Skocz do zawartości
IGNORED

Który kabel ma największy wpływ na brzmienie


5z0p3n

Które kable mają największy wpływ na brzmienie?  

179 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który kabel najbardziej zmieni dźwięk mojego systemu?

    • Głośnikowy
    • Interkonekt RCA
    • Interkonekt XLR
    • Cyfrowy (optyk, coaxial. HDMI)
    • Cyfrowy (USB)
    • Analogowe na równi
    • Wszystkie tak samo
    • Żaden. Kable to mit


Rekomendowane odpowiedzi

pomysł sterowania pojemnością przez dokładanie indukcyjności szeregowej, co może spowodować uzyskanie kabla idealnego będącego czystą rezystancją z punktu widzenia wzmacniacza, ale kto by na to wpadł.

 

Uzyskanie zerowej reaktancji to raczej nie bardzo, ale właśnie o takim zabiegu piszę - zwiększenie pojemności w celu zmniejszenia impedancji falowej kabla do poziomów impedancji głośników (no bo jasne, że nie wzmacniacza). To nie wireworld, ktoś inny, nawet na stronie mieli wywody o impedancji falowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy podłączają do kabla indukcyjności i pojemności, rezystory i twierdzą, że ma być lepiej, co jest mało intuicyjne, jeśli przyjąć, że kabel jest czystą pojemnością, indukcyjnością, rezystancją. Podłączamy więcej części, aby zredukować wartości - tak nie powinno być...wiadomo, że nie zrobimy w zakresie częstotliwości czystej rezystancji, ale możemy co nieco ulepszyć. Inni stosują różną geometrie - być może uzyskują jeszcze lepsze wyniki próbując w ten sposób zbudować lepszy kondensator, lepszą indukcyjność...po co, to nie wiem, ale można podłączyć, posłuchać i w ten sposób praktyczny czegoś się dowiedzieć. Sprawę komplikuje to, że mamy różne wzmacniacze, różne kolumny, różne uszy, różne gusta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz "Sprawę komplikuje to, że mamy różne wzmacniacze, różne kolumny, różne uszy, różne gusta."

Oczywiście, przecież od początku piszę, że istotne jest CO łączymy, bo w "domowych" połączeniach parametry przewodu nie grają istotnej roli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że pojemność kabla w audio - ma WYŁĄCZNIE znaczenie i wpływ REALNY w kablach łączących wkładkę gramofonu z wejściem pre-phono.

To tam płyną tak nikłe napięciowe i prądowe sygnały, że ma to wpływ na pracę pre-phono (szczególnie MC) i SŁYSZALNY wpływ na brzmienie winyla.

W pozostałych kablach (oczywiście sygnałowych, bo przecież nie w sieciówkach!) nawet znacznie większe "rozjazdy" pojemności niż w gramofonowym połączeniu dają TEORETYCZNY (bo dla pasma audio pomijalny i nieistotny) wpływ daleko poza f akustycznymi.

Wklejałem kiedyś dokładne wyliczenia, dotyczące również zależności pojemnościowych, Lechu36 je później powtarzał...dziś mi się już nie chce...bo jedni i tak gubią się w natłoku wzorów, jednostek i liczb...innych odrzuca od razu taki wpis, "bełkotliwy wpis".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Elektrotechnika w stylu "e do jot fi" intuicyjna nie jest i nie ma być ;)

 

Techniczny bełkot dla nie chcących pogłębiać wiedzę ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że pojemność kabla w audio - ma WYŁĄCZNIE znaczenie i wpływ REALNY w kablach łączących wkładkę gramofonu z wejściem pre-phono.

Indukcyjność wkładki razem z pojemnością wejścia gramofonowego i podłączonego kabla tworzą układ rezonansowy, podbijający wysokie częstotliwości. Wypadkowa charakterystyka przenoszenia zależy od tej pojemności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia.

Nic sensownego już tu chyba nikt nie napisze.

Nie!

 

Szczerze nie czytam większości postów bo to kłótnie których chciałem uniknąć.

Szkoda że autor wątku nie ma możliwości kasowania postów. Uwierzcie zostawił bym tylko te coś wnoszące. Czy to za czy przeciw ale reszta do kosza. Jednak obiecałem zamieścić wrażenia po sobocie :)

 

Przypomnę, kabel pożyczyłem koledze który rzekomo słyszał.

O 12 jestem na miejscu. Malina + rDAC + Atoll IN 100 + Canto One Special, spięte Kimberem, QEDem i Wirewordem.

Pomieszczenie około 12-15m.

 

Zaczynamy od jakiegoś kawałka jezzowego z damskim wokalem ( nie znałem wcześniej). ZWARIOWAŁEM, słyszę różnice!! Kabel sieciowy Wireworld gra ciszej oraz cieplej, jest bardziej muzykalny. Następny kawałek Mannamu, wokał kory to samo bardziej namiejscu. W linii z melodią, kiedy ten zwykły oryginalny wypycha wokal do przodu. Myślę niemożliwe. Zapuść Dead Can Dance to co słuchałem w domu. Faktycznie różnica znikoma, albo na granicy :/ Myślę co jest. Mówię puść co jeszcze odsłuchiwałeś. Idzie Adele - Skyfall !! ZWARIOWALEM !! ale już na maksa. Jest znacząca różnica pomiędzy kablem oryginalnym - zwykłym a Stratus!!

Hej co jest?

 

Serio teraz pytanie do tych co byli za. Bo ja nadal nie bardzo mogę uwierzyć. Jak to możliwe? Co półtora metrowy odcinek może robić z tym prądem i dlaczego?

W poniedziałek testy z powrotem u mnie w domu. Specjalnie wziąłem wolne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe? Co półtora metrowy odcinek może robić z tym prądem i dlaczego?

 

Ważne co słyszałeś, a dlaczego, to było sporo wyjaśnień na forum...za dużo trzeba by pisać, można się dokopać przez wyszukiwarkę. Ewentualnie możesz zrobić jakieś prawidłowe testy, które poprawnie wykonane sprawią, że nie usłyszysz różnicy. W sumie nie ma się czym ekscytować, chyba że to pierwszy raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

 

Szczerze nie czytam większości postów bo to kłótnie których chciałem uniknąć.

Szkoda że autor wątku nie ma możliwości kasowania postów. Uwierzcie zostawił bym tylko te coś wnoszące. Czy to za czy przeciw ale reszta do kosza. Jednak obiecałem zamieścić wrażenia po sobocie :)

 

Przypomnę, kabel pożyczyłem koledze który rzekomo słyszał.

O 12 jestem na miejscu. Malina + rDAC + Atoll IN 100 + Canto One Special, spięte Kimberem, QEDem i Wirewordem.

Pomieszczenie około 12-15m.

 

Zaczynamy od jakiegoś kawałka jezzowego z damskim wokalem ( nie znałem wcześniej). ZWARIOWAŁEM, słyszę różnice!! Kabel sieciowy Wireworld gra ciszej oraz cieplej, jest bardziej muzykalny. Następny kawałek Mannamu, wokał kory to samo bardziej namiejscu. W linii z melodią, kiedy ten zwykły oryginalny wypycha wokal do przodu. Myślę niemożliwe. Zapuść Dead Can Dance to co słuchałem w domu. Faktycznie różnica znikoma, albo na granicy :/ Myślę co jest. Mówię puść co jeszcze odsłuchiwałeś. Idzie Adele - Skyfall !! ZWARIOWALEM !! ale już na maksa. Jest znacząca różnica pomiędzy kablem oryginalnym - zwykłym a Stratus!!

Hej co jest?

 

Serio teraz pytanie do tych co byli za. Bo ja nadal nie bardzo mogę uwierzyć. Jak to możliwe? Co półtora metrowy odcinek może robić z tym prądem i dlaczego?

W poniedziałek testy z powrotem u mnie w domu. Specjalnie wziąłem wolne :)

Sieciówki Wireworlda tak grają , jak dla mnie za bardzo zamulają kosztem przestrzeni, jednak w niektórych systemach akurat tego potrzeba i mogą się sprawdzić. Do DAC-a albo żródła raczej bo na wzmacniaczu lepiej spisują sie przewody o innej budowie i innych cechach brzmieniowych.

Kiedys sam byłem wrogem sieciówek ale jak kolega z zamkniętymi oczami mówił mi którą podpinam do wzmacniacza to musialem się przekonać.

 

Nie!

 

Szczerze nie czytam większości postów bo to kłótnie których chciałem uniknąć.

Szkoda że autor wątku nie ma możliwości kasowania postów. Uwierzcie zostawił bym tylko te coś wnoszące. Czy to za czy przeciw ale reszta do kosza. Jednak obiecałem zamieścić wrażenia po sobocie :)

 

Przypomnę, kabel pożyczyłem koledze który rzekomo słyszał.

O 12 jestem na miejscu. Malina + rDAC + Atoll IN 100 + Canto One Special, spięte Kimberem, QEDem i Wirewordem.

Pomieszczenie około 12-15m.

 

Zaczynamy od jakiegoś kawałka jezzowego z damskim wokalem ( nie znałem wcześniej). ZWARIOWAŁEM, słyszę różnice!! Kabel sieciowy Wireworld gra ciszej oraz cieplej, jest bardziej muzykalny. Następny kawałek Mannamu, wokał kory to samo bardziej namiejscu. W linii z melodią, kiedy ten zwykły oryginalny wypycha wokal do przodu. Myślę niemożliwe. Zapuść Dead Can Dance to co słuchałem w domu. Faktycznie różnica znikoma, albo na granicy :/ Myślę co jest. Mówię puść co jeszcze odsłuchiwałeś. Idzie Adele - Skyfall !! ZWARIOWALEM !! ale już na maksa. Jest znacząca różnica pomiędzy kablem oryginalnym - zwykłym a Stratus!!

Hej co jest?

 

Serio teraz pytanie do tych co byli za. Bo ja nadal nie bardzo mogę uwierzyć. Jak to możliwe? Co półtora metrowy odcinek może robić z tym prądem i dlaczego?

W poniedziałek testy z powrotem u mnie w domu. Specjalnie wziąłem wolne :)

Sieciówki Wireworlda tak grają , jak dla mnie za bardzo zamulają kosztem przestrzeni, jednak w niektórych systemach akurat tego potrzeba i mogą się sprawdzić. Do DAC-a albo żródła raczej bo na wzmacniaczu lepiej spisują sie przewody o innej budowie i innych cechach brzmieniowych.

Kiedys sam byłem wrogem sieciówek ale jak kolega z zamkniętymi oczami mówił mi którą podpinam do wzmacniacza to musialem się przekonać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu36 je później powtarzał..

Nic to niestety nie dało, hobbysta pisze że słyszy i już. I co mu zrobisz ;-)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "słyszenie" ja bym nazwał raczej odczuwaniem zmiany brzmienia po wymianie jednego z elementów toru audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny kawałek Mannamu, wokał kory to samo bardziej namiejscu. W linii z melodią, kiedy ten zwykły oryginalny wypycha wokal do przodu

Gdybyś zainteresowałś ie od czego zależy "przestszeń" w płytach studyjnych , to wiedziałbyś że żaden - naprawde żaden - kabel nie moze tego zmieńc

 

A skoro nie moze tego zmienic , a Ty to słyszysz to co to oznacza ?

 

P.S. I ślepe testy piorun trafił

 

Złowili cięchłopie

 

teraz bedziesz bulił

 

No i tyle

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to niestety nie dało, hobbysta pisze że słyszy i już. I co mu zrobisz ;-)?

 

Biedny...a Ty chciałbyś wszystkich nawrócić.

Sam widzisz, że ta misja nie jest łatwa.

Jedni słyszą, a inni nie. Takie to proste, a zarazem trudne do zrozumienia.

 

Gdybyś zainteresowałś ie od czego zależy "przestszeń" w płytach studyjnych , to wiedziałbyś że żaden - naprawde żaden - kabel nie moze tego zmieńc

 

A skoro nie moze tego zmienic , a Ty to słyszysz to co to oznacza ?

 

P.S. I ślepe testy piorun trafił

 

Złowili cięchłopie

 

teraz bedziesz bulił

 

No i tyle

 

Ile razy jeszcze będziesz próbował zawracać Wisłę kijem?

Przecież wiesz, że to niemożliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy od jakiegoś kawałka jezzowego z damskim wokalem ( nie znałem wcześniej). ZWARIOWAŁEM, słyszę różnice!!

Usyszałeś różnicę popierwszym kawałku? Szacum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usyszałeś różnicę popierwszym kawałku? Szacum.

 

A Ty ilu potrzebujesz do usłyszenia różnicy? ;-)

Sorry za sarkazm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malina + rDAC + Atoll IN 100 + Canto One Special, spięte Kimberem, QEDem i Wirewordem

 

Tylko pogratulować!

Zupełnie budżetowy zestaw do skompletowania w całości za 10 tys. a kable słychać!

Warte zainteresowania.

Spróbuję i ja. Myślę, że w kilka dni złożę identyczny zestaw tylko podaj jeszcze konkretne typy tych kabli, na których było ciszej i cieplej.

A także słuchane płyty lub poszczególne utwory bo Maanam i Dead Can Cance mam wszystkie, a wydali po kilkanaście albumów.

Adele jakoś też zdobedę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie połowa wpisów będzie teraz przeciwko. No jak facet słyszy po 3 minutach. Ale no różnica była.

Szlak nie trafił ślepych testów, bo jak wspomniałem testy były u znajomego. Ja jutro dokonuję ślepych testów u siebie.

Jeśli nie będę w stanie wskazać który Wireworld to nie będę bulił :) Jeśli będę to do testów idzie jeszcze Tomanek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał mozliwość to porónaj Wireworlda do nawet najtańszego Furutecha, to nawet głuchy usłyszy różnicę i zupelnie inne granie, a w przestrzeni rożnica jest największa pomimo tego że niektorym cieżko to zrozumieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet głuchy usłyszy różnicę

 

Aleś teraz niechcący (chyba) dowalił wszystkim "niesłyszącym". ;-)

 

Niechcący mi się zrymowało. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne- można być głuchy, wystarczy mieć wyobraźnię!

 

A co niby w tych kablach tworzyłoby owe różnice dźwięku?

 

Tylko poproszę technicznie, bez voodoologii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to umówiłem się i idę jutro do kolegi na ślepe testy.

Będzie nas trzech :)

Uzbroiłem się w Maanam i Dead Can Dance.

Jako, że nie znam na pamięć brzmienia zestawu to niejako mam mniejsze szanse.

 

Jego chyba aktualny zestaw to:

 

CD Docet Lector

Kolumny podłogowe Dynaudio Contour 30

Monobloki + pre Mcintosha

 

Może na zestawie za 100 tys. coś usłyszę.

 

Kable wypożyczę jutro, nie wiem jeszcze jakie, ale pierwsze poszukam w/w Wireword i Stratus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko poproszę technicznie, bez voodoologii.

 

No wiesz przecież - "geometria, izolacja, liczba N przewodnika, podstawki (Uwaga! Dyzma ostatnio bierze na warstat podstawki pod kable - będzie ciekawie i kolejne koce spadną), wtyczki, bolce i ich powlekanie, wygrzewanie 100-300 godzin", no to tak z grubsza tyle (?)

Tak że nie udawaj "niedouka" :)

 

P.S. stawiam tutaj i teraz tezę: gdyby nawet użyto nadprzewodnika (w temp. pokojowej), to taka sieciówka też nie miałaby wpływu na dźwięk audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedny...

Ktoś pewnie tu jest biedny, ale na pewno nie ja. W moim przypadku wiem co w sprzęcie i poza nim może powodować zmiany brzmienia, więc o biedzie nie można mówić. Chodzi oczywiście o biedę w wiedzy hobbystycznej.

Ty chciałbyś wszystkich nawrócić

Dlaczego zaraz nawracać? Nawraca się na wiarę a ja w tematach audio nie jestem wierzący. Liczą się tylko twarde dowody oparte o fizykę i prawidłowe technicznie eksperymenty.

 

Mój słuch wygrzewa się po pierwszym piwie. ;-)

Chyba schładza a nie wygrzewa, no chyba że piwo na gorąco.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedni słyszą, a inni nie

 

Ciągle powielana nieprawda!

Nie ma tych co nie słyszą i tych co słyszą.

Są ci, którzy WIEDZĄ, że to tak nie działa i ci, którzy "słyszą".

 

nawet głuchy usłyszy różnicę i zupelnie inne granie

 

No jasne!

Ty przecież bez słuchania wiesz, na czym "różnice" polegają i który "lepszy".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.