Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny Equilibrium - nowa seria designerskich kolumn.


sly30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, ASURA napisał:

brak na rynku 15calowych głośników o dużej efektywności ale niskiej mocy z łagodnie opadającą charakterystyką

jeśli dasz dwa na stronę to na każdym z nich zbudujesz hi-end

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jest w czym wybierać 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adi777 napisał:

Scan Speak 38WE odpada?

Ma 45-55Wat mocy, ma efektywność 96-100dB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ASURA napisał:

Ma 45-55Wat mocy, ma efektywność 96-100dB?

jak dasz dwa na stronę to do 95 db dodaj 6 🙂

poza tym nie sugeruj się mocą nominalną tylko wytrzymałością w określonej obudowie dla danej częstotliwośći

Twoje vintage przy odkręceniu gały wyplują membrany jeśli będziesz chciał sięgnąc 20 hz

musisz uwazać, naprawdę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Adi777 napisał:

Od ilu, żeby nie było źle? 30 metrów wystarczy, czy może być mniej?

Trudne pytanie, a raczej odpowiedź, bo może być pokój 25m2 łatwo ustawny, fajny prostokąt, który można dodatkowo powiększyć akustycznie odpowiednią adaptacją akustyczną i uzyskać coś na miarę 40m2, a może być pokój 25m2, zwalony medalami, gdzie nie za bardzo można zrobić akustykę i do tego słabo ustawny i wtedy sytuacja mocno się komplikuje. Ale nie zawsze „musi” być 2x 15 cali. Dobrze zbudowane kolumny z dobrej jakości driverami 2x12 cali, czy jak te Etony w Equilibrium 2x 11 cali, to na prawdę potrafi dobrze zagrać i dać drive, wykop i świetną dynamikę. Życie zmusza nas do kompromisu. Często po prosu nie ma sensu wstawiać wielkich kolumn z 2x 15 cali. Ale jeśli miejsce jest, powiedzmy 35-40m2, adaptacja akustyki i ustawny pokój, to ja bym powalczył. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, slawek.xm napisał:

jeśli dasz dwa na stronę to na każdym z nich zbudujesz hi-end

czasami to za dużo nie trzeba dawać, w zastępczych starych kolumnach z 10" gdzie producent pisał 40Hz, gdzie fizycznie pomierzone było dokładnie 40Hz i opad charakterystyki w dół; wystarczyło kable od terminala wymienić żeby pokazać że producent nie wiedział co skonstruował bo pasmo zeszło na...35Hz i nawet 600Watowe monobloki w klasie A/AB nie były w stanie wcześniej przepchnąć do cewki wystarczająco silnego sygnału

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sly30 napisał:

Trudne pytanie, a raczej odpowiedź, bo może być pokój 25m2 łatwo ustawny, fajny prostokąt, który można dodatkowo powiększyć akustycznie odpowiednią adaptacją akustyczną i uzyskać coś na miarę 40m2, a może być pokój 25m2, zwalony medalami, gdzie nie za bardzo można zrobić akustykę i do tego słabo ustawny i wtedy sytuacja mocno się komplikuje. Ale nie zawsze „musi” być 2x 15 cali. Dobrze zbudowane kolumny z dobrej jakości driverami 2x12 cali, czy jak te Etony w Equilibrium 2x 11 cali, to na prawdę potrafi dobrze zagrać i dać drive, wykop i świetną dynamikę. Życie zmusza nas do kompromisu. Często po prosu nie ma sensu wstawiać wielkich kolumn z 2x 15 cali. Ale jeśli miejsce jest, powiedzmy 35-40m2, adaptacja akustyki i ustawny pokój, to ja bym powalczył. 

W salonie będę miał około 35-36 m2, a w salce kinowej jakieś 24-26 m2. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, slawek.xm napisał:

Twoje vintage przy odkręceniu gały wyplują membrany jeśli będziesz chciał sięgnąc 20 hz

Robiłem eksperyment 180W w klasie A/AB odkręcone na full ale wypruło górne zawieszenie w innych 15calowych "papierzakach" tak że nie straszne mi dobrze zrobione vintage bo cewka i dolne zawieszenie miało się dobrze a górne padło bo było zrobione przez producenta na...gutaperce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adi777 napisał:

W salonie będę miał około 35-36 m2

ja bym polecił kolumny zamawiane na miarę 4-way na Ellipticorach

jeden 38we w dużej obudowie plus 21we plus 18we plus tweeter beryl lub ellipticor D34

tylko ,że koszt kompletu to pewnie 100 tysi

8 minut temu, ASURA napisał:

czasami to za dużo nie trzeba dawać, w zastępczych starych kolumnach z 10" gdzie producent pisał 40Hz, gdzie fizycznie pomierzone było dokładnie 40Hz i opad charakterystyki w dół; wystarczyło kable od terminala wymienić żeby pokazać że producent nie wiedział co skonstruował bo pasmo zeszło na...35Hz i nawet 600Watowe monobloki w klasie A/AB nie były w stanie wcześniej przepchnąć do cewki wystarczająco silnego sygnału

pomiar Fs zależy od przyłożonego napięcia sygnału , głośniki pro mają w katalogach podane napięcie przy jakim był pomiar Fs, dlatego Twoje ekperymenty są prawdziwe, dobre wygrzanie rozruszanie zawieszenia też w rezultacie obniża Fs(częstotliwość rezonansową głośnika)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, m4tech napisał:

najbliższe efektu live, ale jednak nadal dość dalekie był odsłuch zestawów Cabasse Atlantis, reszta topów czyli jakieś topowe  MBL dawały właśnie to spl ale mocno brakowało holografii i rozdzielczości średnicy i przede wszystkim góry jak się okazało w stosunku do żywych być może nie znanych ale zdolnych muzyków na deptaku

Z tego i innych powodów pisałem że głośniki MBL to już historia.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, 747 napisał:

Z tego i innych powodów pisałem że głośniki MBL to już historia.

nawet jeśli, to jak dotąd w reprodukcji dookólnej nikt im jeszcze nie fiknął, a po za tym, ręka w górę ilu tu miało cebule u siebie, ze się tak mędrkuje o powodach, bo na wystawach i tych napędzanych byle piecykiem, to wiecie, rozumiecie, ale możecie sobie co najwyżej pogwizdać 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, piano napisał:

na wystawach

Pozostańmy w przyjacielskich stosunkach.

 

Waśnie wystawy są kluczowe.

W wyścigu.

Bez nich, wszyscy by posiadali najlepszy dźwięk.

Wszyscy by byli największymi specjalistami.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 747 napisał:

Waśnie wystawy są kluczowe.

wybacz, ale - pozostając w niezmiennych stosunkach- jestem odmiennego zdania. Dla mnie wystawy w sensie sonicznym są tylko poglądowe. Mają mnie przybliżyć do produktu, zapoznać z ogólną sonicznością, charakterystyką pracy, możliwościami.

Kluczowym w nim w moim rozumieniu jest środowisko, możliwości ustawienia, a to na wystawach najczęściej pozostawia wiele do życzenia, bo najczęściej jest przypadkowe, nie wspominając o strukturze bryły o której niewiele wiemy. Istotną rolę odgrywa też kierownik budowy, a tym też różnie bywa i czas na przygotowanie. My latami budujemy, a tam w 2/3 dni ma hulać? Do tego mamy błędy w konfiguracji np. amp właściwy, a nie ten, który pod ręką w ofercie. Oczywiście, innych złożonych jest od metra, ale o tym już było odgrzewane z tysiąc razy. Ale to moje zdanie, nie trzeba się zgadzać. 😉

 przepraszam za OT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, morawka napisał:

Pamięta ktoś firmę Labirynthos ?

mieli ambitne projekty

Super TL tylko produkt "garażowy" brak metki i polactwo nie kupowało.

Byłem bardzo mile zaskoczony że mimo linii transmisyjnej bas nie wlókł się była dobra odpowiedź impulsowa no i cała reszta na dobrym poziomie.

No ale 20tysięcy za krajowe to kto by chciał tyle zapłacić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktory dystrybutor zawieze akurat Tobie sprzet wartosci pod milion albo i wiecej zl do Twego domu....na odsluchy.hahah

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, piano napisał:

wybacz, ale - pozostając w niezmiennych stosunkach- jestem odmiennego zdania. Dla mnie wystawy w sensie sonicznym są tylko poglądowe. Mają mnie przybliżyć do produktu, zapoznać z ogólną sonicznością, charakterystyką pracy, możliwościami.

Kluczowym w nim w moim rozumieniu jest środowisko, możliwości ustawienia, a to na wystawach najczęściej pozostawia wiele do życzenia, bo najczęściej jest przypadkowe, nie wspominając o strukturze bryły o której niewiele wiemy. Istotną rolę odgrywa też kierownik budowy, a tym też różnie bywa i amp właściwy, a nie ten, który pod ręką w ofercie. Oczywiście, innych złożonych jest od metra, ale o tym już było odgrzewane z tysiąc razy. Ale to moje zdanie, nie trzeba się zgadzać. 😉

 przepraszam za OT

Targi audio czy inne sa moim zdaniem wartościowe dla konsumenta, właśnie dla realnego dużego wyboru porównania i styczności z produktami

Niedawno poznałem człowieka który po przeprowadzce chce iść w minimalizacje i zamówił Kii Three, wybór padł po przeczytaniu recenzji w internecie, (odsłuchy ze względu na pandemie sa ograniczone lub niemożliwe) szczególnie przekonało go pier.... ze w studio takich używają
W domu ma fortepian, słyszałem jego dotychczasowy system i poznałem gust z opisu
a ja słyszałem Kii bez i z modułami basowymi kilka razy i jego oczekiwania a to co prezentują Kii Audio, to przeciwne bieguny, jak mu opisałem realia to zbladł, skontaktuje sie z nim za parę dni bo ciekawi mnie czy zostaną, może uda mi sie u niego posłuchać

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli to zrobil na podstawie tego belkotu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

to mu pandemia odebrala trzezwe rozumowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tomek7776 napisał:

jesli to zrobil na podstawie tego belkotu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

to mu pandemia odebrala trzezwe rozumowanie.

On akurat niemieckie media ale taki bełkot jest w każdym języku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, tomek7776 napisał:

ktory dystrybutor zawieze akurat Tobie sprzet wartosci pod milion albo i wiecej zl do Twego domu....na odsluchy.hahah

a kto tu kupuje za bańkę? bez przesady. Najczęściej kupujemy klocki z okolic umownych, strzelam 30 - 60 kilo. 

Ciekawe, bo ja nigdy nie miałem z tym problemu w/w  obszarze $

Rok temu miałem u siebie graty za > 100 kilo, tylko musiałem przyjechać i odwieźć. 

Co więcej, obowiązuje mnie tajemnica koleżeńska i gdyby nie to, to na starcie mógłbym podać dwa nazwiska z pomorskiego ludzi, którym dystrybutor przywiózł graty za blisko bańke, jesli nie lepiej. Osobiście byłem przy tym i mogę krwią podpisać 😉 

23 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Targi audio czy inne sa moim zdaniem wartościowe dla konsumenta, właśnie dla realnego dużego wyboru porównania i styczności z produktami

dla konsumenta Kowalskiego czy Jurgena zza Odry tak, ale nie dla wyrobionego, osłuchanego i wiedzącego co chce gościa. Ten wie czego chce i wie do których drzwi zapukać w razie co, a na wystawy, to jeździ by się napić i grabę uścisnąć.  

ale chyba zbaczamy z kursu, bo wątek nie o tym, także się miksuje. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd się to osłuchanie wzięło ? przez 40 lat wypożyczał sprzęty do domu i na bieżąco nowości ?

W dodatku producenci mają własną wizje muzyki i warto różnych opcji słuchać, właśnie dla zdobywania doświadczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

A skąd się to osłuchanie wzięło ? przez 40 lat wypożyczał sprzęty do domu i na bieżąco nowości ?

ale po co mu nowości, skoro od lat gustuje w dużych papierzakach i japońskich lampach małych mocy. 

Czego nowego się dowie na tych wystawach? Straci tylko czas. Co najwyżej tylko oko zawiesi na niejednej spódnicy. 

Albo taki MBLowiec. Czego nowego dowie się na wystawie? Niczego, bo nikt nic lepszego w obszarze dokólnych nie wymyślił. Jak będzie chciał przejść na wyższy model, to pojedzie do dystrybutora lub uderzy w głąb EU, albo w ciemno weźmie, bo i tak wie co bierze. 

Albo taki Maciek na ten przykład. Czego się nowego dowie? niczego, ale nie że rozumy pojadł, bo nie pojadł, a dlatego, ze wie czego chce, ale na wystawie tego nima i chyba nigdy nie było przynajmniej w W-wie. 

Gdybym miał zostać przy lampie i tworzyć system moich marzeń, to wiem czego chce, ale na wystawie tego nigdy nie zobaczę. 

A gdybym chciał wrócić do trana, to też wiem co gra, a co nie bardzo i ciemno wiem co kupić.

Wystawy mi lotto, serio. 

To fajne, ale dla tych, którzy szukają swojego kierunku, swojego audio miejsca na ziemi, ale stare wyrobione zgredy wiedzą co chcą i im wystawy, to lotto. 

ale nie chcę walczyć o swoją rację. Jak kto ma potrzebę niech chodzi i słucha, ale wiem, ze wielu z nas już takowej potrzeby nie ma.  

Poza tym, co słuchać, nowoczesnego soundu i kurzu na strunach zamiast muzyki. 😉 a taki często w ostatnich latach na wystawach, bo taki trend. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
I ile dasz radę słuchać głośno? 15 sekund? 
E: w teorii to działa ale w praktyce nie ma potrzeby w domu tak rozkręcać sprzęt.
 

On pisze o sprawnosci a nie o glosnosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macku, np. ktoś szuka kolumn w jakimś przedziale cenowym, na takiej wystawie może namierzyć parę sztuk po własny gust i umówić sie z dystrybutorami na odsłuchy w domu lub ich studio
Ja np. głupie podstawki kupiłem na wystawie, inaczej bym nie wiedział te taka firma istnieje
Jak szukałem streamer to porównywałem w sklepie a później wybrane słuchałem w domu, ale nie chciałoby mi się wszystkiego targać do domu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam uważam , że zawsze można ruszyć dupsko , zawsze coś ciekawego można zobaczyć czy usłyszeć jeden aspekt dźwięku , który zauroczy

kiedyś usłyszałem system z lat kiedy mnie jeszcze na świecie nie było to było fajne doznanie 🙂

poza tym posłuchanie Ishiwaty czy towarzyszących koncertów to też jest plus

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, piano napisał:

Albo taki MBLowiec. Czego nowego dowie się na wystawie? Niczego, bo nikt nic lepszego w obszarze dokólnych nie wymyślił. Jak będzie chciał przejść na wyższy model, to pojedzie do dystrybutora lub uderzy w głąb EU, albo w ciemno weźmie, bo i tak wie co bierze. 

A to nie nasz rodak robi najlepsze omnipolary na świecie? 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, piano napisał:

mi też, ale to było wtedy gdy szukałem swojego kierunku, ale to było sto lat temu. 😉 

prawnuczki zatem wysyłaj 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.