeden z lepszych opa, ale daleko mu do wzmacniaczy dyskretnych a zwłaszcza analogow lampowych) pcm1794 to chyba jedna z lepszych kości DS,  ale nie wykorzysta się jej pełnego potencjału gdzie analog jest zrobiony na opa. Takich rozwiazan jest masa i dyskwalifikuje w moich oczach.  Lepiej chyba bedzie zrobić dac bez analogu tylko z wyjsciem sygnalu na dobry zewnetrzny analog np. lampowy, który pokaże co tak naprawdę potrafi pcm1794. 

Sorrki za moje uwagi dotyczace bardziej rozwiazania muzga. Dużo jest dac ów na pcm1794 jedne maja skopane zasilanie analog dobrze zrobiony, inne super zasilanie, a analog beznadziejny. Więc ciągle brakuje czegoś. Domyslam się że przynajmniej w rozwiazaniu Muzga miał być tanio i dobrze, ale czy dobrze będzie z takim analogiem gdzie to kluczowe (jak nie serce) rozwiązanie kazdego dac... 

Mam nadzieję że Konrad nie wezmie sobie tego do serca bo to łebski koleś. I podziwiam wszyskich którzy projektują takie zabawki więc szacun wielki dla Ciebie również.  Bo czym bysmy się bawili, narzekali lub zachwycali się gdyby nie Tracy ludzie jak Wy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mariusz03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mariusz03 napisał:

analog "na razie" jest zrobiony na opa ad797

AD797 u mnie zagrał ,, misiowato " mimo , że zrobiłem mu ładną płytkę dual mono z porządnym zasilaniem .

 

3 godziny temu, Mariusz03 napisał:

pcm1794 to chyba jedna z lepszych kości DS

Też tak myślę . Mam już dwa dac-ki na tym przetworniku ( dzisiaj uruchomiłem drugi egzemplarz z innymi elementami ) i gra bardzo fajnie . Łączę go z kilkoma analogami i różnice brzmieniowe są wyraźne ale dochodzę do wniosku ,że chyba jednej rzeczy nie potrafi tak jak dobre R2R - nie potrafi zaangażować emocjonalnie . Wszystko robi świetnie ale tak raczej rzetelnie , jak dobry rzemieślnik . A dobrze zrobiony PCM1702 , AD1865 , TDA1541A itp w trybie nos , z dobranym analogiem to jednak granie pełne emocji chociaż każdy z nich też ma niedociągnięcia i nie wszystkie nagrania brzmią dobrze - np AD1865 z analogiem lampowym nadmiernie ociepla niższą średnicę i robi się ciemno , tłusto i mało klarownie .

 

3 godziny temu, Mariusz03 napisał:

Lepiej chyba bedzie zrobić dac bez analogu tylko z wyjsciem sygnalu na dobry zewnetrzny analog np. lampowy, który pokaże co tak naprawdę potrafi pcm1794. 

I tu się zgadzamy w myśl starej dobrej zasady ,że do przetwornika trzeba dobrać analog pod swój system i preferencje brzmieniowe .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentuje od jakiegoś czasu z 2 x PCM1794A. Zbudowałem sobie prototyp do prób:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAC_PCM1794A_V2_1280.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.09.2022 o 14:04, Mariusz03 napisał:

Te argument do mnie przemawiaja, oczywiście prototyp może być w wersji nawet mikro. Bez znaczenia jednak wersja już "komercyjna" nie wyobrażam sobie , bo wolę mieć ciut dluzsze ścieżki kosztem minimalnych znieksztalcen,  ale mieć możliwość zaaplikowania powaznych komponentow . Bo ogólnie przekaz na dobrych dużych podzespolach (kondy i regulatory, kluczowe rezystory przewlekane) zdeklasyje wersję mini.

Problem dalej jest taki, że i tak każdy projektuje pod siebie i swoje ulubione rozwiązania. Może jestem zbyt sceptyczny, ale wątpię, by ktoś z forum chciał zaryzykować 100 czy 150 zł za większe prototypowe PCB z ryzykiem wtopy czy słabego działania. 

W załączniku, tylko jako przykład - jedna warstwa C1 - moja wersja NOS-TALGIA 1 - pierwszej wersji według pierwszego super grającego u mnie projektu Artura na AD1865  - schemat według Audio Note ale z buforem formującym brzydkie sygnały z CS'a - PCB około dwa razy gabarytowo większe od PCB Artura, pod większe kondensatory, większe diody, większe dławiki, minimum elementów SMD, z sygnalizacją diodami LED każdej odrębnej strefy z linii zasilania by uniknąć zagadek, "czemu to jeszcze nie działa a powinno" 😉, a mimo że dużo większe, to jednak przy obowiązkowym montażu na obu stronach "bo się nie zmieści" - elementy pasywne i elektrolity na wylewce masy "na suficie", układy scalone i stabilizatory "pod podłogą".

Zawsze będzie zgniły kompromis i zawsze za mała płytka... 😉 
No i jeszcze trzeba w totka wygrać... 😉 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo Panowie jakie wielkie pcb robicie.  Ja to wszystko mam malutkie 😅 - DACi  zasilam z USB  😋.

pcm1794a
ssBitV7.jpg

z Nutube gra bardzo fajnie...
10i9b6G.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, arturp napisał:

AD797 u mnie zagrał ,, misiowato " mimo , że zrobiłem mu ładną płytkę dual mono z porządnym zasilaniem .

Jest wiele podróbek sam mam ich ze trzy rodzaje w tym dwa oryginalne z mouser.  Oczywiście wersja BR jest najlepsza.

Dodam, że AD797 wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zasilania -- ze względu na swoją konstrukcję jest znacznie bardziej wrażliwy na wiele subtelnych rzeczy niż inne wzmacniacze. Teraz głównie uzywam je w zasilaniu jako filtr. 

Reszta na dyskretnych, ale nie Bursony. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Muzg napisał:

Eksperymentuje od jakiegoś czasu z 2 x PCM1794A. Zbudowałem sobie prototyp do prób:

 

Widzę na osobnej płytce masz analog z wzmacniaczami dyskretnymi. Uff 🙂 A próbowałeś jak to gra z Twoim analogiem zbalansowanym na lampach ? 

Może parę słów napiszesz, co w trawie piszczy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mariusz03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Muzg napisał:

Eksperymentuje od jakiegoś czasu z 2 x PCM1794A.

Będę Ci kibicował, ponieważ taki by mi się przydał. Na pewno zagra lepiej niż mój kupiony chińczyk na tych układach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

nie czytałem całego wątku, niestety nie mam tyle czasu. Co jakiś czas rozglądam się na świecie za płytkami do daca na AD1860 lub AD1862 lub AD1865  bez filtrów i bez oversamplingu. Potrzebuję czegoś naprawdę prostego czyli:

miejsce na chip DAC, miejsce na odbiornik spdif CS, każda gałąź zasilana oddzielnie przez niezależy regulator typu 7805.

coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

macie coś takiego na sprzedaż?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, 2A3_fan napisał:

Panowie,

nie czytałem całego wątku, niestety nie mam tyle czasu. Co jakiś czas rozglądam się na świecie za płytkami do daca na AD1860 lub AD1862 lub AD1865  bez filtrów i bez oversamplingu. Potrzebuję czegoś naprawdę prostego czyli:

miejsce na chip DAC, miejsce na odbiornik spdif CS, każda gałąź zasilana oddzielnie przez niezależy regulator typu 7805.

coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

macie coś takiego na sprzedaż?

Napisz do @arturp może mu jeszcze jakieś płytki zostały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, 2A3_fan said:

Panowie,

nie czytałem całego wątku, niestety nie mam tyle czasu. Co jakiś czas rozglądam się na świecie za płytkami do daca na AD1860 lub AD1862 lub AD1865  bez filtrów i bez oversamplingu. Potrzebuję czegoś naprawdę prostego czyli:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest też 1865

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jest projekt darmowy. Długi temat niestety po angielsku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.