Skocz do zawartości
IGNORED

Czy przetworniki C/A mają znaczący wpływ na jakość dźwięku i charakter brzmienia?


bit33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Lech36 napisał:

Jak różnice będą to wykażą a jak ich nie będzie to nie wykażą.

Gubi się kolega w zeznaniach ... wyżej kolega potwierdził moją "tezę" , że pewnie by nie wykazało różnic ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, szpakowski napisał:

Gubi się kolega w zeznaniach ... wyżej kolega potwierdził moją "tezę" , że pewnie by nie wykazało różnic ...

Co z tą samooceną Kolegi? Jak już Kolega ocenił mnie to siebie też trzeba ocenić. To będzie taki mikro test na wiarygodność Kolegi ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Lech36 napisał:

P.S. Przypominam się w kwestii tej samooceny Kolegi.

A co? Kolega tęskni za dawnymi czasami? ... mam złożyć samokrytykę publicznie na forum? Moją wiarygodność pozostawiam osobistej ocenie forumowiczom.

Ocena Twojej wiarygodności wywodziła się z absurdalnego toku rozumowania jaki tu prezentujesz i była formą ironii ... ale widocznie kolega nie zrozumiał ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szpakowski napisał:

była formą ironii ... ale widocznie kolega nie zrozumiał ...

iro-nizować to tża umić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lech36 napisał:

Dawałem kiedyś przykład jak przesunięcie mikrofonu pomiarowego potrafi zmienić diametralnie przebieg mierzonej charakterystyki. Warto było to obejrzeć bo to czegoś uczyło, ale po co się uczyć, grunt to dobra zabawa ?.

To samo można odnieść do sprzętu, bo wszystko ma znaczenie, na wysokim poziomie, kiedy zaczyna być coś słychać to gniazdo i przewód też. A niektórzy robią wszystko najgorzej jak się da, kolumny są prostopadłościanami, głośniki na środku, ostre krawędzie, słabo usztywnione i słabo wytłumione itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, yacool1975 napisał:

No spoko, ale jeżeli słyszy 22kHz, a Ty nie - jest możliwosć? Albo różnicę o 1dB - tak?

Albo rozróżnia dźwięki leżące mniej niż 1/8 od siebie?

To nadal nie usłyszy różnicy, która w teście różnicowym wyszła 0,01dB przy 50kHz. Ja tego 1/8 na Hz przeliczyć nie potrafię, ale da się.

2 godziny temu, yacool1975 napisał:

...zobacz jaki jest rozstrzał. 

Jestem starym prykiem, moje możliwości kończą się na 18kHz i 1dB. Ty jesteś złotouchy i słyszysz 22kHz i 0,1dB. Jeśli różnica jest przy 50kHz i wynosi 0,01dB, to rozstrzał jest zerowy, a Ty jesteś takim samym głucholcem jak ja. Nie podważysz faktów tym, że ich nie rozumiesz.

-----

Godzinę temu, tedi02 napisał:

...jest wzorzec ,muzyka grana na żywo...

Nie bardzo. Muzyka realizowana jest wg widzimisię realizatora i artystów. A czy ich widzimisię było brzmienia jak na żywo? Na szczęście w przypadku metalu nie, i nawet mp3 na moim low-end brzmi zdecydowanie lepiej niż na żywo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, bogdan_ napisał:

To samo można odnieść do sprzętu, bo wszystko ma znaczenie, na wysokim poziomie, kiedy zaczyna być coś słychać to gniazdo i przewód też.

"Słychać" ale tylko w nieudolnych testach amatorskich, testy przeprowadzone bardziej poważnie kończą się tak jak ten w Wielkopolsce, ale oczywiście nie zawsze bo czasem skala różnic jest znacząca i przekracza progi percepcji ludzkiego słuchu, dlatego test różnicowy dla domeny elektrycznej sygnału jest nieomalże doskonały.

12 minut temu, bogdan_ napisał:

A niektórzy robią wszystko najgorzej jak się da, kolumny są prostopadłościanami, głośniki na środku, ostre krawędzie, słabo usztywnione i słabo wytłumione

Np. LS3/5A, to w wielu aspektach konstrukcja niezgodna z obowiązującymi obecnie kanonami a grała tak że trudno się było od niej oderwać, choć oczywiście trzeba było odpowiednio selekcjonować materiał muzyczny bo to były delikatne monitorki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bogdan_ napisał:

wszystko ma znaczenie, na wysokim poziomie, kiedy zaczyna być coś słychać to gniazdo i przewód też. A niektórzy robią wszystko najgorzej jak się da, kolumny są prostopadłościanami, głośniki na środku, ostre krawędzie, słabo usztywnione i słabo wytłumione itp.

Najgorsze jest to, że słuchają w prostopadłościennych pokojach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Ja tego 1/8 na Hz przeliczyć nie potrafię, ale da się.

Połowa ćwierćtonu. Interwał (w muzyce to baza).

Co prawda raczej mało słyszalna.

23 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

słuchają w prostopadłościennych pokojach

Pochylenie przodu i skręcenie na to pomoże. Przy niektórych proporcjach długości pokoju ma to, co wskazałeś, niewielkie znaczenie ale uwaga jest bardzo trafna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Najgorsze jest to, że słuchają w prostopadłościennych pokojach...

Nie wszyscy, ale np. ja rzeczywiście w w/w ale o innej geometrii niż prostopadłościan, np. jeden o kształcie L.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Pochylenie przodu i skręcenie na to pomoże. Przy niektórych proporcjach długości pokoju ma to, co wskazałeś, niewielkie znaczenie ale uwaga jest bardzo trafna.

Na instrumencie rozstrojonym o polowe cwierctonu muzyk zgrzytałby zebami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitutitu - gęstsze powietrze, wyższa temperatura i strój się rozstraja. 

Przerwanie występu to raczej dokuczliwość dla publiki która nie chce się słuchać - rzadko stosowana przykrość.

Nie demonizowałbym.

Godzinę temu, yacool1975 napisał:

o polowe cwierctonu

Zależy na czym gra.

PS. Wrócić by wypadało do zasadniczego tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, xetras napisał:

Nie demonizowałbym

Piszecie o 1/8 całego tonu? Czyli 446,5Hz vs 440? Muzyk filharmoniczny standardowy czyli 442 nie zagra w 440, o 446 nie wspominając. Tak na marginesie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW.

Właściwie podobnie miałem z tym całym 432/440. Za duży rwetes był wokół sprawy normalizacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

Piszecie o 1/8 całego tonu? Czyli 446,5Hz vs 440? Muzyk filharmoniczny standardowy czyli 442 nie zagra w 440, o 446 nie wspominając. Tak na marginesie. 

Ale kable zagrają w takiej tonacji bez problemu ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, xetras napisał:

BTW.

Właściwie podobnie miałem z tym całym 432/440. Za duży rwetes był wokół sprawy normalizacji.

.... że o wpływie na organizm ludzki nie wspomnę ... ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, szymon1977 napisał:

To nadal nie usłyszy różnicy, która w teście różnicowym wyszła 0,01dB przy 50kHz. Ja tego 1/8 na Hz przeliczyć nie potrafię, ale da się.

Jestem starym prykiem, moje możliwości kończą się na 18kHz i 1dB. Ty jesteś złotouchy i słyszysz 22kHz i 0,1dB. Jeśli różnica jest przy 50kHz i wynosi 0,01dB, to rozstrzał jest zerowy, a Ty jesteś takim samym głucholcem jak ja. Nie podważysz faktów tym, że ich nie rozumiesz.

-----

Nie bardzo. Muzyka realizowana jest wg widzimisię realizatora i artystów. A czy ich widzimisię było brzmienia jak na żywo? Na szczęście w przypadku metalu nie, i nawet mp3 na moim low-end brzmi zdecydowanie lepiej niż na żywo.

Przestań , człowieku , gdyby iść tym tokiem myślenia , trzeba by mieć pokój wielkości aktualnie odtwarzanej muzyki i resztę towarzyszących muzyków .Widzę że większość sceptyków to typowi Polacy jetrza po to by jątrzyć choć nie mają wiele do powiedzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, tedi02 napisał:

Przestań , człowieku , gdyby iść tym tokiem myślenia , trzeba by mieć pokój wielkości aktualnie odtwarzanej muzyki i resztę towarzyszących muzyków .

Ja pier... przecież to Twój pomysł, że hifi ma brzmieć jak muzyka na żywo!?

27 minut temu, tedi02 napisał:

...choć nie mają wiele do powiedzenia.

Ja pier... przecież to Ty powiedziałeś niewiele, właściwie to jedno, na dodatek bzdurę!?

27 minut temu, tedi02 napisał:

...typowi Polacy jetrza po to by jątrzyć...

Ja pier... przecież Lech wykazał bzdurność Twojego wymysłu, ja tą bzdurność podniosłem do kwadratu, więc po co jątrzysz!? A już wiem, żeby jątrzyć.

-----

2 godziny temu, Lech36 napisał:

Ale kable zagrają w takiej tonacji bez problemu ?.

Nie tylko zagrają, bo w locie przekonwertują do tonacji Twojej ulubionej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

O!

To jakiś emotikonek miał być czy zachwyt postem powyżej? ?

Jeżeli tak to bardziej trafne byłoby lekko modulowane "OOOoooOO" ? 

Bardzo mi ten komentarz przypadł do gustu. Równa do poziomu samej dyskusji "O" wszystkim i "o" niczym ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xetras napisał:

podobnie miałem z tym całym 432/440

Ta 1/8 to jest 6,5Hz a tu 8Hz czyni istotną różnicę. 

Dyskusja super, aczkolwiek nie wiadomo na jaki temat. Na szczęście nie wszystko widzę, ale i tak wystarczy. Bym prosił trzymać się faktów, jak to powyżej, że jakoby muzycy nie stroją o 25 centów (25 centów to jest makabryczna różnica) i nie słyszą albo nie przerywają koncertu. No ja pier... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Lech36 napisał:

Takie testy są tylko dla ciekawych/dociekliwych, w zabawie w audio hobby przeszkadzają tak jak ten w Wielkopolsce. Strasznie namieszał wśród fanów audio zabawy ?.

Ale co namieszał?

Jedynie nie padło wyjaśnienie takiej przypadłości człowieka.

Tak samo jak niektórzy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego muszla przyłożona do ucha szumi (najpewniej morzem...) i w sumie też można by twierdzić, że nie szumi.

Jak o wszystkim, to i można o szumie - wszak to składowa każdego systemu audio a nawet każdej zarejestrowanej muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wuelem napisał:

Ale co namieszał?

Podniósł wielostronicową dyskusję w której chyba użyto rekordową ilość nieudolnego tłumaczenia tamtej porażki w której po wyrównaniu głośności różnice pomiędzy dwoma urządzeniami przestały być słyszalne. Był to szok dla uczestników tej dyskusji. Stąd pewnie taka długa dyskusja i późniejsze usunięcie wątku na bocznicę.

Godzinę temu, Wuelem napisał:

Jak o wszystkim, to i można o szumie - wszak to składowa każdego systemu audio a nawet każdej zarejestrowanej muzyki.

Zwłaszcza w systemach analogowych jest on poważnym składnikiem, ale wielu i tak twierdzi że to nie przeszkadza dźwiękowi z tych systemów być najlepszym ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.”Jeśli nie widać różnicy, po co przepłacać”. Z jakiejś reklamy proszku do prania chyba ... 

Jeśli nie słychać różnicy ... A czy słychać różnicę między Hi-Fi, czyli chyba FLAC 16/44,1 z Tidala odtwarzającego streaming przez player Audirvana, a Master, czyli chyba Hi-Res nawet do 24/96 zakodowany pod postacią MQA (kodowania stratnego chyba). Raz, że wcale nie otrzymujemy muzyki studyjnej, to chyba jeszcze ten który sprzedaje player Audirvana musiałby płacić dla Meridiana, czy kogoś tam, kto to coś wymyślił. Czy to robi? Audirvana programowo rozkodowuje to częściowo chyba, ale żeby słuchać „muzyki wprost ze studia”, jak chwalą się wynalazcy MQA, to przydałby się DAC MQA. 
Dużo tych „chyba”, bo chyba nie jest tak pięknie z tym MQA, jak się chwalą ci wszyscy, którzy to wychwalają, jak serwis TIDAL dla przykładu ze swoimi Master.  
Warto więc dopłacać 500zl do np. Topping D90 MQA zamiast D90 bez MQA, skoro różnicy nie słychać - chyba ?

Przepraszam, jeśli niezrozumiałe napisałem. Noc i żaluzje na oczy opadają ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, przemak napisał:

nie przerywają koncertu

Czasem dyrygent da im przerwę. (Po to utwory są dzielone na części po kilkanaście minut).

Co do oper i akcji scenicznej się nie wypowiem, bo mam ucho zmarnowane na operze warszawskiej. Tam się da tylko oglądać.

8 godzin temu, przemak napisał:

jakoby muzycy nie stroją o 25 centów (25 centów to jest makabryczna różnica)

Teza jest tendencyjna i bardzo niepraktyczna.

Ktoś zapomniał co to jest 1/8 to dodałem swój komentarz, ot tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, szymon1977 napisał:

Ja pier... przecież to Twój pomysł, że hifi ma brzmieć jak muzyka na żywo!?

Ja pier... przecież to Ty powiedziałeś niewiele, właściwie to jedno, na dodatek bzdurę!?

Ja pier... przecież Lech wykazał bzdurność Twojego wymysłu, ja tą bzdurność podniosłem do kwadratu, więc po co jątrzysz!? A już wiem, żeby jątrzyć.

-----

Nie tylko zagrają, bo w locie przekonwertują do tonacji Twojej ulubion

Ręce opadają ,mój pomysł że muzyka hi fi ma brzmieć jak na żywo.A nie ? Przeczytaj co piszesz pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wincenty napisał:

żeby słuchać „muzyki wprost ze studia”

To @przemak sprytnie opisał że w studio a ściślej w reżyserce nie ma ścian.

Jeszcze ściślej  - ich wpływu.

6 godzin temu, Lech36 napisał:

 po wyrównaniu głośności różnice pomiędzy dwoma urządzeniami przestały być słyszalne

Bo pomieszczenie słyszeli (głównie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xetras napisał:

Ktoś zapomniał co to jest 1/8 to dodałem swój komentarz, ot tyle.

Nie wiem ile to w praktyce 1/8, ale wydaje mi się, że aby nie usłyszeć o 1/8 rozstrojonej struny w gitarze, to trzeba być na wpół głuchym. Tym bardziej kuriozalne wydaje mi się, postawienie muzyka zdolnego usłyszeć 1/8, na dowód słyszenia przez audiofila zmian tak małych, że niemożliwych do zmierzenia.

Mam ucho nieco wyćwiczone i jako tako gitarę nastroję, na tyle, że ogniskowi słuchacze po czterech piwach nie marudzą. Ale nawet apka na androida,  zainstalowana na budżetowej komórce, nastroi gitarę ode mnie lepiej. I to chyba tyle o stawianiu wyćwiczonego ludzkiego słuchu, ponad możliwości pomiarów labolatoryjnych.

-----

Godzinę temu, tedi02 napisał:

...mój pomysł że muzyka hi fi ma brzmieć jak na żywo.

Tak Twój, a choć Lech i ja opisaliśmy konsekwencje tego pomysłu, to nie ogarniasz, że jest on po prostu bzdurny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem na ile szybko i o ile się strój rozstraja, a to i tak poboczny dylemat.

19 godzin temu, yacool1975 napisał:

jeżeli słyszy 22kHz, a Ty nie - jest możliwosć? Albo różnicę o 1dB - tak?

Albo rozróżnia dźwięki leżące mniej niż 1/8 od siebie?

Albo słyszy przerwę między dźwiękami < X milisekund a moja wartość graniczna jest Y ?

W przykładzie który wrzuciłem chodzi tylko o rozróżnianie dźwięków podobnych - zobacz jaki jest rozstrzał. 

Wszystkie powyższe cechy i więcej to dopiero zbiór stanowiący o "lepszym" słuchu IMO.  Dygresja: [...]

? 

?

A tutaj jeszcze bardzo praktyczny przykład tego, że psychoakustyka ma bardzo praktyczne i konkretne zastosowanie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem, nie słuchałem - może ktoś się wypowie.

Może wróćmy do tych rozważań ?

PS. Skrót [...] mój.

Rozpoznawanie wysokości dźwięku zawodzi przy falach krótszych niż szerokość głowy, inaczej: powyżej  1-2 kHz słuch wykazuje dużą nieliniowość odpowiedzi.

Tak ~circa about.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.